تیتر امروز

لحظه به لحظه سقوط ساختمان متروپل آبادان/۱۵ کشته و ۳۵ زخمی/شناسایی جسد عبدالباقی
عزای عمومی در آبادان و خرمشهر

لحظه به لحظه سقوط ساختمان متروپل آبادان/۱۵ کشته و ۳۵ زخمی/شناسایی جسد عبدالباقی

ریزش ساختمان ۱۰ طبقه در آبادان تا شب سه‌شنبه ۱۵ کشته و ۳۵ مجروح در پی داشته است. با اینکه اخبار متناقضی از مرگ حسین عبدالباقی سازنده ابن برج منتشر شده، اما خانواده او جسدش را شناسایی کرده‌اند.

آمادگی اردوغان برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین

رئیس جمهور ترکیه آمادگی خود را برای میاجیگری بین دو کشور روسیه و اوکراین پس از تنش‌های اخیر میان آنها اعلام کرد. اردوغان آمادگی دارد پوتین و زلنسکی را با یکدیگر سر یک میز گرد هم بیاورد تا دو طرف در خصوص تنش‌های روزافزون در منطقه با یکدیگر گفتگو کنند.

کد خبر: ۱۱۹۶۰۴
۱۲:۳۵ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۰

روسیه اوکراین

دیدارنیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید کشورش آماده است در تنش‌های بین روسیه و اوکراین میانجیگری کند.

اردوغان با اشاره به اینکه قرار است در اوایل ماه فوریه به اوکراین سفر کند تا با رهبران این کشور ملاقات داشته باشد، تاکید کرد که آمادگی دارد پوتین و زلنسکی را با یکدیگر سر یک میز گرد هم بیاورد تا دو طرف در خصوص تنش‌های روزافزون در منطقه با یکدیگر گفتگو کنند.

او این پیشنهاد را در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری السالوادور، نجیب بقیله مطرح کرد و در ادامه افزود: «ما با تحولاتی که بین روسیه و اوکراین در جریان است موافق نیستیم. چرا که وجود فضای جنگی در منطقه و ظهور چنین تنش‌هایی ما را به عنوان کشوری که با هر دو طرف روابط دارد ناراحت می‌کند.»

پیش از این روسیه چندین بار از ترکیه به دلیل فروش پهپاد‌های خود به اوکراین انتقاد کرده بود. کی‌یف یکی از مشتریان مهم هواپیما‌های بدون سرنشین ترکیه است و از سوی دیگر آنکارا روابط نزدیکی با مسکو دارد. مسکو از فروش تسلیحات ترکیه به کی‌یف ناراضی است و می‌گوید اوکراین از پهپاد‌های ساخت ترکیه در منطقه درگیری در منطقه دونباس استفاده می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه این نشست خبری همچنین ابراز امیدواری کرد که بتواند دیداری میان پوتین و زلنسکی هماهنگ کند تا طرفین با گفتگوی رو در رو مشکلات میان یکدیگر را برطرف سازند. ترکیه پیشتر هم پیشنهاداتی در خصوص میانجیگری میان روسیه و اوکراین ارائه داده بود.

در همین حال روزنامه حریت ترکیه به نقل از منابع ناشناس دیپلماتیک گزارش داده که این کشور تلاش می‌کند نشست بعدی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که به مسئله بین اوکراین و روسیه می‌پردازد به میزبانی استانبول برگزار شود. به گفته این منابع، ترکیه پیشنهاد داده که در این نشست نمایندگانی از کشور‌های گروه مینسک، روسیه، اوکراین و همچنین نمایندگانی از مناطق تحت درگیری در شرق اوکراین حضور داشته باشند. پیشنهادی که مشخص نیست مورد پذیرش اوکراین قرار گیرد یا خیر.

پیشتر مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه گفته بود که تنش بین اوکراین و روسیه، کشور‌های منطقه را نیز درگیر می‌کند و در نتیجه امیدوار است این مسائل از طریق گفتگو حل و فصل شود.

روسیه در هفته‌های اخیر حدود صد هزار سرباز نظامی را در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر کرده و همین مسئله نگرانی‌ها از احتمال حمله نظامی این کشور به شرق اوکراین را افزایش داده است. مسکو همواره هرگونه نیت برای انجام عملیات نظامی را رد کرده و در عین حال ناتو و اوکراین را مسئول و مقصر شدت‌گیری این تنش می‌داند.

با بالا گرفتن بحران، تلاش‌های گسترده بین‌المللی از سوی آمریکا برای گفتگو با مسکو صورت گرفته تا طرفین بتوانند از مسیر دیپلماسی بر این بحران فائق آیند، اما واشنگتن و مسکو می‌گویند تاکنون گفتگو‌ها چندان نتیجه بخش نبوده است، اما با این حال هر دو طرف تاکید کرده‌اند که به گفتگو‌ها ادامه می‌دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی