تیتر امروز

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!
آلودگی هوا و قانون هوای پاک

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!

آلودگی هوا مشکل دیرینه تهران است. مشکلی که حالا به سایر شهر‌های ایران هم تسری یافته است. این معضل بزرگ تهران، اما محصول عمل نکردن ۲۳ دستگاه اجرایی به قانون هوای پاک است.
مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!
از میانه آتش (۱۳)

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!

امروز و با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق روشن شد که علی رغم همه اعتراض‌ها مقتدی صدر برنده این انتخابات است. سیاستمدار مرموزی که سالهاست با چرخش‌های مداوم به سیاست ورزی مشغول است!

داوری، چهره زشت و زیبای هفته پنجم!

در شرایطی که هفته پنجم لیگ برتر فوتبال ایران به خاطر حضور تماشاگران به یک نقطه عطف بدل شد اما به نظر می‌آید ماجراهای مربوط به داوری در این هفته جلوه بیشتری داشت.

کد خبر: ۱۱۴۷۰۶
۱۷:۱۳ - ۲۹ آبان ۱۴۰۰

بازگشت فغانی به تهران

 

دیدارنیوز ـ سرویس ورزشی: در فاصله کمتر از ۴۸ ساعت بعد از بازی تیم ملی فوتبال ایران و برد دلچسب مقابل سوریه، هفته پنجم لیگ برتر فوتبال برگزار شد تا همچنان ماجرا‌های یومیه فوتبال کشور به سوی بازی‌های باشگاهی بازگردد. پیش‌بینی می‌شد بازی‌های هفته پنجم بتواند انقلابی در چیدمان جدول لیگ برتر ایجاد کند و رتبه‌ها با تغییرات زیاد مواجه شود، اما در عمل اینگونه نشد و بیشتر مدعیان باز هم مساوی کردند تا در کمال تعجب آلومینیوم اراک فعلا صدرنشین جدول شود. اما به نظر مهم‌ترین اتفاق این هفته پیرامون ماجرا‌های داوری گذشت آن هم با حضور سوپر استار داوری ایران در سال‌های اخیر...

به وطن خوش آمدی

همانطور که قبلا اعلام شد علیرضا فغانی داور پرآوازه فوتبال ایران پس از مدت‌ها غیبت در لیگ برتر، دوباره سوت قضاوت را در ورزشگاه آزادی به صدا درآورد تا علاقمندان فوتبال هم شاهد تفاوت‌هایی شوند که ممکن است در رفتار و کیفیت قضاوت او ایجاد شده باشد. فغانی که مدتی است به استرالیا مهاجرت کرده ظاهرا برای چند روزی به ایران برگشته و سازمان لیگ نیز از این فرصت سعی کرد به بهترین نحو استفاده کند و بازگشت او به ایران را با سپردن بازی استقلال و نساجی در ورزشگاه آزادی به نوعی خیر مقدم بگوید.

فغانی قاضی میدانی بود که بعد از حدود دو سال بالاخره تماشاگران را به صورت فیزیکی در خود جای داده بود. با توجه به اینکه سازمان لیگ با کسب اجازه از نهاد‌های بالادستی و تصمیم‌گیرنده در حوزه کرونا، بالاخره اجازه حضور تماشاگران را در ورزشگاه آزادی داد، به نوعی این خیر مقدم به داور پرافتخار ایرانی نیز رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و به نوعی به شان فغانی نیز احترام گذاشته شد.

گر چه که شاید فرهاد مجیدی از سپردن قضاوت به داور نامدار رضایت نداشت، اما به هر صورت بازی استقلال و نساجی با یک فغانی شیک و مرتب و تراشیده‌تر از قبل انجام شد و از قضا خالی از جنجال هم نبود. نکته مهم در بازی شاید این بود که در این بازی فغانی شمایلی از یک داور مقتدر و مسلط به میدان را از خود به نمایش گذاشت و از معدود بازی‌هایی بود که بازیکنان کاملا تحت تاثیر اتوریته داور قرار داشتند و از اعتراض‌های معمول و دقیقه به دقیقه خبری نبود و با اینکه به هر حال یکی دو صحنه از بازی بحث‌برانگیز شد، اما باز هم هیچ کدام از بازیکنان به حالت اعتراض و پرخاش سراغ فغانی نرفتند.

البته فرهاد مجیدی در پایان بازی باز هم به موضوع هند بازیکن نساجی اعتراض کرد و مدعی شد که داور مسابقه این خطا را نگرفته و استقلال را از یک گل محروم کرده است، ادعایی که البته از سوی فغانی رد شد و معدل نظرات کارشناسی داوران دیگر نیز نشان داد که بیشتر حق با فغانی بوده تا مجیدی...

نکته مهم این بازی البته به توصیه فغانی به فدراسیون فوتبال هم باز می‌گشت جایی که او نسبت به موضوع استفاده از کمک‌داور ویدیویی حرف زد و اینکه بهتر است فعلا سیستم ابتدایی‌تر یعنی تماس رادیویی بین داوران راه بیفتد تا بعدا سراغ VAR هم بروند. در واقع این اظهار نظر از سوی کسی که به هر ترتیب یکی دو فصل را در لیگ استرالیا سوت زده و قطعا امکانات بهتری را در آنجا تجربه کرده، مهم‌تر جلوه کرد.

در واقع با اینکه داوری ایران سطح قابل قبولی در آسیا و دنیا دارد، اما همچنان مشکلات سخت‌افزاری و البته تضعیف جایگاه این قشر در پیکره فوتبال ایران از مسائلی است که مانع از ارتقای این بخش مهم از فوتبال در ایران می‌شود. در همین هفته پنجم و در چند بازی دیگر همچنان خطا‌ها و اشتباهات داوری بالا بود و سر و صدای برخی از تیم‌ها درآمد. این که هنوز بعد از این همه سال حقوق و تکالیف متقابل باشگاه‌ها و سیستم داوری به درستی مشخص نیست و حاشیه امنی برای قضاوت‌های شجاعانه وجود ندارد از مسائلی است که در هفته پنجم لیگ برتر ایران خود را نشان داد.

به عبارت دیگر زشت و زیبای این هفته را می‌توان در قصه وضعیت تکراری داوری در ایران و حضور مجدد فغانی در لیگ برتر جست‌و‌جو کرد.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر