تیتر امروز

نیویورک تایمز: امیدی به احیای برجام نیست!
از چشم جهان (۲۴)

نیویورک تایمز: امیدی به احیای برجام نیست!

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای در آستانه دور جدید مذاکرات وین با بررسی و ارزیابی شرایط دو طرف شرایط را برای احیای توافق هسته‌ای ایران بسیار بد و امید برای احیای برجام را ضعیف دانسته است.
سزای کاراکوچ شاعر سیاستمدار درگذشت؛ خندیدی و باران آمد!
از سعدآباد تا توپکاپی (۲۹) + فایل صوتی

سزای کاراکوچ شاعر سیاستمدار درگذشت؛ خندیدی و باران آمد!

این شماره ستون از سعدآباد تا توپکاپی به مرگ سزای کاراکوچ شاعرِ سیاستمدار ترک اختصاص دارد. مردی که هیچ گاه اصولش را فدای کسب قدرت نکرد و در عرصه آهنین سیاست مردی از جنس ابریشم باقی ماند...
ابراهیم شب را آزاد کرد
افاضات اضافه

ابراهیم شب را آزاد کرد

عوام الملک در خاطرات این هفته خود به نکات درخشانی از آرا و اقدامات خواص پرداخته است. از آزاد شدن شب تا آتش گرفتن زاینده رود همه و همه در فهرست خدماتی است که عوام الملک به ما یادآوری کرده است.
کشف جدید پژوهشگران

مکانیسم ضد ویروسی که از بدن در برابر کروناویروس محافظت می‌کند

پژوهشگران "دانشگاه گلاسگو" در بررسی جدید خود توانستند یک مکانیسم ضد ویروسی را کشف کنند که می‌تواند از بدن در برابر ابتلا به کروناویروس محافظت کند.

کد خبر: ۱۱۰۰۸۷
۱۴:۰۵ - ۰۷ مهر ۱۴۰۰

کشف یک مکانیسم ضد ویروس

دیدارنیوز ـ به نقل از مجله ساینس، به نظر می‌رسد بخشی از سیستم اینترفرون انسان که دفاع سلولی در برابر کروناویروس را فعال می‌کند، در گروهی از انسان‌ها معیوب است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که ابتلا به کووید-۱۹ در افراد بستری شده در بیمارستان که این نقص سیستم ایمنی را دارند، شدیدتر است.

نتایج بررسی‌ها حاکی از این است که دفاع مرتبط با اینترفرون، جزء کلیدی یک واکنش ضد ویروسی محافظ به شمار می‌رود. ناهمگونی بیماری کووید-۱۹، پیش‌بینی سیر عفونت در یک شخص را چالش‌برانگیز می‌کند.

اینترفرون‌ها در پی ابتلا به ویروس، سیگنال‌هایی برای دفاع سلولی تولید می‌کنند. "آرتور ویکنهاگن" (Arthur Wickenhagen)، پژوهشگر "دانشگاه گلاسگو" (University of Glasgow) و همکارانش با درک این موضوع که نقص در سیگنال‌دهی اینترفرون با ابتلا به کووید-۱۹ شدید در ارتباط است، از بیان ژن تحریک شده با اینترفرون در سلول‌های ریه انسان استفاده کردند و توانستند ژن متعلق به آنزیم "OAS۱" را شناسایی کنند که نسبت به سیگنال‌های اینترفرون واکنش نشان می‌دهد و آنزیم را به مقابله با حمله ویروسی ترغیب می‌کند.

بررسی‌ها نشان داد که OAS۱ می‌تواند تکثیر کروناویروس را مهار کند. این آنزیم در بیشتر پستانداران، توسط یک گروه "پرنیل" (Prenyl) به غشا‌ها متصل می‌شود. با وجود این، میلیارد‌ها انسان از جمله کسانی که کووید-۱۹ شدید را تجربه می‌کنند، فاقد هاپلوتیپ OAS۱ هستند.

ویکنهاگن و همکارانش به بررسی این موضوع پرداختند که آیا هاپلوتیپ OAS۱ پرنیلات نشده، همان فعالیت ضد کروناویروس همتای پرنیلات شده خود را دارد یا خیر. نظر آن‌ها این است که شکل پرنیلات نشده، هیچ فعالیت ضد ویروسی قابل تشخیصی نشان نمی‌دهد.

پژوهشگران پس از بررسی حدود ۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹، به این نتیجه رسیدند که فقدان OAS۱ پرنیلات شده، با ابتلا به نوع شدیدتر کووید-۱۹ مرتبط است. درک این موضوع که پرنیلات شدن می‌تواند برای فعالیت ضد ویروسی ضروری باشد، پژوهشگران را به بررسی این جنبه زیست‌شناسی OAS۱ سوق داد.

در حال حاضر، علاقه زیادی نسبت به بررسی ویژگی‌های بیولوژیکی خفاش‌ها وجود دارد که ممکن است آن‌ها را به منبع ویروس‌های در حال گردش تبدیل کند.

ویکنهاگن و همکارانش دریافتند که "خفاش‌های نعل‌اسبی" (Horseshoe bats)، فاقد هاپلوتیپ پرنیلات شده OAS۱ هستند. آن‌ها باور دارند که این موضوع می‌تواند خفاش‌های نعل‌اسبی را به میزبانی برای ویروس‌های موسوم به "Sarbecoviruses" تبدیل کند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: کرونا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر