تیتر امروز

پیامبر رحمت منادی وحدت

پیامبر رحمت منادی وحدت

داستان تلخ ابوطالب یزدی هر روز به شکلی بروز و ظهور می‌یابد. اختلافات مذهبی اگر به سمت خشم و نفرت سوق داده شود لامحاله باید منتظر اخبار کشته شدن انسان‌های بیگناهی چون ابوطالب یزدی بود.
بازگشایی مدارس؛ منطقی یا به هر قیمتی؟
وقتی دستور از بالا هم کارساز نیست

بازگشایی مدارس؛ منطقی یا به هر قیمتی؟

با وجود درخواست رئیس جمهوری برای بازگشایی مدارس در آبان ماه، به نظر می‌آید هنوز شرایط برای حضور همه دانش‌آموزان در مدارس فراهم نیست و احتمالا دستور از بالا نیز کارگشا نخواهد بود.

سینماگران مبتلا به کرونا دستمزد نمی‌گیرند

حسن کیهانی‌کیا، دستیار فیلمبردار گفت: بر اساس قرارداد‌های جدید سینمایی، اگر یکی از عوامل تولید به کرونا مبتلا شود، دستمزدی بابت دوره نقاهت دریافت نمی‌کند.

کد خبر: ۱۰۶۸۸۶
۱۶:۴۱ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۰

دستمزد سینماگران و کرونا

دیدارنیوز ـ حسن کیهانی کیا دستیار فیلمبردار درباره مشکلاتی که این روز‌ها عوامل پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی به دلیل شرایطی که شیوع ویروس کرونا برای این گروه از افراد به وجود آورده است، گفت: این روز‌ها هرکسی به دلیل خطر ابتلا به ویروس کرونا به نوعی درگیر شرایط خاص و متفاوتی می‌شود که البته قابل درک است، اما نباید فضایی به وجود آید تا تحمل این شرایط برای افراد سخت‌تر شود.

وی ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا در جامعه طی ۲ سال گذشته، شرایط تولید در سینمای ایران سخت‌تر شده و تعداد پروژه‌های پیشنهادی به افراد نیز نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است، به گونه‌ای که بسیاری از عوامل سینمایی مدت‌ها بیکار بوده و منبع درآمدی نیز نداشتند. در چنین شرایطی است که اگر پروژه‌ای نیز به فردی پیشنهاد می‌شود مجبور است تا برای کسب درآمد آن را بپذیرد.

این دستیار فیلمبردار توضیح داد: مدتی است که بندی به قرارداد‌های سینمایی عوامل پروژه‌ها اضافه شده است، که بر مبنای آن طرف اول قرارداد که تهیه کننده است، تاکید می‌کند در صورتی که فرد هنگام حضور در پروژه، به ویروس کرونا مبتلا شود، در طول دوره درمان هیچ دستمزدی برای وی در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین تامین هزینه درمان نیز برعهده گروه نیست. در واقع وجود چنین بندی در یک قرارداد انسانی نیست، چرا که فرد صحیح و سالم در یک پروژه حضور پیدا می‌کند، در همان پروژه مبتلا به کرونا می‌شود، آن وقت نه دستمزدی به فرد تعلق می‌گیرد و نه کمکی برای درمان فرد می‌شود.

وی بیان کرد: اواخر سال گذشته برای حضور در پروژه «نگهبان شب» به کارگردانی رضا میرکریمی قرار داد بستم که این قرارداد اولین برخورد من با این بند بود. هنگامی که ۲۰ روز به پایان کار من در این پروژه باقی مانده بود، مبتلا به ویروس کرونا شدم، مدیرتولید این پروژه محمدصادق میرکریمی فرزند آقای میرکریمی به من گفت که دیگر لازم نیست سرکار بیایید و حق و حقوق شما محفوظ می‌ماند. اما فیلم در نهایت به پایان رسید و دستمزد من برای این مدت پرداخت نشد.

کیهانی کیا گفت: جالب این است که همان زمان خبری را منتشر کردند که پروژه به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است، اما فیلمبرداری همچنان ادامه داشت. درست است که می‌گویند قرارداد توافقی است، اما اگر هم بخواهیم اعتراض کنیم می‌گویند همین است که هست، ما نیز مجبور هستیم که چنین قراردادی را بپذیریم تا بتوانیم کار کنیم.

این دستیار فیلمبردار تاکید کرد: به تازگی برای پروژه «ملاقات خصوصی» به تهیه‌کنندگی امیر بنان قرارداد بسته‌ام، هنگام امضاء نسبت به این بند اعتراض کردم، اما گفتند که پروژه ما اینگونه است و ما توانایی پرداخت هزینه بیماری را نداریم.

وی ادامه داد: هرچند زمانی که قرارداد بسته می‌شود، همه چیز قانونی می‌شود، اما موضوع این است که تهیه‌کنندگان باید به این مساله توجه کنند که عوامل سینمایی در شرایط مناسبی قرار ندارند و قید چنین بندی در یک قرارداد در صورت ابتلای فرد به کرونا می‌تواند شرایط بدی را برای وی به همراه داشته باشد.

منبع: مهر
برچسب ها: هنرمندان
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر