تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.

قبوض برق تهرانی‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟

معاون شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با بیان اینکه الگوی مصرف برق براساس شرایط آب و هوایی در هر منطقه متفاوت است، گفت که این رقم در تهران در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور معادل ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه و در سایر ایام سال معادل ۲۰۰ کیلووات ساعت ماهانه محاسبه می‌شود و اگر مشترکی از این میزان بیشتر مصرف کند، جزو مشترکان پرمصرف به حساب می‌آید.

کد خبر: ۱۱۰۵۱۴
۱۲:۰۳ - ۱۲ مهر ۱۴۰۰

محاسبه قبوض برق تهرانی‌ها

دیدارنیوز ـ مسعود عزیزی، معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با بیان اینکه محاسبه قبوض برق بر اساس تعرفه‌های مصوب صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در محاسبه قبوض، میزان مصرف انرژی هر مشترک در ساعات مختلف کم بار، میان بار و اوج بار محاسبه شده و طبق نوع تعرفه مصرف اشتراک واگذار شده، بهای برق مصرفی وی در ساعات مختلف محاسبه و در قبض به صورت رقم نهایی اعلام می‌شود.

نحوه محاسبه قبوض به صورت پلکانی چگونه است؟

وی ادامه داد: نحوه محاسبه قبوض به صورت پلکانی بدین صورت است که به ازای هر ۱۰۰ کیلووات ساعت افزایش مصرف برق، نرخ پایه محاسبه بهای برق مصرفی تغییر می‌یابد. این به این معنی است که هم در افزایش و هم در کاهش مصرف انرژی، مبلغ صادر شده در قبض نیز به صورت پلکانی، افزایش و یا کاهش می‌یابد.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تهران اظهار کرد: به منظور قدردانی از مشترکان کم مصرف و تشویق سایر مشترکان به کاهش مصارف مازاد، مشترکانی که در ماه‌های گرم سال یعنی از خرداد تا پایان شهریورماه کمتر از ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه و در سایر ماه‌های سال کمتر از ۸۰ کیلووات ساعت ماهانه مصرف کنند، شامل تخفیف صددرصدی قبض برق خواهند شد.

۵۳ درصد تهرانی‌ها خوش مصرفند

عزیزی با بیان اینکه مشترکانی که در ماه‌های خرداد تا شهریور متوسط مصرف ماهانه ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه و در سایر ایام سال، ۲۰۰ کیلووات ساعت ماهانه مصرف برق داشته باشند به عنوان مشترکان خوش مصرف شناخته می‌شوند، گفت: خوشبختانه در تهران بیش از ۵۳ درصد از مشترکان در دسته اخیر و یا در گروه مشترکانی قرار دارند که مصرف ماهانه برق توسط آنان در فصل گرما کمتر از ۱۰۰ کیلووات ساعت است.

وی ادامه داد: مشترکانی که در ماه‌های خرداد تا شهریور، الگوی ۳۰۰ کیلووات ساعت ماهانه را رعایت کنند، به ازای هر میزان کاهش مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل مشمول پاداش ریالی و تخفیف در بهای قبض مصرفی خواهند شد.

کمتر از سه درصد تهرانی‌ها مشمول قبوض نجومی شدند

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تهران در پاسخ به این سوال که آیا نحوه محاسبه قبوض برق در سال جاری نسبت به سال‌های قبل تغییر خاصی داشته است؟ گفت: امسال در نحوه محاسبه بهای برق مصرفی مشترکان پرمصرف در سراسر کشور، تغییرات جدیدی اعمال شده است، به این صورت که مشترکانی که در ماه‌های تیر تا شهریورماه، بیش از دو برابر الگوی مصرف (در تهران بیش از ۶۰۰ کیلووات ساعت در ماه) برق مصرف کرده اند، علاوه بر افزایش سالانه بهای برق مصرفی، مشمول افزایش بهای برق مصرفی در مورد مصارف مازاد بر ۶۰۰ کیلووات ساعت نیز شده اند و این مساله باعث شده قبوض این دسته از مشترکان افزایش بیشتری داشته باشد.

به گفته عزیزی، این قانون در سراسر کشور در حال اجراست و صرفا شامل تعداد اندکی از مشترکان می‌شود که دارای مصرفی بیش از دو برابر الگوی تعیین شده هستند. براساس بررسی انجام شده در سال ۱۴۰۰، کمتر از ۳ درصد از مشترکان تهرانی در این دسته قرار گرفته اند.

وی با اشاره به تسهیلاتی که برای پرداخت قبوض برق برای تهرانی‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: این دسته از مشترکان می‌توانند با مراجعه به منطقه برق مربوط به اشتراک خود، صورت حساب صادره را حداکثر طی سه قسط پرداخت کنند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: قیمت برق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی