تیتر امروز

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!
چکیده گزارش رییس جمهوری به مردم در برنامه زنده:

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!

رییس جمهوری اسلامی ایران در برنامه زنده نه تحفه و دستاورد مهمی از روسیه به مردم ارائه داد و نه در سیاست‌های داخلی -جز افتخار به کاهش آمار فوتی‌های کرونا- کار انجام شده‌ای را به استودیو خبر آورد....

تجمع اعتراضی معلولان فردای روز جهانی معلولان

افراد دارای معلولیت بنا دارند روز شنبه ۱۳ آذر درحالی‌که تنها یک روز از روز جهانی معلولان و خطابه‌های پر آب و تاب حمایتی مسئولان کشور که معمولا در این روز انجام می‌شود می‌گذرد، تجمع اعتراضی خود را به علت عدم حمایت‌ها و بودجه تاسف‌آور در نظر گرفته شده برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال آینده برپا کنند.

کد خبر: ۱۱۵۵۷۸
۱۴:۵۸ - ۱۱ آذر ۱۴۰۰

تجمع اعتراضی معلولان فردای روز جهانی معلولان/ برخی معلولان به دستفروشی و زباله‌گردی روی آورده‌اند

دیدارنیوز: فردا جمعه ۱۲ آذر برابر با سوم دسامبر برای افراد دارای معلولیت در جهان روز مهمی است، زیرا این روز بنا بر تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۲ روز جهانی معلولان نام گرفته شده است؛ روزی برای توجه بیشتر به نیاز‌ها و خواسته‌های افراد دارای معلولیت.

اما از آنجایی که به صورت معمول مناسبت‌ها و گرامیداشت‌ها تنها جنبه صوری داشته و مسئولان به محتوا و بطن رویداد‌ها توجه نکرده و از آن نمی‌آموزند این روز در کشور ما تنها داغ دل جامعه افراد دارای معلولیت را تازه می‌کند، زیرا نه‌تن‌ها تاکنون به شرایط و نیاز‌های این گروه در کشور ما توجه نشده و تلاش زیادی هم برای پاسخگویی به نیاز‌های آن‌ها صورت نگرفته است که هر سال می‌توان گفت اوضاع برای این گروه بدتر هم شده است. جهان در حال پیشرفت است و کشور ما در یک نقطه درجا می‌زند، به تبع این موضوع افرادی که مشکلات بیشتری دارند هم هر روز شرایط‌شان پیچیده‌تر می‌شود.

شاید دیگر برایمان تعجب‌آور نباشد وقتی می‌شنویم که درست فردای روز جهانی معلولان یعنی شنبه ۱۳ آذر قرار است افراد دارای معلولیت در اعتراض به شرایط معیشتی خود و البته کاهش بودجه اجرای قانون حمایت از معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تجمع اعتراضی بر پا کنند. قانونی که مسئولان، تصویب آن را در بوق و کرنا کرده و ژست‌های حمایتی گرفتند و بذر امید را در دل جامعه معلولان کاشتند، اما اجرای مهم‌ترین مفاد آن هرگز به مرحله اجرا نرسید یا به صورت ناقص اجرا شد.

پرداخت ماهانه ۱۶۰ هزار تومان به معلولان شدید و غیر شدید!
بهروز مروتی، مدیر کمپین معلولان در اینباره به جامعه ۲۴ می‌گوید: مطابق ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان، کمک هزینه معیشت معلولان شدید و خیلی شدید واجد شرایط برابر با حداقل دستمزد سالانه تعیین شده توسط وزارت کار است. به این معنی که از سال ۹۷ باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به این گروه از معلولان پرداخت می‌شد.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت این کمک هزینه هستند درحالی‌که این مبلغ پرداخت نشد و از مجموع این تعداد واجد شرایط به ۱۴۰ هزار نفر تنها مبلغ ۱۶۰ هزار تومان به جای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود. این درحالیست که به دلیل گرانی و تورم بسیاری از افراد دارای معلولیت دچار مضیقه بوده و به دستفروشی و حتی زباله‌گردی روی آورده‌اند یا حتی مجبور شده‌اند ویلچر برقی خود را بفروشند تا هزینه‌های زندگی را تامین کنند.

به گفته مروتی، ماده ۷ قانون حمایت از معلولان مقرر می‌کند به معلولان شدید حق پرستاری پرداخت شود. حق پرستاران برای معلولان ماهانه یک میلیون تومان و برای جانبازان ۸ میلیون تومان است. تاکید جامعه افراد دارای معلولیت این است که مواد ۷ و ۲۷ اجرا شود. از چند ماه پیش نامه‌نگاری‌هایی کرده‌ایم تا بودجه اجرای این دو ماده تقویت شود به نحوی که شامل تمامی جامعه هدف واجد شرایط بشود و مبالغ هم کامل پرداخت شود. وقتی هم که برای پیگیری تماس گرفتیم به ما گفته شد که سازمان بهزیستی باید این موضوع را پیگیری کند نه شما، به آن‌ها گفتیم که بهزیستی بودجه‌ای ندارد و شما باید این بودجه را در اختیارش قرار دهید.

منبع: جامعه 24
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر