تیتر امروز

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!
شمارش معکوس مذاکرات وین (۵)

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!

۸ آذر سرآغاز شروع مذاکرات وین با حضور نمایندگان دولت سیزدهم ایران است. اقتصاد ایران چشم انتظار نتیجه مذاکرات برجامی است. با روزشمار مذاکرات وین که ۲ روز دیگر انجام می‌شود با دیدار همراه باشید.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک حیات وحش ۸ استان را درگیر کرد

رییس گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون در حیات وحش هشت استان فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، یزد، خراسان رضوی، مازندران، البرز و خراسان شمالی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) شناسایی شده است.

کد خبر: ۱۱۳۵۳۶
۱۰:۳۰ - ۱۴ آبان ۱۴۰۰

 

طاعون نشخوارکنندگان کوچک حیات وحش ۸ استان را درگیر کرد

 

دیدارنیوز: سیامک مسعودی گفت:در نتیجه بازدیدها و افزایش رصد حیات وحش توسط محیط بانان، کارشناسان و دامپزشکان و گزارش‌های ارسالی از جانب ادارات کل حفاظت محیط زیست در هشت ماهه نخست سال جاری، تلفات علفخواران وحشی مشکوک به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) در حیات وحش تعدادی از استان‌های کشور گزارش و به‌سرعت به دامپزشکی استان اطلاع رسانی شده است.

وی در ادامه گفت: در استان‌هایی که ابتلای حیات وحش به این بیماری تایید شده اقدامات لازم توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست برای مهار و جلوگیری از گسترش بیماری با تلاش محیط بانان و با همکاری دامپزشکی استان‌های‌ مربوطه انجام شده است و در مجموع تعداد تلفات عفلخواران وحشی بر  اثر ابتلا به PPR  تاکنون نسبت به سال گذشته روند کاهشی را نشان می‌دهد با این وجود تا مهار کامل بیماری همچنان پایش‌ها و سایر اقدامات ضروری تداوم دارند.

مسعودی درباره اقدامات انجام شده از سوی ادارات کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان‌هایی که در آن ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک مشاهده شده است، اظهارکرد: تشدید حفاظت فیزیکی، پایش منطقه و رصد وضعیت گونه‌های جانوری به‌خصوص علفخواران وحشی، قرنطینه کردن و پیگیری خروج دام از منطقه، اطلاع‌رسانی به‌موقع به اداره کل دامپزشکی استان درباره لاشه مشکوک به بیماری جهت نمونه‌برداری،‌ پیگیری تشدید واکسیناسیون دام‌های اهلی در منطقه و انجام اقدامات قرنطینه‌ای از طریق دامپزشکی و جمع‌آوری و امحای بهداشتی لاشه‌ها با رعایت اصول حفاظت فردی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی از جمله اقدامات انجام شده است.

رییس گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تداوم ضد عفونی  کردن آبشخورها، انجام هماهنگی با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط استان از طریق گروه مشترک به منظور تسریع در پیگیری اقدامات و استمرار اقدامات جهت مقابله با شیوع بیماری تا مهار بیماری و اعزام دکتر دامپزشک از دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش به منطقه از دیگر اقداماتی بود که در این استان‌ها در دستور کار قرار گرفت.

مسعودی با بیان اینکه پیشگیری و مهار بیماری‌های واگیر دامی در حیات وحش به‌خصوص طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) از اهداف مهم سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهارکرد: همکاری مستمری نیز بین دو سازمان دامپزشکی کشور و حفاظت محیط زیست در این زمینه وجود دارد چراکه طاعون نشخوارکنندگان کوچک یکی از مهمترین بیماری‌های ویروسی واگیر دام اهلی است که علفخواران وحشی نیز نسبت به آن بسیار حساس هستند و شیوع بیماریPPR در بین آن‌ها موجب تلفات گسترده می‌شود ولی قابلیت سرایت به انسان ندارد.

وی تاکید کرد: در این شرایط پایش مناطق، رصد علفخواران وحشی و انجام سایر اقدامات پیشگیرانه براساس دستورالعمل‌های مربوط به پیشگیری و مهار بیماری‌ها در حیات وحش ابلاغی از سوی معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی پیش از شروع تردد دام‌های اهلی کوچ‌رو و یا زمان مشاهده موارد مشکوک به بیماری در حیات وحش همانند سال‌های گذشته به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در حیات وحش با وجود صعب العبور بودن بسیاری از مناطق طی هشت ماه اخیر توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تشدید شده است.

مسعودی با اشاره به مهمترین اقدامات به عمل آمده جهت پیشگیری از بیماری‌های واگیر به‌ویژه طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش گفت: افزایش بازدید، حفاظت فیزیکی و رصد مستمر مناطق توسط محیط بانان و نیروهای اجرایی به منظور پایش و بررسی وضعیت علفخواران وحشی و سایر گونه‌های جانوری، ضد عفونی کردن آبشخورها به‌خصوص آبشخورهای مشترک با دام اهلی، پیگیری واکسیناسیون دام‌های اهلی از طریق دامپزشکی، بررسی وضعیت واکسیناسیون دام‌های اهلی که در داخل مناطق تردد دارند و اعلام سریع تلفات و یا موارد مشکوک به بیماری در حیات وحش به دامپزشکی استان از مهمترین این اقدامات است.

مسعودی در پایان به عوامل موثر در شیوع بیماری در حیات وحش اشاره و تاکید کرد: تعارض و تقابل بین دام اهلی و حیات وحش به‌خصوص به علت استمرار خشکسالی، استفاده دام‌های اهلی و علفخواران وحشی از آبشخورها و مراتع مشترک، تردد دام‌های اهلی غیر واکسینه و مشکوک به بیماری در حیات وحش که گواهی بهداشتی دامپزشکی ندارند و تخریب زیستگاه‌های جانوری مسلما نقش مهمی در گسترش بیماری‌های واگیر دامی در حیات وحش دارند

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر