تیتر امروز

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!
گفتگوی دیدار با یک فعال حقوق زنان افغانستان

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!

زنان افغانستان بعد از ۲۰ سال به نقطه اولی که طالبان در حکومت بود، برگشته اند. بسیاری از زنان فعال جامعه افغانستان مجبور به ترک این کشور شده اند. دیدار با فاضله غفوری، فعال حقوق زنان افغانستان...

آیا بهبودیافتگان کرونا باید واکسن بزنند؟

محمدکاظم شاه کرمی، عضو شبکه راهبردی تحقیقات بیماری‌های ویروسی کشور به همه مردم حتی بهبود یافتگان کرونا توصیه کرد که حتما واکسن بزنند.

کد خبر: ۱۰۷۱۳۵
۱۵:۰۷ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۰

بهبودیافتگان کرونا و واکسن

دیدارنیوز ـ محمدکاظم شاه کرمی متخصص ویروس شناسی پزشکی افزود: بهبودیافتگان حداقل ۶ هفته بعد از رفع شدن تمام علایم بیماری، برای تزریق واکسن اقدام کنند.

[yektanet.com]وی افزود: کسانی که تاکنون واکسن نزده اند و کسانی که در فاصله تزریق دوز اول و دوم واکسن، مبتلا شده اند، باید واکسن کرونا را دریافت کنند.

شاه کرمی افزود: افرادی که پیش از تزریق واکسن بیمار شده اند، باید ۶ هفته بعد از بر طرف شدن تمام علائم، نسبت به شروع واکسیناسیون اقدام کنند.

متخصص ویروس شناسی پزشکی ادامه داد: افرادی که در فاصله بین دوز اول و دوز دوم مبتلا شده اند هم باید به همین شیوه عمل کنند و ۶ هفته پس از برطرف شدن تمام علایم بیماری کرونا برای تزریق دوز دوم واکسن اقدام کنند.

وی گفت: ابتلای طبیعی الزاما مانع ابتلای مجدد نمی‌شود و شاهدیم برخی افراد از زمان شیوع بیماری تاکنون ۲ یا ۳ بار به بیماری مبتلا شده اند و به همین دلیل افرادی که قبلا مبتلا شده اند هم باید واکسن بزنند.

آیا تاخیر در زمان تزریق دوز دوم از اثرات آن می‌کاهد؟

شاه کرمی در پاسخ به این سوال که آیا تاخیر در زمان تزریق دوز دوم، از اثربخشی واکسن می‌کاهد، گفت: با توجه به شیوع و گردش بالای ویروس در جامعه، توصیه می‌شود دستورالعمل سازنده واکسن رعایت شود و دز دوم در موعد مقرر تزریق شود، مگر اینکه در فاصله بین دوز اول و دوم، فرد بیمار شده باشد.

وی افزود: برای قضاوت در رابطه با اثرات احتمالی تاخیر در تزریق دز دوم بر کارایی واکسن، داده‌های علمی مورد نیاز است. در کشور‌های مختلف تحقیقاتی در حال انجام است که مشخص شود اگر فاصله بین دو دز واکسن افزایش یابد، کارایی واکسن چه تغییری می‌کند؛ ولی در حال حاضر چنین داده‌هایی در مورد تمام واکسن‌های موجود در ایران وجود ندارد.

عضو شبکه راهبردی تحقیقات بیماری‌های ویروسی کشور خاطرنشان کرد: فقط در مورد واکسن آسترازنکا که دز دوم پس از هشت تا ۱۲ هفته از دوز اول تزریق می‌شود، طبق اطلاعاتی که منتشر شده، حتی اگر دز دوم تا ۴۵ هفته بعد از دز اول تزریق شود، هیچ تاثیر منفی بر اثربخشی واکسن ندارد و حتی ممکن است ایمنی قوی‌تر و پایدارتری هم ایجاد کند.

متخصص ویروس شناسی ادامه داد: در مورد سایر واکسن‌ها فعلا اطلاعاتی از این دست وجود ندارد، اما قطعا اینطور نیست که در اثر یک تاخیر چند روزه در تزریق دز دوم، کارایی واکسن از بین برود، هرچند ممکن است قدری کمتر شود.

منبع: ایرنا
برچسب ها: واکسن کرونا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر