تیتر امروز

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!
گفتگوی دیدار با یک فعال حقوق زنان افغانستان

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!

زنان افغانستان بعد از ۲۰ سال به نقطه اولی که طالبان در حکومت بود، برگشته اند. بسیاری از زنان فعال جامعه افغانستان مجبور به ترک این کشور شده اند. دیدار با فاضله غفوری، فعال حقوق زنان افغانستان...

نکات کلیدی درباره رعایت بهداشت جنسی در مسافرت

رعایت نکات بهداشتی در طول مسافرت و ایام تعطیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، علاوه بر موارد معمول در رعایت بهداشت در سفر، یکی از موارد مهم بهداشتی، بهداشت جنسی و رعایت تعدادی از نکات بهداشتی در روابط جنسی است

کد خبر: ۱۱۰۸۲۵
۱۰:۱۱ - ۱۶ مهر ۱۴۰۰

نکات کلیدی درباره رعایت بهداشت جنسی در مسافرت

دیدارنیوز ـ تعطیلات در کشور ما بخصوص تعطیلات عید نوروز مترادف با مسافرت است و مسافرت‌های عید نوروز معمولاً طولانی مدت هستند. بسیاری در طول سال برای مسافرت در ایام نوروز برنامه ریزی می‌کنند. مسافرت همیشه مترادف با تفریح و سرگرمی نیست و گا‌ها نتیجه فاجعه بار به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به تصادفات و معلولیت و مرگ و میر ناشی از آن اشاره کرد.

رعایت نکات بهداشتی در طول مسافرت و ایام تعطیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بعنوان مثال استفاده از آب غیر بهداشتی می‌تواند سبب عفونت‌های روده‌ای شود. یکی از موارد مهم بهداشتی، چگونگی روابط جنسی و رعایت تعدادی از نکات در رابطه جنسی است، تا خدای نکرده در پایان تعطیلات مواجه با مشکل نشوید.

در ایام مسافرت اگر در روابط زناشوئی نکات مهمی نادیده گرفته شوند ممکن است هم مرد و هم زن مواجه با مشکلاتی گردند. بیماری‌های آمیزشی به راحتی منتقل می‌شوند، بسیاری از افرادیکه مبتلا به این بیماری‌ها هستند، بخصوص زگیل تناسلی، از وجود بیماری در بدن خود بدون اطلاع می‌باشند و به راحتی این بیماری را در سطح جامعه منتشر می‌کنند.

خانم‌ها به علل زیر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند

مجرای ادرار کوتاه است

اغلب تخلیه مثانه خود را به تأخیر می‌اندازند

از وسایل جلوگیری کننده از حاملگی مثل دیافراگم استفاده می‌کنند

از ژل‌های اسپرم کش برای جلوگیری از حاملگی استفاده می‌کنند که سبب تجمع میکروب‌های روده در اطراف مجرای ادرار می‌شود.

دسترسی میکروب‌های روده‌ای به سیستم ادراری خانم ها، بعلت مسیر کوتاه بین مقعد و دستگاه ادراری در خانمها، راحت‌تر است.

در ضمن توجه داشته باشید که یکی از علل شایع عفونت ادراری، نزدیکی است. در طول مسافرت بعلت فراهم نبودن شرایط مساعد، باید حداکثر سعی را کرد که از ابتلا به عفونت ادراری جلوگیری شود. چون اگر عفونت از مثانه بطرف بالا و بداخل کلیه‌ها منتشر شود، بیمار نیازمند بستری در بیمارستان خواهد بود.

برای داشتن یک نزدیکی ایمن، توجه به نکات زیر ضروری است
بعضی بیماری‌های آمیزشی تا ۶ ماه پس از ابتلا قابل تشخیص در خون نیستند و بعضی بیماری‌های آمیزشی دیگر، مثل تبخال تناسلی و زگیل تناسلی، ممکن است هنگامی به اطرافیان منتشر شوند که بیمار هیچ علامتی ندارد.

وجود ترشح، زخم و قرمزی در ناحیه تناسلی نشان دهنده وجود احتمالی بیماری آمیزشی است، این موضوع بخصوص در مورد زگیل‌های ناحیه تناسلی صدق می‌کند. فردیکه در پوست ناحیه تناسلی دارای ضایعات زگیل مانند است، به راحتی این بیماری را به دیگران منتقل می‌کند. ویروس عامل زگیل تناسلی (Genital Wart) علت اصلی سرطان دهانه رحم در خانم‌ها است.

در موارد مشکوک باید حتما از کاندوم استفاده کرد. جنس کاندوم باید از لاتکس باشد. باید توجه داشت که استفاده از کاندوم عدم انتقال بیماری را گارانتی نمی‌کند، مثلا در مورد بیماری زگیل تناسلی انتقال ویروس را کم می‌کند، ولی صفر نمی‌کند.

اگر در هنگام نزدیکی از ژل مرطوب کننده استفاده می‌شود حتماً باید محلول در آب باشد.

خانم‌ها برای بهداشت ناحیه تناسلی گاهاً از دوش واژینال استفاده می‌کنند اینکار توصیه نمی‌شود، چون میکروب‌ها وارد واژن و رحم می‌شوند.

برای اینکه در طول مسافرت خانم‌ها کمتر دچار عفونت ادراری بدنبال رابطه زناشوئی شوند، رعایت نکات زیر الزامی است

حداقل ۸ لیوان آب در روز مصرف کنید.

هنگام استفاده از دستشوئی خود را از جلو به عقب تمیز کنید نه از عقب به جلو

قبل و بعد از رابطه زناشوئی مثانه خود را خالی کنید

اگر هنگام نزدیکی از ژل‌های مرطوب کننده استفاده می‌کنید از نوعی استفاده کنید که محلول در آب باشد
هیچ وقت از دوش واژینال استفاده نکنید

از مواد خوشبو کننده، اسپری ها، مواد شوینده تبلیغاتی و صابون‌های قوی استفاده نکنید

اگر از پد استفاده می‌کنید آنرا مرتب عوض کنید

قبل از رابطه زناشوئی دستگاه تناسلی را با آب گرم بشوئید

لباش زیر از جنس نخی استفاده کنید

در حمام بجای استفاده از وان از دوش استفاده کنید

از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ اجتناب کنید.

اینکه کاندوم در پیشگیری از عفونت‌های آمیزشی مؤثر است، هیچ شکی وجود ندارد، ولی استفاده از کاندوم اگر بصورت صحیح صورت نگیرد، از قدرت پیشگیری کنندگی آن به مقدار زیادی کاسته می‌شود. کاندوم فقط نواحی را که می‌پوشاند حفاظت می‌کند. اگر ناحیه‌ای از پوست بدن خراش داشته باشد (مثل دست)، عفونت بویژه ویروس ایدز به راحتی می‌تواند وارد بدن شود. بعضی از میکروارگانیسم‌ها و ویروس‌ها از سوراخ‌های کاندوم‌های معمولی عبور می‌کنند؛ بنابراین بهتر است از کاندوم‌های که دارای جنس لاتکس هستند، استفاده کرد.

در هنگام استفاده از کاندوم باید نکات زیر را رعایت کرد
عده‌ای ۲-۱ سانتی متر از کاندوم را در ناحیۀ نوک آلت آزاد می‌گذارند تا مایع منی در آن جمع شود. اینکار به هیچ وجه صحیح نیست و از قدرت پیشگیری کنندۀ کاندوم کاسته می‌شود.
کاندوم نباید شل باشد.

گاهاً عده‌ای کاندوم را پس از یک بار مصرف در آورده و وارونه می‌کنند (توی کاندوم را بیرون می‌آورند) تا دوباره استفاده نمایند. این کار را هرگز انجام ندهید.

کاندوم‌هایی که جنس آن‌ها لاتکس یا پلی اورتان (Polyurethane) نیست، از ایدز پیشگیری نمی‌کنند.
با کاندوم‌های لاتکس نباید از مواد روان کننده با نرم کننده استفاده کرد. چون سوراخ‌های کاندوم را قابل نفوذ می‌کنند.

کاندوم‌هایی در آن‌ها از مواد طعم دهنده استفاده می‌شود سبب رشد قارچ می‌شوند.

باید در نظر بگیرید که کاندوم پس از استفاده تبدیل به یک مادۀ بسیار آلوده کننده می‌شود، بنابراین آنرا باید بصورت مناسب دور انداخت و از بین برد. کارگری که مشغول جمع آوری زباله می‌باشد، ممکن است از راه تماس با کاندوم آلوده گرفتار بیماری آمیزشی شود. یک ماده‌ای به اسم نانوکسینول است که ژل یا کرم آنرا به عنوان مادۀ پیشگیری کننده از عفونت‌های آمیزشی توصیه می‌کنند و در بازار ایران نیز هم به فروش می‌رود و هم تبلیغ می‌شود. این ماده نه تنها از بیماری‌های آمیزشی جلوگیری نمی‌کند، بلکه استفاده از آن خطر ابتلا به ایدز را در زنان بیشتر می‌نماید.

عوامل زیر خطر ابتلا به عفونت، در یک مقاربت حفاظت نشده در خانم‌ها را زیاد می‌کنند
دختران و خانم‌های جوان
دیابت یا همان بیماری قند
نامناسب بودن وضعیت سلامت عمومی فرد
گرم بودن هوا یا هر علت دیگری مانند شرجی هوا که باعث افزایش رطوبت و گرمای ناحیه تناسلی شود.
استفاده از دوش واژینال توسط خانم‌ها

جلوگیری از حاملگی در موارد اورژانس
در مواقعیکه نزدیکی حفاظت نشده وجود داشته و ترس از حاملگی وجود دارد، به ۲ طریق می‌توان از حاملگی پیشگیری کرد:

استفاده از قرص
استفاده از IUD

دو نوع قرص وجود دارد:
Levonelle تا ۷۲ ساعت پس از نزدیکی باید استفاده شود.

ellaOne تا ۱۲۰ ساعت یا ۵ روز پس از نزدیکی قابل استفاده است.

در مواردی که به دارو‌های فوق دسترسی وجود ندارد دو قرص HD، هر ۱۲ ساعت (جمعا ۴ قرص)، باید ظرف ۷۲ ساعت پس از نزدیکی مصرف شوند. خانم‌های شیرده نیز می‌توانند از این قرص‌ها استفاده کنند.

برای استفاده از IUD، حتما باید ظرف ۵ روز از نزدیکی حفاظت نشده، در داخل رحم گذاشته شود. گذاشتن IUD مطمئن‌ترین روش جلوگیری اورژانس از حاملگی است و تا ۹۹ درصد از حاملگی جلوگیری می‌کند.

منبع: جامعه 24
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر