تیتر امروز

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...
وزیری که در جریان نیست!
اعتراض‌ها به طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها همچنان ادامه دارد

وزیری که در جریان نیست!

اعتراض‌ها به طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها همچنان ادامه دارد، اما واکنش وزیر میراث فرهنگی به این طرح یک کلام بود:"در جریان نیستم و اطلاع ندارم".

مسئولانی که «بحران» را بیشتر می‌کنند/ پیشنهاد تشکیل دبیرخانه «مداخله در بحران»

دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با تاکید بر اهمیت آگاهی مسئولین از روانشناسی بحران به هنگام بروز حوادث، گفت: با توجه به عدم آگاهی مسئولان و مردم نسبت به نحوه مواجه با بحران، پیشنهاد ما تشکیل یک دبیرخانه مداخله در بحران با رویکرد سلامت روان است.

کد خبر: ۱۱۹۴۹۴
۰۹:۵۸ - ۳۰ دی ۱۴۰۰

مسئولانی که بحران را بیشتر می‌کنند

دیدارنیوز ـ دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همزمان با پنجمین سالگرد حادثه پلاسکو درباره اهمیت روانشناسی بحران اظهار کرد: باید نگاه و دیدگاه مسئولین نسبت به بحران تغییر کرده و روانشناسان و مشاوران را در کنار خود ببینند. افرادی که در حوزه مدیریت بحران مسئولیت دارند باید تحت آموزش روانشناختی قرار گیرند.

وی ادامه داد: متاسفانه بعضا دیده می‌شود خود مسئولان در مواجهه با حوادث دچار استرس و اضطراب شده و اینگونه بحران را افزایش می‌دهند و این در حالی است که معمولا به هنگام بحران و حوادث چشم و اتکاء مردم به مدیران و مسئولان است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، ادامه داد: از این رو باید «دبیرخانه مداخله در بحران» شکل گرفته تا سرمایه‌های اجتماعی همچون روانشناسان و مشاوران و جامعه شناسان آموزش دیده و همیشه در حالت آماده باش باشند و به هنگام وقوع حوادث، فورا به محل حادثه رفته و در کنار مسئولان قرار گیرند و به حفظ آرامش مردم و مسئولین کمک کنند.

حاتمی با بیان اینکه توجه به مشکلات روانشناختی آسیب دیدگان به هنگام بروز بحران، عدم رها کردن آن‌ها پس از بحران نیز باید مورد تاکید این دبیرخانه باشد، تصریح کرد: بنابراین دبیرخانه مداخله در بحران باید با رویکرد مدیریت سلامت روان، آموزش مهارت‌ها و مداخله در بحران‌ها و حتی آسیب‌هایی نظیر اعتیاد که بعضا می‌تواند به مرز بحران رسیده و روان جامعه را تحت تاثیر قرار دهد باید تشکیل شده و فعالیت کند. دبیرخانه مذکور باید آسیب‌ها را رصد کرده و تمهیداتی برای حل آسیب‌ها بیاندیشد، روانشناسان و مشاوران را آموزش داده تا بتوانند در مواقع بحرانی به کمک مسئولین و مردم آیند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اثرات مخرب افزایش استرس و اضطراب مردم در کاهش تاب آوری آن‌ها به هنگام بروز بحران، خاطر نشان کرد: به هنگام بروز بحران بعضا واکنش‌های غیر قابل پیش بینی از افرادی که در متن بحران و یا در حاشیه بحران قرار دارند می‌بینیم چراکه تمام افراد جامعه تحت تاثیر بحران قرار می‌گیرند و استرس و اضطراب ناشی از بحران می‌تواند بحران را شدیدتر و افراد را آسیب‌پذیرتر کند. از این رو باید برای مواجهه با بحران از پیش برنامه‌ریزی کرد و پیش از بروز بحران حتما باید مردم و مسئولان تحت آموزش‌های مختلف قرار گیرند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: روانشناسی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی