تیتر امروز

آیا آجورلو و درویش تغییر می‌کنند؟
سهم خواهی از فدراسیون تا سرخابی

آیا آجورلو و درویش تغییر می‌کنند؟

شایعه تغییر مدیران استقلال و پرسپولیس بلافاصله بعد از تغییر مدیر استادیوم آزادی خبر از تغییرات گسترده مدیریتی در فوتبال می‌دهد.

افزایش قیمت در بازار ادویه و خشکبار

در سال های اخیر هر روز شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی بوده ایم و این امر دیگر برای هیچکس دور از ذهن نیست. در اخبار همیشه گزارش هایی از افزایش قیمت لبنیات، گوشت، مرغ روغن، برنج و .. می شنویم اما آیا این افزایش قیمت فقط به این کالا ها محدود  می شود؟

کد خبر: ۱۱۵۸۴۵
۱۰:۳۷ - ۱۶ آذر ۱۴۰۰

افزایش قیمت در بازار ادویه و خشکبار

دیدارنیوز: در سال های اخیر هر روز شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی بوده ایم و این امر دیگر برای هیچکس دور از ذهن نیست. در اخبار همیشه گزارش هایی از افزایش قیمت لبنیات، گوشت، مرغ روغن، برنج و .. می شنویم اما آیا این افزایش قیمت فقط به این کالا ها محدود  می شود؟ متاسفانه جواب این سوال خیر است. افزایش قیمت در بازار ادویه و خشکبار در این سال ها بسیار محسوس بوده. ادویه ها، خشکبار و حبوبات از مواد اصلی در سفره همه ما ایرانیان است و این افزایش قیمت باعث حذف بسیاری از این مواد از سفره ما شده است. اما در کنار افزایش قیمت مشکلات متعددی در خرید ادویه و خشکبار نیز به وجود آمده است. از جمله این مشکلات پایین آمدن کیفیت، افزایش قیمت ناشی از بسته بندی و خورده فروشی و سایت های اینترنتی که به صورت دلال فعالیت می کنند.

اما سوالات مهمی که وجود دارد این است که برای کنترل این قیمت ها چه اقداماتی باید انجام داد؟ مردم ادویه های خود را چگونه با قیمت مناسب و با کیفیت مطلوب تهیه کنند. در این گزارش تحلیلی نکات مهمی در خصوص خرید و فروش ادویه باکیفیت ارائه می کنیم. همچنین یکی از فروشگاه های معتبر ادویه که قیمت های بسیار مناسب و حصول با کیفیت ارائه می کند را به شما معرفی می کنیم. فروشگاه آنلاین خرید ادویه پینار محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه می کند. این روشگاه توانسته با کسب اعتماد مشتریان سد راه افزایش قیمت ادویه و خشکبار شود.

دلیل افزایش قیمت ادویه و خشکبار چیست؟

برای افزایش قیمت ادویه و خشکبار دلایل متعددی وجود دارد. مهمترین این دلایل میزان تولید، میزان واردات و صادرات، افزایش تقاضای و عرضه کم محصولات در بازار می باشد.

افزایش تقاضا ادویه و خشکبار

افزایش تقاضا در صورتی که میزان عرضه ادویه و خشکبار کم باشد باعث افزایش قیمت می گردد. معمولا تغییرات فصلی و مناسبت ها روی این مسئله تاثیر زیادی دارند. برای مثال تقاضای خرید خشکبار و آجیل در عید نوروز و شب یلدا افزلیش می یابد. خرید آجیل شب یلدا و آجیل نوروز یکی از رسوم ایرانیان است. با وجود این که همه از این افزایش تقاضا آگاه هستند، اما اصناف هیچ اقدامی برای کنترل بازار در این زمان انجام نمیدهند. این مسئله باعث افزایش قیمت در روزهای منتهی به این مناسبت ها می گردد. در صورتی که میزان عرضه نیز متناسب با تقاضا افزایش یابد شاهد این افزایش قیمت ها نخواهیم بود.

در خصوص خرید و فروش ادویه و حبوبات نیز با شروع فصل زمستان میزان تقاضا به صورت چشم گیری افزایش می یابد. غذاهایی که در فصول سرد سال پخته می شود بیشتر با طبع گرم می باشد و ادویه ها در ایجاد این طبع تاثیر بسزایی دارند. انجمن ها و اصناف مسئول کنترل رستوران ها و آش و حلیم باید به قیمت مواد اولیه مورد نیاز این اصناف توجه کنند. افزایش تقاضا نباید منجر به افزایش قیمت در بازار شود. در این شرایط تنها دلالان این بازار سود می کنند و این مصرف کننده نهایی است که متحمل ضرر می گردد.

 

افزایش قیمت در بازار ادویه و خشکبار

میزان واردات و صادرات

بسیاری از محصولات مصرفی شامل انواع ادویه و آجیل و خشکبار وارداتی هستند. این محصولات در صورتی که کمتر از تقاضای بازار وارد شوند سبب افزایش قیمت می گردند. نبود ارز برای واردات این محصولات باعث آشفتگی در این بازار می گردد. در صورتی که ارز در زمان درست به واردات این محصولات اختصاص داده شود بازار تا حد چشمگیری کنترل می گردد.

نکته دیگر میزان صادرات محصولات تولید داخل است. با توجه به پایین آمدن ارزش ریال بسیاری از تولید کننده ها تمایل بیشتری به صادرات محصولات خود دارند تا فروش در بازار داخلی. البته با توجه به هزینه های بالای تولید و عدم حمایت از تولید کننده، این امر دور از ذهن نیز نمی باشد. نتیجه این کار کم شدن ادویه و خشکبار در بازار می باشد. باز هم ضرر نهایی به مصرف کننده ای می رسد که به بازار مراجعه می کند و قصد خرید دارد.

چگونه ادویه و خشکبار با کیفیت را با قیمت مناسب تهیه کنیم؟

مشکلات گفته شده و تنش های موجود در بازار ادویه و خشکبار برای مصرف کننده اجتناب ناپذیر است. اما هنوز هم فروشگاه های ادویه و خشکبار زیادی هستند که محصولات را با قیمت منصفانه به دست مشتریان خود می رسانند. این به این معنی نیست که قیمت این فروشگاه ها به قیمت سال های گذشته است. اما این فروشگاه ها خود عمدتا تولید کننده یا وارد کننده اصلی ادویه ها هستند. حذف واسطه ها باعث شده است که محصول نهایی با قیمت مناسب تر به دست مصرف کننده برسد.

فروش محصولات تنها با قیمت مناسب همه آنچه ما از بازار این محصولات انتظار داریم نیست. بلکه کیفیت این محصولات نیز بسیار مهم است. آجیل ها و خشکبار در مهمانی ها و مراسم ها برای پذیرایی استفاده می شوند بنابراین بالا بودن کیفیت آنها بسیار مهم است. ادویه ها نیز خواص دارویی زیادی دارند که بسیاری از افراد به دنبال دریافت این خواص هستند.

یکی از فروشگاه هایی که در زمان نوسانات قیمت تمام تلاش خود را نموده تا شک های بازار کمتر متوجه مشتری گردد، فروشگاه انلاین ادویه پینار می باشد. این فروشگاه ابتدا کار خود را در بازار تهران آغاز نموده است. رفته رفته با جلب رضایت مشتریان و افزایش تقاضا برای خرید آنلاین ادویه سایت خود را به آدرس pinarlife.com راه اندازی نمود. این فروشگاه با هدف ارائه خدمات انلاین  به سراسر کشور و رساندن محصولات با کیفیت به دست مصرف کننده شروع به کار کرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی بر ارائه گزارشی از روند و دلایل تغییرات در بازار ادویه و خشکبار انجام شد. اما فارق از مشکلات و نابسامانی ها باز هم برای کمک به مصرف کننده نهایی نیاز است خود دست به کار شویم. اگر برای بهبود بازار فقط چشم انتظار مسئولان باشیم قطعا شرایط بهتر نمی شود. در همین راستا برخی از کسب و کارها اصلاحات را در بازار ادویه و خشکبار از خود شروع کرده اند. پینار به عنوان یکی از سایت های فعال در این بازار تلاش نموده که به جای سود بردن از افزایش قیمت ها، برای مشتری ارزش آفرینی کند. جلب مشتری با حاشیه سود پایین و کسب سود بیشتر هدف این کسب و کار است.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی