تیتر امروز

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!
چکیده گزارش رییس جمهوری به مردم در برنامه زنده:

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!

رییس جمهوری اسلامی ایران در برنامه زنده نه تحفه و دستاورد مهمی از روسیه به مردم ارائه داد و نه در سیاست‌های داخلی -جز افتخار به کاهش آمار فوتی‌های کرونا- کار انجام شده‌ای را به استودیو خبر آورد....

آیا دی ماه شروع رونق دوباره بورس است؟

بورس تهران روز شنبه ۱۰ مهر ۳۶ هزار واحد رشد کرد تا هفته دوم مهرماه را بهتر از هفته اول پائیز شروع کند، اما امروز یکشنبه وضعیت بازار متعادل و منفی است. برخی تحلیل‌ها از ادامه روند نزولی بورس تا دی ماه حکایت می‌کند و دی ماه را شروع دوباره رونق بورس می‌دانند.

کد خبر: ۱۱۰۳۹۷
۱۴:۰۰ - ۱۱ مهر ۱۴۰۰

بورس تا دی رونق نمی گیرد

دیدارنیوز ـ وضعیت پیوستن مجدد ایران به مذاکرات برجام به شدت بر بورس سایه انداخته و هر چند برخی کارشناسان معتقدند حتی در صورت احیای برجام و کاهش قیمت ارز و تورم، باز هم بورس چشم انداز مثبتی دارد، اما بسیاری از بورس بازان با این تحلیل موافق نیستند.

روزنامه هفت صبح در تحلیلی به ۴ دلیل اشاره کرده است که می‌تواند رونق بورس را در دی ماه نشان دهد. در ادامه گزیده این تحلیل را مرور می‌کنیم.

خداحافظی با کانال ۱.۵ میلیون واحدی برای سهامداران بورس گران تمام شده است. اتفاقی که باعث شده دوباره روند ورود و خروج پول حقیقی معکوس شود و حتی با وجود افزایش ۵۰ هزار واحدی شاخص کل در هفته گذشته، شاهد خروج ۴۵۳ میلیارد تومان پول ناقابل از بورس بودیم. افزایش قابل توجه قدرت فروشنده به ما می‌گوید بزرگان بازار دست به نقد شده اند و از طرفی ایجاد اختلاف بین روند شاخص کل و شاخص هم وزن نشانه‌های خوبی به همراه ندارد.

همه این موارد در کنار هم ما را یاد آذرماه سال ۹۹ می‌اندازد. شاخص بورس بعد از آغاز روند نزولی، هفته آخر آبان ماه در محدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار متوقف شد و تا نیمه آذر به یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد رسید.

بعد از این اتفاق دقیقا همین نشانه‌ها در بورس به وجود آمده بود و در نتیجه آن شاهد ادامه روند نزولی تا نیمه اسفندماه بودیم. جایی که شاخص کل به محدوده یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد رسید. نزدیک بودن نشانه‌ها در آذرماه ۹۹ و شهریور ۱۴۰۰ درس‌هایی برای ما دارد که بر اساس آن‌ها می‌توان پیش بینی کرد که روند صعودی احتمالا از دی ماه مجددا آغاز شود.

تا آن زمان معلوم نیست شاخص تا چه حد بتواند در محدوده‌های بالاتر از کانال ۱.۳ میلیونی دوام بیاورد.

۱. اختلاف بین شاخص کل و هم وزن

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته ۳.۶ درصد افزایش پیدا کرد، اما هم زمان شاخص هم وزن به رشد ۱.۳ درصدی بسنده کرد. در شرایط عادی وقتی شاخص کل ۳.۶ درصد افزایش پیدا می‌کند شاهد نقشه سراسر سبزرنگ هستیم، اما نقشه بازار هفته گذشته عمدتا قرمزپوش است و تنها چند گروه مثل محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به واسطه افزایش قیمت دلار روند صعودی به خود گرفته اند. موضوعی که نشان می‌دهد پرتفوی اغلب سهامداران این روز‌ها روند نزولی دارد و همین ایجاد اختلاف بین شاخص کل و شاخص هموزن می‌تواند تا حد زیادی یادآور روز‌های نیمه آذرماه سال ۹۹ باشد.

۲. کاهش قدرت خریداران در بازار

مرداد امسال قدرت خریداران به اوج خود رسیده بود. بررسی سرانه خرید و فروش در بازار سرمایه نشان می‌دهد تا قبل از اینکه شاخص از کانال ۱.۵ میلیون واحدی خداحافظی کند، سرانه خرید در بازار به حدود ۲۰ میلیون تومان می‌رسید. یعنی هر خریدار در هر سفارش خرید به طور میانگین به اندازه ۲۰ میلیون تومان سهام می‌خرید، اما این رقم اکنون به ۱۳ میلیون تومان کاهش پیدا کرده و در طرف مقابل شاهد قدرت گرفتن فروشنده‌ها در بازار هستیم.

در آذرماه سال ۹۹ هم سرانه خرید حقیقی از ۲۲ میلیون به ۱۵ میلیون تومان کاهش پیدا کرده بود.

۳. کوچ سرمایه بزرگان به پارکینگ صندوق درآمد ثابت

در کنار آغاز دوباره روند خروج پول حقیقی از بورس که می‌تواند تیر خلاص برای آخرین امید‌ها به ادامه روند صعودی باشد، این روز‌ها شاخص معکوس شدن روند ورود و خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت هستیم. از زمانی که شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عقب نشینی کرده، تاکنون حدود دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول وارد صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت شده است. موردی که نشان می‌دهد سهامداران بزرگ مجددا سرمایه خود را از سهام به واحد سرمایه گذاری درآمد ثابت تبدیل کرده اند و منتظر هستند تا روند نزولی به پایان برسد و در ابتدای صعود دوباره دست به خرید سهام بزنند.

باید توجه داشته باشید که وقتی روند بورس صعودی می‌شود، شاهد خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت هستیم. اتفاقی که از خردادماه تا ابتدای شهریورماه امسال افتاد و در این بازه بیش از شش هزار میلیارد تومان پول از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شد.

۴. تکرار الگوی RSI برای شاخص کل

بررسی اندیکاتور شاخص قدرت نسبی روی نمودار شاخص کل نشان می‌دهد تغییرات RSI در هفته گذشته، تا حد زیادی مطابق با هفته آخر آذر ۹۹ است.

بعد از به وجود آمدن این الگو شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد به کانال ۱.۱ میلیونی سقوط کرد. حالا شاخص کل دقیقا در همان محدوده و شاخص RSI هم دقیقا در همان منطقه قرار گرفته است و همه چیز برای تکرار تاریخ مهیا شده. اگر این اتفاق بیافتد، بعید نیست تا آخر پاییز شاخص کل دوباره به کانال ۱.۱ یا ۱.۲ میلیون واحدی عقب نشینی کند.

منبع: کاما پرس
برچسب ها: بورس
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر