تیتر امروز

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟
برگشت ویروس آفریقایی بعد از کووید ۱۹

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟

تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی نشانه‌های ابتلا به آبله میمونی است، محققان می‌گویند خطر جدی ندارد، اما شیوع احتمالی آن بعد از کرونا جامعه پزشکی دنیا را نگران کرده است.
کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد

نانوایی‌ها، رستوران‌ها و مدارس در صدر نقض پروتکل‌ها

در میان اماکن عمومی، کارگاه‌ها و صنایع کوچک زیر ۲۵ نفر، نانوایی‌ها و رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم و مدارس در چهارمین رتبه نقض پروتکل‌های بهداشتی و دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی در هفته منتهی به هشتم دی ماه ۱۴۰۰ قرار گرفته‌اند.

کد خبر: ۱۱۷۶۹۶
۱۳:۴۹ - ۱۲ دی ۱۴۰۰

نقض پروتکل‌های بهداشتی

دیدارنیوز ـ بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به هشتم دی ماه ۱۴۰۰ (از یکم تا هشتم دی ماه)، بالغ بر ۴۷.۴۲ درصد است.

در عین حال میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۲۴ آذر تا هشتم دی ماه ۱۴۰۰، ۵۲.۵۸ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت مربوط به سالن‌های سینما و تئاتر با ۹۳.۳۳ درصد رعایت است و کمترین میزان رعایت هم مربوط به نانوایی‌ها با ۴۶.۰۸ درصد است.

میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز در این مدت، ۴۹.۶۶ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به فرودگاه‌ها با ۹۵.۳۳ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به مراکز ورزشی با ۳۹.۷۳ درصد است.

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲۴ آذر تا هشتم دی ماه ۱۴۰۰، ۴۷.۴۲ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به استادیوم‌ها با۸۷.۵۰ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به پاساژ‌ها با ۳۸.۱۸ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۲۴ آذر تا هشتم دی ماه، ۴۹.۷۰ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به فرودگاه‌ها با ۹۰.۷۰ درصد و کمترین میزان رعایت نیز مربوط به مراکز ورزشی با ۴۲.۸ درصد رعایت بوده است.

در عین حال میانگین درصد رعایت پروتکل واکسیناسیون در اماکن عمومی کشور در فاز اول مدیریت هوشمند کرونا، از یکم تا هشتم دی ماه ۱۴۰۰، ۸۷.۱۴ درصد بوده است. بیشترین میزان رعایت پروتکل واکسیناسیون در اماکن عمومی در پایانه‌های مسافربری درون‌شهری ۸۹.۵۹ درصد و کمترین میزان با ۷۵.۳۹ درصد در پایانه‌های مسافربری برون‌شهری بوده است.

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ یکم تا هشتم دی ماه ۱۴۰۰، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۲۰۲۹۶۷ مورد بازرسی انجام شده است.

همچنین طی این مدت تعداد ۲۹۴۶۸ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۹۶۸ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

باید توجه کرد که به ترتیب کارگاه‌ها و صنایع کوچک زیر ۲۵ نفر، نانوایی‌ها و رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در میان اماکن عمومی از تاریخ یکم تا هشتم دی ماه را به خود اختصاص داده‌اند.

بعد از آن مدارس در رتبه چهارم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در میان اماکن عمومی در این مدت بوده‌اند و بعد از آن، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ادارات و سازمان‌ها، بانک‌ها، مراکز ورزشی، پیشخوان و پلیس+۱۰ و تالار‌های پذیرایی قرار دارند.

تعداد کل مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، ۱۳۵۸۵۶ مدرسه بوده که تعداد ساختمان مدارس ۱۰۷۱۷۱ است.

تعداد کل مدارس ابتدایی ۶۱۳۴۶ مدرسه

تعداد کل مدارس دوره اول متوسطه ۲۳۰۷۹ مدرسه

تعداد کل مدارس دوره دوم متوسطه ۲۱۱۸۶مدرسه

تعداد کل مدارس استثنایی ۱۵۶۰ مدرسه

تعداد کل مدارس پیش دبستانی ۲۱۷۰۲ مدرسه

تعداد کل هنرستان ۵۹۹۶ مدرسه

تعداد کل مجتمع هنرستانی ۹۸۷ مدرسه

باید توجه کرد که تعداد بازرسی انجام شده از یکم آذرماه لغایت هفتم دی ماه سال ۱۴۰۰، ۲۰۰۰۳ مدرسه بوده است.

چالش‌های مهم و پرخطر

- متناسب نبودن فضای کلاس‌ها با تعداد دانش آموزان (پذیرش بیش از حد ظرفیت کلاس)

- عدم رعایت فاصله گذاری مناسب بین دانش آموزان

- عدم رعایت چیدمان صندلی بر اساس فاصله

- عدم رعایت استفاده از ماسک در بین دانش آموزان کارکنان مدرسه

- فراهم نبودن شرایط مناسب برای تهویه و جریان هوا در کلاس‌ها

- تجمع والدین در مقابل ورودی و خروجی مقابل مدارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی