تیتر امروز

ترکیه و امارات اختلافات را کنار می‌گذارند؛ ورق‌های جدید اردوغان در انتخابات ۲۰۲۳!
از سعدآباد تا توپکاپی (۳۰) + فایل صوتی

ترکیه و امارات اختلافات را کنار می‌گذارند؛ ورق‌های جدید اردوغان در انتخابات ۲۰۲۳!

سالهاست که روابط ترکیه و امارات چندان مساعد نبوده است. با این حال دولت اردوغان حالا سیاست‌هایش را در قبال امارات تغییر داده است. تغییری که به نظر برای هر دو طرف پرسود است!

افزایش چشمگیر سهم نفت در صادرات ایران در نیمه نخست سال ۱۴۰۰

به گزارش اتاق بازرگانی تهران در مقایسه با فصل ابتدایی سال ۱۳۹۹، نقش نفت در اقتصاد ایران به ویژه از منظر سهم در کل صادرات کالایی افزایش قابل توجهی داشته و در مقابل از سهم بخش غیرنفتی در صادرات کل کاسته شده است. رقم صادرات نفت ایران در بهار امسال ۸.۷ میلیارد دلار بوده است.

کد خبر: ۱۱۳۲۸۲
۱۱:۵۵ - ۱۱ آبان ۱۴۰۰

سهم نفت در صادرات

دیدارنیوز: صادرات نفتی در فصل نخست ۱۴۰۰ با حدود ۲.۳ برابر افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل، معادل ۸.۷ میلیارد دلار اعلام شده است.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، طی دهه ۱۳۹۰ میانگین سهم بخش استخراج نفت، گاز و پالایش نفت در تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۱۲.۶ درصد بود که بالاترین سهم در این دهه مربوط به سال ۱۳۹۰ با رقم ۲۰.۶ درصد است. از سال ۱۳۹۷ روند نزولی کاهش سهم نفت در کل تولید، آغاز شد که با تشدید تحریم‌ها در سال ۱۳۹۸ به ۷.۳ درصد و در سال ۱۳۹۹ هم به حدود ۵ درصد رسید.

در بهار ۱۴۰۰، ارزش افزوده بخش نفت به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵، با افزایش ۲۳ درصدی در مقایسه با فصل مشابه سال قبل همراه بود که آثار آن در بهبود نسبی سهم نفت در تولید و همچنین در صادرات نمایان شد. در فصل نخست ۱۴۰۰ سهم نفت از کل تولید به حدود ۶ درصد نزدیک شد و سهم این بخش از کل صادرات کالایی حتی به ۵۰ درصد هم رسید. صادرات نفتی در فصل نخست ۱۴۰۰ با حدود ۲.۳ برابر افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل، معادل ۸.۷ میلیارد دلار اعلام شده است.

در مجموع در مقایسه با فصل ابتدایی سال ۱۳۹۹، نقش نفت در اقتصاد ایران به ویژه از منظر سهم در کل صادرات کالایی افزایش قابل توجهی داشته و در مقابل از سهم بخش غیرنفتی در صادرات کل کاسته شده است.

منبع: ایلنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر