تیتر امروز

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!
سیاست ورزی به سبک احمدی نژاد

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!

محمود احمدی نژاد این بار با حضور در نمایشگاه اکسپوی دبی به متن فضای سیاسی و رسانه‌ای بازگشته است. حضوری پرحاشیه و جنجال برانگیز. این گزارش مروری دارد بر رفتارهای این سیاستمدار منحصر به فرد و...
خیز استقلال برای قهرمانی با ترکیب سردار و فرهاد!
فوتبال گیت (۲۶) + فایل صوتی

خیز استقلال برای قهرمانی با ترکیب سردار و فرهاد!

به عنوان مقدمه‌ای بر شروع لیگ برتر فوتبال ایران سجاد شجاعی در یادداشت‌های کوتاهی به مرور وضعیت تیم‌های مدعی در آستانه لیگ پرداخته است. فوتبال گیت این فصل با استقلال آغاز شده است!
کارآگاه زن ایرانی می‌تواند موتور سیکلت براند؟!
نگاهی به دو ماجرای مختلف در مورد حضور اجتماعی زنان

کارآگاه زن ایرانی می‌تواند موتور سیکلت براند؟!

پلیس از استخدام و به کار گیری کارآگاهان زن خبر داده است. همزمان گره عجیب راندن موتور سیکلت توسط زنان ایرانی باز نشده است. حالا سوال این جاست که آیا کارآگاهان زن ایرانی حق راندن موتور سیکلت دارند...

استفاده از فناوری مورد استفاده در واکسن‌های کرونا برای درمان سرطان

محققان می‌گویند فناوری مورد استفاده در واکسن کرونای آسترازنکا-آکسفورد ممکن است برای درمان سرطان نیز موثر واقع شود و روزی تحولی در درمان این بیماری به وجود آورد.

کد خبر: ۱۰۷۴۸۶
۱۶:۴۲ - ۱۴ شهريور ۱۴۰۰

فناوری مورد استفاده در واکسن‌ کرونا و درمان سرطان

دیدارنیوز ـ رویترز نوشت: محققان موسسه "جنر" آکسفورد و موسسه تحقیقات سرطان "لودویگ" فناوری «ناقل ویروسی» مورد استفاده در این واکسن کرونا را برای ابداع یک درمان برای سرطان که تاکنون نتایج امیدوارکننده‌ای در آزمایش‌ها روی حیوانات نشان داده است، تطبیق داده‌اند و یک واکسن درمانی دو دوزی برای مقابله با سرطان ایجاد کرده‌اند.

محققان پس از بررسی‌های انجام شده بر روی موش‌ها در کاهش اندازه تومور سرطانی و بهبود میزان بقای آن‌ها اعلام کردند که این واکسن همین امسال آماده آزمایش انسانی می‌شود. آزمایش اولیه آن نیز بر روی ۸۰ داوطلب مبتلا به «سرطان ریه با سلول غیر کوچک» متمرکز است.

"آدریان هیل"، مدیر موسسه "جنر" گفت: این پلتفرم جدید واکسن می‌تواند انقلابی در درمان سرطان ایجاد کند.

با عجله متخصصان پزشکی برای ساخت واکسن برای بیماری کووید-۱۹، ما شاهد توسعه تکنیک‌های موثر برای درمان سایر بیماری‌ها نیز هستیم. فناوری‌هایی مانند "RNA پیام‌رسان" (mRNA) ظاهر شده‌اند که آن هم بالقوه می‌تواند برای درمان سایر بیماری‌ها از جمله سرطان به کار برده شود.

همه این پیشرفت‌ها شامل استفاده از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با تومور‌ها که ایمنی‌درمانی نامیده می‌شود و درمانی امیدوارکننده برای بسیاری از سرطان‌ها است.

در واکسن آکسفورد-آسترازنکا از ناقل ویروسی برای انتقال کد ژنتیکی استفاده می‌شود که دستگاه ایمنی بدن را مجبور می‌کند که دو پروتئین موجود در سطح بسیاری از انواع سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهد. اما این همه‌ی ماجرا نیست.

همچنین مشخص شده است که فناوری موجود در این واکسن، پاسخ سلول‌های T قوی تولید می‌کند. این سلول‌های T از سلول‌های T کشنده تشکیل شده‌اند که ابتدا می‌توانند سلول‌های سرطانی را پیدا کرده و سپس برای کشتن آن‌ها تحریک شوند و سلول‌های T کمک کننده نیز مبارزه با سرطان را سازماندهی و تنظیم می‌کنند.

این مطالعه در مجله ImmunoTherapy of Cancer Friday منتشر شده است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: علم و فناوری
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر