تیتر امروز

پیامبر رحمت منادی وحدت

پیامبر رحمت منادی وحدت

داستان تلخ ابوطالب یزدی هر روز به شکلی بروز و ظهور می‌یابد. اختلافات مذهبی اگر به سمت خشم و نفرت سوق داده شود لامحاله باید منتظر اخبار کشته شدن انسان‌های بیگناهی چون ابوطالب یزدی بود.
بازگشایی مدارس؛ منطقی یا به هر قیمتی؟
وقتی دستور از بالا هم کارساز نیست

بازگشایی مدارس؛ منطقی یا به هر قیمتی؟

با وجود درخواست رئیس جمهوری برای بازگشایی مدارس در آبان ماه، به نظر می‌آید هنوز شرایط برای حضور همه دانش‌آموزان در مدارس فراهم نیست و احتمالا دستور از بالا نیز کارگشا نخواهد بود.

ممنوعیت اجرای احداث نمای رومی در قزوین

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی قزوین نظارت جدی در ممنوعیت اجرای احداث نمای رومی در بنا‌های ساختمانی را الزامی دانست و گفت: ممنوعیت اجرای نما رومی در ۱۳ دی ماه ۹۶ به تصویب کمیسیون ماده ۵ و سرانجام در۱۲ اسفند همان سال به تایید شورای فنی استان رسیده است.

کد خبر: ۱۰۸۲۶۴
۱۶:۲۶ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۰

ممنوعیت احداث نمای رومی

دیدارنیوز ـ لیدا معروفی اظهار داشت: مصوبه ممنوعیت اجرای احداث نمای ساختماعی موسوم به نمای رومی هم اکنون توسط شهرداری و نظام مهندسی ساختمان با همکاری ناظران سازه و معماری مورد تاکید قرار گرفته است.

این مسوول، معماری را یکی از ارکان هویتی و فرهنگی هر منطقه از کشور دانست و افزود: الگوی معماری ساختمان‌ها باید براساس آموزه‌ها و مبانی نظری معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی باشد.

وی اضافه کرد: معماری در کشور ما منحصر به فرد بوده و دارای شاخصه‌هایی از جمله پیوند فضا‌های باز و بسته، حیاط‌های شاخص و طراحی ویژه، فضا‌های نیمه باز و ارتباط فضایی آن، نظم و آراستگی، وقار و اعتدال، صراحت و سلامت، تنوع و هماهنگی، نقش و رنگ و در نهایت متناسب با اقلیم و فرهنگ و شرایط جغرافیایی هر منطقه از کشور است.

معروفی، بهره مندی از الگو‌های بومی هر منطقه در طراحی و ساخت نما‌های شهری را دارای مزایای بسیاری دانست و تاکید کرد: این مساله می‌تواند در راستای بهبود سطح کیفی فضا‌های شهری، ایجاد حس تعلق و خاطره انگیزی در بین آحاد جامعه، ایجاد منظر شهری هماهنگ و در عین حال سرزنده، تامین شرایط پایدار در معماری منطقه، صرفه جویی در مصرف انرژی، ترویج و ارج نهادن به خمیر مایه‌های سنتی کشور، ایمنی در استفاده بهره برداران از ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی و بهره گیری از نیروی کار و مصالح محلی و ... بسیار حایز اهمیت باشد.

این مسوول خاطرنشان کرد: در چند دهه اخیر و در راستای رواج نمای کلاسیک و تجملاتی، سازندگان به طراحی و اجرا نما‌های پیچیده با جزییات زیاد، تجملاتی، لوکس و با کاربرد کامل سنگ روی آوردند که بررسی‌ها حاکی از آن است که نما‌های رواج یافته این چنینی و با سبک و سیاق فوق، شاید الهام گرفته از سبک معماری کلاسیک در روم باستان باشد.

وی با بیان اینکه معماری ایرانی – اسلامی به تجربه تکامل یافته‌ای دست پیدا کرده و برای سازگاری با اقلیم و ویژگی‌های زیستی – فرهنگی طراحی شده است، تصریح کرد: در صورتی که نمای موسوم به رومی علاوه بر فقدان معماری اصیل، از روح طراحی و معماری بومی و سازگار با هویت کشورمان نیز تهی است و ما را درگیر نوعی سردرگمی کرده و موجب ناسازگاری با اقلیم و شرایط جغرافیایی، نقص هویت تاریخی و فرهنگ ایرانی، مشکلات سازه و ایمنی شده و اثرات مخرب زیست به همراه داشته است.

این مسوول حوزه شهرسازی یادآور شد: نمای رومی به ساختمان‌هایی با نمای سنگی که در آن از مفاهیم معماری رومی مثل سنتوری، گنبد‌های سنگی، سرستون‌های رومی و مجسمه که عموما از سنگ‌های شمش استفاده می‌شود، که مطابق با فرهنگ بومی این دیار نیست و باعث ایجاد اغتشاش بصری در فضای شهری نیز می‌شود.

به گفته وی، در این نما‌های سنگی حجیم، وزن مصالح (غالبا سنگ) در طراحی و محاسبه سازه اعمال نشده و عموما اتصال مناسب سازه به نمای ساختمان (اتصال توسط صفحات رول بولت شده به سازه) نمی‌گردد بنابراین ساختمان ساخته شده با این مشخصات دارای امنیت لازم نیز نیست.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی قزوین اضافه کرد: با اخذ مجوز‌های یاد شده و اهتمام ویژه شهردای و نظارت ناظران و دست اندرکاران امر امیدواریم گام‌های بیشتر و موثری در خصوص ساماندهی و ارتقای سطح کیفی سیما و منظر شهری، ترویج الگو‌های معماری بومی و محلی هم راستا با ارکان هویتی معماری ایرانی برداریم.

برچسب ها: قیمت مسکن
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر