تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

انریکه مورا: مذاکرات ادامه می‌باید

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین گفته است: «کارگروه رفع تحریم از فردا و کارگروه مسائل هسته‌ای از روز چهارشنبه، کار خود را آغاز خواهند کرد.»

کد خبر: ۱۱۵۳۵۱
۲۰:۱۴ - ۰۸ آذر ۱۴۰۰

مورا: شروع کارگروه رفع تحریم از فردا و کارگروه مسائل هسته‌ای از روز چهارشنبه

دیدارنیوز ـ انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین گفته است: «ما خوشحالیم که به وین بازگشته‌ایم. در چند ماه گذشته، برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت کرده در حالی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا مانده است؛ احساس فوریت بازگشت به برجام وجود دارد. ایران پذیرفته است که بر روی تداوم مذاکرات شش دور گذشته کار کند، اما می‌خواهد حساسیت‌های سیاسی جدید دولت جدید در مذاکرات گنجانده شود. من میزان این حساسیت‌های سیاسی را دست کم نمی‌گیرم. آن‌ها اساساً راه خوبی برای قرار دادن خط سخت‌تر دولت جدید برای مذاکرات هستند. آنچه قابل توجه است این است که در تمام مذاکرات تحریم‌ها، ایران با از سرگیری کارگروه هسته‌ای در این دور موافقت کرده است. در اين دور از مذاكرات،تمركز فقط بر تحريم‌ها نيست. كارگروه رفع تحريم (كه در دورهاي پيشين مذاكراتي تعريف شده بود) از فردا و كارگروه مسائل هسته ای از روز چهارشنبه، كار خود را آغاز خواهند کرد. مذاکرات برای دو روز آینده ادامه دارد.»

انریکه مورا در سخنان خود اشاره کرد که اخیرا دیداری با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران داشته است. وی ادامه داد: من نسبت به مذاکرات نه خوشبین و نه بدبین هستم. من دیدگاه مثبتی نسبت به این دارم که تمامی هیات‌ها عزم خود برای تعامل را ابراز کردند. مورا تاکید کرد در آینده‌ای نزدیک نشستی در سطح وزرا اتفاق نخواهد افتاد و رفع تحریم‌ها اولویت اصلی ایران است. وی  در ادامه گفت: آن‌ها (تیم ایران) درک می‌کنند که رفع تحریم‌ها در ازای تعهدات میسر خواهد شد و آن‌ها موافقند که به گفت‌وگو درخصوص تعهدات هسته‌ای ادامه دهند.»

نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام به ریاست مشترک علی باقری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران و انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و با حضور هیأت‌های ایران، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا که از ساعت ۱۴:۳۰ به وقت محلی آغاز شده بود پس از یک ساعت پایان یافت.

هیأت ایرانی با هدف تمرکز جدی بر مسئله رفع تحریم‌ها علیه ملت ایران با ترکیبی حقوقی-اقتصادی در این جلسه حضور یافته است.

دو معاون دیپلماسی اقتصادی و امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و همچنین معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک مرکزی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت و مشاور اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی از جمله اعضای هیأت ایرانی حاضر در نشست وین بودند.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر