تیتر امروز

پیامبر رحمت منادی وحدت

پیامبر رحمت منادی وحدت

داستان تلخ ابوطالب یزدی هر روز به شکلی بروز و ظهور می‌یابد. اختلافات مذهبی اگر به سمت خشم و نفرت سوق داده شود لامحاله باید منتظر اخبار کشته شدن انسان‌های بیگناهی چون ابوطالب یزدی بود.

تولید داروی خوراکی کرونا توسط شرکت فایزر

داروی خوراکی فایزر ترکیبی از مهار کننده‌های پروتئاز است. شرکت فایزر در ماه ژوئیه «تیر»، اعلام کرد که آخرین مرحله کارآزمایی بالینی داروی خوراکی خود را آغاز کرده است.

کد خبر: ۱۰۷۶۲۰
۱۶:۵۰ - ۱۵ شهريور ۱۴۰۰

داروی خوراکی کرونا فایزر

دیدارنیوز ـ فایزر و مرک دو غول بزرگ دارویی، رقابت جدیدی را برای تولید دارو‌هایی که می‌توانند عفونت ناشی از کرونا را درمان و پیشگیری کنند، آغاز کرده اند. درمان کرونا با داروی خوراکی، جایگزینی تازه برای درمان‌های آنتی بادی مونوکلونال موجود است که نیاز به تزریق در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی دارند.

فایزر و مرک، هر کدام مطالعات بالینی محوری را روی دارو‌های خوراکی کرونا آغاز کرده اند. دز درمان فایزر ترکیبی از دارو‌های قدیمی و دارو‌های آزمایشی به نام PF-۰۷۳۲۱۳۳۲- است که هر ۱۲ ساعت و به مدت پنج روز مورد مصرف بیمار قرار می‌گیرد.

داروی خوراکی فایزر ترکیبی از مهار کننده‌های پروتئاز است. نوعی دارو که مدتهاست برای مبارزه با HIV استفاده می‌شود. این دارو آنزیمی را که ویروس کرونا نیاز به تکثیر دارد مسدود کرده و به بدن در مبارزه با مزاحم کمک می‌کند.

این ترکیب شامل ریتوناویر است، دارویی ۲۵ ساله که با نام تجاری Norvir فروخته می‌شود.

تولیدکننده‌ی داروی مرک هم در حال مطالعه بر روی داروی مولنوپیراویر است. از این دارو برای پیشگیری از کرونا در میان بزرگسالانی که فردی در خانوارهایشان دچار عفونت علامت‌دار کرونا هستند، استفاده می‌شود.

شرکت فایزر در ماه ژوئیه «تیر»، اعلام کرد که آخرین مرحله کارآزمایی بالینی داروی خوراکی خود را روی ۱۱۴۰ بیمار بزرگسال بستری‌نشده با تشخیص عفونت کروناویروس که در معرض خطر بیماری شدید نیستند، آغاز کرده است.

ممکن است نتایج اولیه این آزمایش بالینی طی ماه‌های آینده اعلام شود و تا پایان سال میلادی مجوز ساخت آن صادر شود.

همچنین شرکت دارویی مرک هم با همکاری شرکت Ridgeback Biotherapeutics در حال بررسی داروی مورد نظر خود است. این آزمایش حدود ۱۳۰۰ بیمار را شامل می‌شود که مولنوپیراویر یا دارونما را هر ۱۲ ساعت به مدت پنج روز مصرف می‌کنند.

این درمان آزمایشی هم به‌عنوان معالجه‌ای برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ خفیف تا متوسط انجام می‌شود. این شرکت اعلام کرده که داده‌های این آزمایش را قبل از پایان سال اعلام می‌کند.

این مطالعه در بیش از ده‌ها کشور ازجمله ایالات متحده آمریکا، برزیل و آفریقای جنوبی انجام می‌شود.

در این آزمایش محققان بررسی می‌کنند که چگونه بسیاری از بیماران به نوع علامت دار کووید-۱۹ متبلا می‌شوند و چه تعداد از آن‌ها یک عارضه جانبی را تجربه می‌کنند.

همچنین چه تعداد از بیماران به‌دلیل یک عارضه جانبی پس از ۱۴ روز فوت می‌کنند.

براساس اعلام شرکت مرک، آزمایش جدید داروی تجربی مولنوپیراویر برای پیشگیری از کووید-۱۹ در میان بزرگسالان همزمان با آزمایش‌های فایزر روی افرادی که مبتلا به نوع علامت دار کووید-۱۹ هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طبق گفته کارشناسان، مولنوپیراویر یک نوع داروی ضدویروسی است که برای ایجاد خطا در RNA ویروس طراحی شده و در نهایت مانع از تکثیر آن می‌شود.

رقیب سوئیسی این دو شرکت یعنی شرکت «Roche» هم پیشرفت‌های قابل توجهی جهت ساخت نخستین قرص خوراکی برای درمان یا احتمالا پیشگیری کووید-۱۹ داشته است.

شرکت Roche در ماه ژوئن (خرداد- تیرماه) اعلام کرده بود که داده‌های اولیه آزمایش‌های بالینی داروی ضد ویروسی خوراکی تجربی AT-۵۲۷ نشان می‌دهد این دارو، بار ویروسی را در بیماران بستری کاهش می‌دهد.

بااین حال، تاکنون فقط داروی تزریقی وریدی «رمدسیویر» در آمریکا برای درمان ضدویروسی در بیماران کووید-۱۹ به تایید رسیده است.

اما ساخت داروی خوراکی کرونا می‌تواند بازار قابل توجهی را برای دارو‌های Covid-۱۹ ایجاد کند، که تاکنون در مقایسه با واکسن‌ها توجه کمی به آن‌ها شده است.

تلاش فایزر و مرک برای تولید داروی خوراکی کروناساخت داروی کرونا در استرالیا

به تازگی هم محققان استرالیایی اعلام کرده اند که به دو دارو برای مقابله با ویروس کرونا دست یافته اند. نوع اول پیش از ابتلا به کرونا مصرف می‌شود، در واقع این دارو به تاثیرگذاری واکسن‌ها کمک می‌کند.

اما نوع دوم پس از ابتلای فرد به بیماری کووید ۱۹ مصرف می‌شود. این دو نوع دارو از ابتلای افراد به بیماری کرونا و گسترش ویروس در میان بیمارانی که قبلا مبتلا شده اند، جلوگیری خواهد کرد.

محققان انستیتو QIMR برگوفر، دو داروی مبتنی بر پپتید ابداع کرده‌اند. این دارو‌ها خرداد ماه امسال روی جانوران مدل آزمایش شدند که نتایج اولیه این دارو‌ها نشان داد که عوارض جانبی کمی دارند.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن مراحل بعدی آزمایش‌ها، دارو‌ها تا ١٨ ماه دیگر عرضه خواهند شد. همچنین این دارو‌ها پایدار بوده و می‌توانند در دمای اتاق نگهداری شوند و لذا توزیع آن‌ها نیز آسان است.

این دو دارو سلول‌هایی که نسبت به ویروس SARS-CoV-۲ واکنش نشان می‌دهند را مورد هفد خود قرار می‌دهند. درواقع جای خود ویروس، چگونگی پاسخ سلول‌های انسانی به ویروس SARS-CoV-۲ را تقویت می‌کنند.

سود‌ها رائو، محقق ارشد این پژوهش گفته که داروی نخست برای جلوگیری از ابتلاء به عفونت طراحی شده و باید قبل از آنکه فرد در معرض ویروس قرار گیرد، مصرف شود. همچنین این دارو به کارآمدی واکسن‌ها کمک می‌کند. داروی دوم از گسترش ویروس در سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

به گفته رائو، داروی نخست جلوی ورود ویروس به سلول را می‌گیرد و مانند یک قفل روی سلول‌های بدن انسان عمل می‌کند. داروی دوم برای مواقعی تاثیرگذار است که ویروس وارد بدن شده و از تکثیر آن اجتناب می‌کند.

برچسب ها: واکسن کرونا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر