تیتر امروز

خواسته فرهنگیان رتبه بندی معلمان است نه بازی با ارقام!
گفتگو با یک فعال صنفی معلمان

خواسته فرهنگیان رتبه بندی معلمان است نه بازی با ارقام!

لایجه رتبه بندی معلمان سرانجام قرار است که به صحن مجلس برود. لایحه‌ای که قرار است حقوق معلمان را به ۸۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی برساند. اما به نظر بازی ارقام در لابی‌های مجلس پیچیده‌تر از این...
درگیری‌های بیروت: در لبنان چه می‌گذرد؟
از چشم جهان (۱۸)

درگیری‌های بیروت: در لبنان چه می‌گذرد؟

هجدهمین شماره ستون از چشم جهان به درگیری‌های مرگبار در بیروت اختصاص دارد. درگیری‌هایی که به مرگ چند شهروند منجر شد و تنها نوک کوه یخ بحران در لبنان است.

دپوی واکسن کرونا در انبار‌های وزارت بهداشت

دکتر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت گفت: تا پایان این ماه ۴۰ میلیون و شاید هم تا ۵۰ میلیون دوز واکسن در اختیار داریم و از این نظر خیالمان راحت است.

کد خبر: ۱۰۷۸۸۳
۱۷:۲۵ - ۱۷ شهريور ۱۴۰۰

دپوی واکسن کرونا در انبار‌های وزارت بهداشت

دیدارنیوز ـ دکتر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه بررسی روند اجرای گام پنجم «طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» که با حضور سردار سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه و سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، گفت: امروز وضعیت خاصی در کشور پیدا کردیم که در طول تاریخ مملکت بی سابقه بوده و آن بحران ناشی از بیماری کرونا است که متاسفانه روزانه شاهد مرگ و میر عزیزانی بیش از ۶۰۰ نفر در کشور هستیم. درواقع هر یک از این افراد خانواده‌هایی دارند که عزادار شدند و صحنه‌هایی که برای کادر سلامت وزارت بهداشت و همه مردم غیرقابل تحمل است.

وی افزود: ما شهدای بسیار گران‌قدری را در این عرصه تقدیم کردیم و به هر حال تلاش شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان قابل تقدیر است. در کشورمان بعد از انقلاب در عرصه‌های بهداشتی و درمانی موفقیت‌های بسیاری داشتیم و در منطقه خودمان و خاورمیانه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و در بسیاری از نقاط حرف اول را می‌زنیم. امروز ۲۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌های کشور داریم که دانشمندان بسیار بزرگی هستند و در تمام علوم پزشکی افراد شاخص با رتبه‌های علمی بالایی داریم که خدمت‌گذار مردم هستند و تلاش می‌کنند.

عین‌اللهی با بیان اینکه کرونا در کل جهان ایجاد شده و تلفات زیادی داده است، گفت: همه دانشمندان در تلاشند تا بتوانند بیماری را کنترل کنند. باید توجه کرد که طبق نظر همه دانشمندان جهان، مهم‌ترین اقدامی که می‌تواند این بیماری را کنترل کند، واکسیناسیون است. البته اینطور نیست که با تزریق تنها واکسن از ابتلا به بیماری نجات پیدا کنیم، اما شدت ابتلا به بیماری را کم می‌کند و در واقع مرگ و میر را به شدت کاهش می‌دهد. یک نمونه از این موضوع در کشور داریم. در سال گذشته پرسنل سلامت ما واکسیناسیون نشده بودند که تعداد زیادی تلفات از بین آن‌ها داشتیم، اما امسال تقریبا ۹۵ درصد کادر سلامت واکسینه شدند و علی رغم اینکه تعداد بیماران زیاد است، اما مشکل خاصی در زمینه ابتلای کادر سلامت وجود ندارد و اگر هم مبتلا شوند، بیماری‌شان خفیف است. این نشان می‌دهد که واکسن یک راه موثر و مفید در کنترل بیماری است.

۲۱ میلیون دوز واکسن دپو داریم

عین‌اللهی گفت: در شروع کار دولت با نظر رییس‌جمهور و معاون اول تلاش وسیعی شد که بتوانیم روی این موضوع کار کنیم و با تلاش شبانه روزی و از کانال‌های مختلف ازجمله وزارت امور خارجه و با تلاش جمعی و شبانه‌روزی که انجام شد، در مدت کوتاهی شاهد ورود مقدار زیادی واکسن از کشور‌های مختلف به داخل هستیم.

وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر نزدیک به ۲۱ میلیون دوز واکسن دپو داریم که در انبارمان موجود است. فردا هم ۸ میلیون دوز وارد می‌شود و یکشنبه آینده هم ۱۰ میلیون دوز دیگر وارد می‌شود و تا پایان این ماه ۴۰ میلیون دوز واکسن و شاید هم تا ۵۰ میلیون دوز در اختیار داریم و از این نظر خیالمان راحت است. از طرفی مراکز تولید واکسن‌مان مانند برکت، سیناژن، فخرا، پاستور و رازی هم تایید شده اند.

عین‌اللهی گفت: اکنون ۵ مرکز تولید واکسن داریم که هرکدام با روش‌های مختلف پیشرفته واکسن تولید می‌کنند. واکسن نورا هم در صف است که با تکنولوژی خوبی کار می‌کند و امیدواریم تا یک ماه آینده بتواند وارد چرخه شود؛ بنابراین برای آینده واکسیناسیون‌مان هم اطمینان قلبی خوبی داریم.

تلاش برای تسریع واکسیناسیون

وزیر بهداشت گفت: واقعا مانند آنچه که در دفاع مقدس می‌دیدیم و به آن امداد غیبی می‌گفتیم، داریم می‌بینیم که با امداد الهی، در شرایطی که مردم مشکل دارند، مقدار زیادی واکسن وارد شد و خیالمان راحت است که ادامه خواهد داشت. مرحله دوم که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم، مرحله تزریق واکسن و واکسیناسیون است که باید این حجم از واکسن را به سرعت تزریق کرده و واکسیناسیون را به سرعت انجام دهیم. در اینجا پرسنل عزیز و شریف وزارت بهداشت که واقعا بسیار زحمت کشیدند، وارد کار شدند.

عین‌اللهی با بیان اینکه انتظار یک حرکت مردمی را داریم، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون هر حرکت مردمی انجام شده، موفق بوده است. مانند حرکت بسیج که در دفاع مقدس صحنه‌هایی را آفرید که در دنیا بی نظیر بود. در عرصه پزشکی هم بسیج جامعه پزشکی را داشتیم که در همه صحنه‌ها موفق بود؛ بنابراین برای اینکه بتوانیم واکسیناسیون را به نحو احسن انجام دهیم، نیاز به حرکت و کمک‌های مردمی داریم و انتظار داریم هرکس هر کمکی می‌تواند به ما انجام دهد. مانند در اختیار دادن فضا برای واکسیناسیون و همچنین ورود نیرو‌های جوان برای کمک به تسریع واکسیناسیون عمومی.

منبع: ایسنا
برچسب ها: واکسن کرونا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر