تیتر امروز

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!
شمارش معکوس مذاکرات وین (۵)

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!

۸ آذر سرآغاز شروع مذاکرات وین با حضور نمایندگان دولت سیزدهم ایران است. اقتصاد ایران چشم انتظار نتیجه مذاکرات برجامی است. با روزشمار مذاکرات وین که ۲ روز دیگر انجام می‌شود با دیدار همراه باشید.

درخواست افزایش تامین ارز با نرخ ۴۲۰۰/حذف جدی‌تر شد

به دنبال اتمام هشت میلیارد دلار تعیین شده در بودجه برای تامین ارز واردات کالا‌های اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی، دولت درخواست افزایش سقف تامین ارز تا ۱۲.۶ میلیارد دلار را ارائه کرده است و در کنار آن پیشنهادی مطرح شده که بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید دارد.

کد خبر: ۱۱۴۰۵۱
۱۲:۱۵ - ۲۰ آبان ۱۴۰۰

درخواست افزایش تامین ارز با نرخ ۴۲۰۰/حذف جدی‌تر شد

دیدارنیوز - سالانه در قانون بودجه، میزان تامین ارز کالا‌های اساسی با ارز ترجیحی تعیین می‌شود که در بودجه سال جاری هشت میلیارد دلار بود، اما آنچه که بانک مرکزی گزارش داد، نشان داد که تامین ارز صورت گرفته جهت واردات کالا‌های اساسی در نیمه اول سال جاری بیش از هفت میلیارد دلار بوده و در مجموع با واردات واکسن شرایط به نحوی پیش رفته که تقریبا تمامی هشت میلیارد دلار پیش بینی شده برای کل سال در نیمه اول تمام شده است.

بر این اساس با توجه به ضرورت تامین ارز کالا‌های اساسی در فرصت باقی‌مانده تا پایان سال، دولت لایحه افزایش تامین منابع با ارز ترجیحی و افزایش سقف آن از هشت میلیارد دلار قانون بودجه به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را به مجلس پیشنهاد کرده است. این درخواست افزایش در حالی صورت گرفته که از دلایل آن افزایش قیمت جهانی نهاده‌های دامی و کشاورزی وارداتی و خشکسالی در سال جاری بوده که نیاز به تامین ارز با نرخ ترجیحی را افزایش داده است.

در حال حاضر شش قلم کالای اساسی شامل ذرت، جو، گندم، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و روغن خام به همراه بخشی از دارو وتجهیزات پزشکی از طریق تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد ایران می‌شود.

لایحه ۲۷ هزار میلیاردی، حذف ارز ۴۲۰۰ را جدی‌تر کرد.

اما در حالی طی ماه‌های اخیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالا‌های اساسی به یکی از مسائل مهم اقتصادی دولت تبدیل شده و بحث‌ها و چالش‌های بسیاری در رابطه با آن وجود دارد که دولت در لایحه‌ای که به مجلس ارائه کرده به این موضوع اشاره داشته که «در صورت تغییر نرخ ارز نهاد‌های دامی و کالا‌های اساسی، از محل درآمد‌های حاصل از تغییر نرخ کالا‌هایی که با ارز ترجیحی تامین می‌شود تا مبلغ ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه داری کل کشور واریز شود و این مبلغ تا پایان سال جاری صرف پرداخت یارانه به افرادمشمول قانون شود.»

بر این اساس دولت پیش بینی لازم جهت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مابه التفاوت آن در راستای پرداخت یارانه به افراد مشمول را نیز انجام داده است که به تصویب مجلس برسد، اما این که آیا در نهایت حذف این ارز را به زودی و قبل از پایان سال انجام خواهد داد یا خیر، هنوز به صراحت مشخص نیست و در مجلس تکلیف آن مشخص خواهد شد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: ارز 4200
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر