تیتر امروز

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو
گفتگو با دکتر فریده شجاعی همسر زنده‌یاد منصور پورحیدری

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو

در روزهای پرماجرایی که وضعیت نیمکت استقلال روشن نبود و هر روز نام یک مربی را برای این تیم می‌آوردند به دیدار سرکار خانم فریده شجاعی همسر مرحوم منصور پورحیدری رفتیم. این مصاحبه جذاب تصویری را...
دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!
از سعد آباد تا توپکاپی (۵۶)

دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!

پس از قتل جمال خاشقجی در استانبول، روابط بین ترکیه و عربستان سعودی دچار تشنج شدیدی شد و برای مدتی در بالاترین سطح دیپلماتیک جدال لفظی و اتهام زدن به وجود آمد. با این حال به نظر می‌آید در سیاست...
بازتاب سفر رئیسی به روسیه در رسانه‌های خارجی

نیویورک تایمز: دیدار رئیسی و پوتین نمایش اتحاد در برابر آمریکا بود

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی تحلیلی درباره سفر رئیس جمهور ایران به روسیه نوشت: دیدار رئیسی و پوتین نمایش اتحاد دو کشور در برابر آمریکا بود.

کد خبر: ۱۱۹۵۱۰
۱۲:۵۶ - ۳۰ دی ۱۴۰۰

بازتاب سفر رئیسی به روسیه در رسانه‌های خارجی

دیدارنیوز ـ روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود با انتشار تصویری از دیدار ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که روز چهارشنبه در کاخ کرملین انجام شد، نوشت: دیدار میان این دو در حالی صورت گرفت که تهران و مسکو علی‌رغم اختلاف نظرهای‌شان در تضاد شدید با واشنگتن هستند.

نیویورک تایمز ادامه داد: رئیس جمهوری ایران در حالی که بر سر یک میز بلند در فاصله‌ای به دلیل همه گیری کرونا با همتای روس خود نشسته بود به وی یادآور شد که ایران بیش از چهل سال است در برابر آمریکا مقاومت می‌کند.

آقای رئیسی همچنین در یک نطق تلویزیونی به آقای پوتین گفت: و اکنون که رویارویی روسیه با آمریکا عمیق‌تر شده است، زمان آن رسیده است که دو کشور با همکاری بیشتری با یکدیگر قدرت را از آمریکا بگیرند.

این روزنامه آمریکایی افزود: این دیدار، بیشتر یک نمایش ژئوپلتیکی در کرملین در یک برهه حساس برای واشنگتن و مخالفان آن بوده است. آیت الله ابراهیم رئیسی سفر دو روزه خود به مسکو را از روز چهارشنبه با هدف تحکیم روابط میان دو کشور در کنار چین با سابقه روابطی که رو به گسترش است در مقابل یک دشمن مشترک، یعنی ایالات متحده آغاز کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، برای ولادیمیر پوتین نیز که اکنون به دلیل مسئله اوکراین وارد تنش‌های شدیدی با آمریکا شده و در معرض تحریم‌هایی سخت قرار دارد، این ملاقات فرصتی بود تا نشان دهد روسیه دوستانی دارد که می‌تواند در صورت مناقشه با غرب روی آن‌ها حساب کند. علاوه بر ارسال این پیام، رئیسی قرار است در مجلس دومای روسیه نیز سخنرانی کند که اتفاقی نادر برای یک رهبر مهمان محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران درباره این سفر تصریح کرد که روسای جمهوری دو کشور در رایزنی‌های خود درباره چارچوب افزایش همکاری‌های اقتصادی و نظامی میان تهران و مسکو توافق کردند.

آقای پوتین همچنین خطاب به آقای رئیسی گفت که دو کشور در عرصه بین المللی همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند، از جمله سوریه و افغانستان.

گریگوری لوکیانوف یک کارشناس مسائل بین المللی روس اظهار داشت: مقام‌های روسیه در سال‌های اخیر با مواضع ضد غربی مقام‌های ایرانی همسو شده اند و رئیس جمهوری ایران نسبت به روابط نزدیک‌تر با روسیه ابراز تمایل بیشتری کرده است.

لوکیانوف در ادامه خاطرنشان کرد که این سفر چندان برای مخاطبان داخلی در هر دو کشور طراحی نشده بود، بلکه بیشتر برای غرب بوده است.

این روزنامه آمریکایی همچنین به بررسی نحوه نشستن این دو رئیس جمهور بر سر یک میز بزرگ و با فاصله زیاد پرداخت و تصریح کرد که این کار تنها به دلیل رعایت فاصله و حفظ ملاحظات بهداشتی به دلیل شیوع سویه جدید ویروس کرونا، یعنی اومیکرون بوده است.

نیویورک تایمز با اشاره به گفتگو‌های انجام شده میان روسای جمهور ایران و روسیه در مسکو نوشت: مقام‌های ایرانی می‌گویند که توافق ۲۰ ساله‌ای که پوتین و رئیسی درباره آن مذاکره کرده اند بر روی انتقال فناوری از سوی روسیه، همکاری‌های دفاعی و همکاری روسیه در بخش انرژی ایران است.

به نوشته این روزنامه، در روسیه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که چشم انداز افزایش همکاری‌های دفاعی روسیه و دیگر کشور‌های مخالف آمریکا، اهرم فشار این کشور بر واشنگتن را افزایش می‌دهد. از طرفی دیگر، ایران نیز با این دیدار، این پیام را ارسال می‌کند که اگر تحریم‌های غرب برداشته نشوند، این کشور گزینه‌های دیگری نیز دارد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: رئیس جمهوری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی