تیتر امروز

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...
وزیری که در جریان نیست!
اعتراض‌ها به طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها همچنان ادامه دارد

وزیری که در جریان نیست!

اعتراض‌ها به طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها همچنان ادامه دارد، اما واکنش وزیر میراث فرهنگی به این طرح یک کلام بود:"در جریان نیستم و اطلاع ندارم".

کاهش ۱۳ درصدی تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در ۹ ماه امسال

آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نه ماه سال جاری - با وجود سردتر شدن هوا در ماه‌های اخیر و استفاده بیشتر از وسایل گرمایشی- در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۳ درصدی مواجه بود که این کاهش نشان دهنده توجه بیشتر مردم به استانداردها، توصیه‌ها و نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمازا است.

کد خبر: ۱۱۹۶۱۴
۱۳:۰۵ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۰

کاهش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن

دیدارنیوز ـ به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در نه ماهه امسال ۴۱۵ نفر به دلیل مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند، این در حالی است که تعداد تلفات گازگرفتگی در مدت مشابه سال قبل ۴۷۷ نفر بوده است.

بر اساس این گزارش از کل تلفات گازگرفتگی در نه ماهه امسال ۳۱۰ نفر مرد و ۱۰۵ نفر زن بودند.

در این مدت استان‌های تهران با ۸۹، اصفهان با ۳۶ و البرز و خراسان رضوی هر کدام با ۳۱ فوتی بیشترین تعداد مرگ بر اثر مسمومیت با گاز را داشته اند. همچنین تعداد تلفات گازگرفتگی طی نه ماهه سال جاری در بیش از نیمی از استان‌ها کمتر از ۱۰ نفر و در استان هرمزگان نیز صفر گزارش شده است.

مرگ ۱۰۷ نفر در آذر ماه

هر چند یکی از ماه‌های پرتلفات در موضوع مسمومیت با گاز منوکسید کربن، ماه آذر است و در نه ماهه سال جاری نیز بیشتر تعداد کشته‌های گازگرفتگی در این ماه رقم خورده است، اما این آمار (۱۰۷ نفر) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۱۲۲ نفر) کاهش ۱۲.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

ثبت بیش از نیمی از تلفات در پاییز

علی‌رغم کاهش آمار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نه ماهه و آذر ماه سال جاری، بیش از نیمی از تلفات نه ماهه امسال در پاییز به ثبت رسیده است (۲۳۲ نفر)؛ بنابراین به دلیل تعداد بالای تلفات در نیمه دوم سال و با توجه به ادامه سرمای هوا و تشدید آن در روز‌های آتی، به هموطنان عزیز توصیه می‌شود که همچنان نکات و هشدار‌های ایمنی را در به کارگیری وسایل گرمازا مورد توجه قرار دهند تا شاهد ادامه روند کاهش تلفات در فصل پایانی سال نیز باشیم.

بخاری‌های فاقد دودکش و غیر استاندارد عمده دلیل مرگ با منوکسیدکربن است

دکتر مریم اخگری رییس گروه کنترل و تضمین کیفیت دفتر امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور در زمینه مسمومیت با گاز منوکسیدکربن با تاکید بر اینکه استفاده از بخاری‌های فاقد دودکش در فضای دربسته و یا استفاده از بخاری‌های غیر استاندارد از عمده دلایل مرگ با این گاز است به هموطنان توصیه کرد ضمن استفاده از وسایل استاندارد، حتما پیش از به کارگیری سیستم‌های گرمایشی، خروجی بخاری را چک کنند و از سلامت آن مطمئن شوند. همچنین برای منازل و سایر محیط‌ها تهویه مناسب در نظر گرفته شود تا مانع تجمع گاز منوکسیدکربن در محیط شود.

وی با استناد به موارد ارجاعی به پزشکی قانونی، بخاری‌های فاقد دودکش را از دیگر عوامل خطرزا در بروز گازگرفتگی عنوان و تصریح کرد: بخاری‌های بدون دودکش تنها برای مغازه و کارگاه‌ها که تردد به آن‌ها زیاد است و تهویه هوا انجام می‌شود مناسب است و نباید در خانه از آن استفاده کنیم مگرآنکه پنجره‌ای را همیشه باز نگه داریم تا هوا تهویه شود در غیر اینصورت اگر حسگر تعبیه شده در بخاری‌های بدون دودکش عمل نکند گاز منوکسیدکربن در فضا پراکنده و مرگ افراد را به دنبال خواهد داشت.

دکتر اخگری با تأکید بر اینکه منوکسیدکربن گازی بی رنگ و بی بو است گفت: متاسفانه بسیاری از موارد مرگ بر اثر این گاز در ساعاتی اتفاق می‌افتد که افراد در خواب هستند و هیچ ترددی هم به منظور تهویه هوا صورت نمی‌گیرد؛ همچنین از آنجا که این نوع مسمومیت تنها در فرد برخی علائم عمومی مانند حالت خواب آلودگی و رخوت ایجاد می‌کند و علامت مشخص دیگری ندارد، فرد متوجه نشت گاز در خانه نخواهد شد.

این کارشناس حوزه آزمایشگاه با تأکید دوباره بر لزوم کنترل وسایل گرمایشی و اطمینان از سلامت آن ها، خاطرنشان کرد: اگر غلظت گاز منوکسیدکربن در محیط زیاد باشد در مدت زمان خیلی کوتاهی موجب مسمومیت و مرگ افراد خواهد شد؛ بنابراین از هموطنان درخواست می‌کنیم که به توصیه‌ها توجه کافی داشته باشند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: حوادث
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی