تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

ساکی: پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده/ بایدن اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح هسته‌ای برسد

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید با اعلام اینکه پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین حاصل شده، گفت: اگر به زودی به یک تفاهم برای بازگشت به پایبندی دوجانبه (به برجام) نرسیم مجبور خواهیم شد مسیر متفاوتی را بررسی کنیم.

کد خبر: ۱۱۸۸۴۲
۰۹:۰۷ - ۲۵ دی ۱۴۰۰

سخنگوی کاخ‌سفید

دیدارنیوز: سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه "پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین حاصل شده است" تاکید کرد، همواره دیپلماسی را در قبال ایران ترجیح می‌دهیم.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری هفتگی خود درباره آخرین روند مذاکرات ایران و ١+٤ در وین برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین حاصل شده، اما برهه حساسی است. اگر به زودی به یک تفاهم برای بازگشت به پایبندی دوجانبه (به برجام) نرسیم مجبور خواهیم شد مسیر متفاوتی را بررسی کنیم.

باوجود اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران بار‌ها تاکید کرده اند که هیچ ضرب الاجلی برای گفتگو‌های وین وجود ندارد و مذاکره کنندگان تا هر زمان که لازم باشد به رایزنی‌ها ادامه خواهند داد، جن ساکی تلاش کرد در اظهارات خود حس فوریت و نبود زمان کافی برای حصول توافق را القا کند.

وی در ادامه با تکیه بر ادعا‌های بی اساس واشنگتن درباره برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: مسئله اصلی این است که رئیس‌جمهور بایدن اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. اما آن‌ها (ایرانی ها) پیشروی کرده اند. چند هفته پیش، رئیس‌جمهور از تیم خود خواست که گزینه‌های مختلفی آماده کنند. آن‌ها این کار را انجام داده‌اند و واضح است که ترجیح ما همیشه دیپلماسی است.

بنابر گزارش وب سایت کاخ سفید، جن ساکی همچنین در این نشست خبری از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا برای خروج یکجانبه از برجام انتقاد و تاکید کرد که او مقصر تحولات اخیر در برنامه هسته‌ای ایران است.

وی گفت: به هیچ وجه قدردان تصمیم رئیس جمهور سابق برای خروج از توافق هسته‌ای نیستیم، هرچند که او وعده داده بود به توافق قوی تری دست خواهد یافت و اجازه پیشروی به ایران نخواهد داد. دقیقا همان چیز‌هایی که پیش بینی می‌کردند اتفاق نخواهد افتاد، رخ داده است و به همین دلیل است که ما اکنون در این نقطه قرار داریم.

دور هشتم مذاکرات ایران و گروه ١+٤ با حضور غیرمستقیم آمریکا با هدف رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان و احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) این روز‌ها در وین، پایتخت اتریش در جریان است.

اما روز گذشته پس از دو هفته رایزنی و مذاکرات فشرده و جدی، روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ تفاهم کردند تا برای برخی مشورت‌ها به پایتخت‌هایشان بروند و بعد از چند روز مجدد به وین بازگردند.

شایان ذکر است که بازگشت مذاکره‌کنندگان ارشد به معنی توقف دور هشتم مذاکرات نیست.

به نظر می‌آید، در دو هفته اخیر که مذاکرات بدون توقف و با جدیت بیشتری دنبال شده است، روند رو به جلو، اما کند است. "راستی‌آزمایی" و "تمهیدات اجرایی" برای رفع تحریم‌ها دو موضوعی بوده که در روز‌های اخیر در اولویت و در دستور کار مذاکره‌کنندگان در وین قرار داشته است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: مذاکرات وین
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر