تیتر امروز

منصور یاواش بهترین شهردار جهان؛ رقیب اردوغان از شهرداری آنکارا می آید؟
از سعدآباد تا توپکاپی (۱۹) + فایل صوتی

منصور یاواش بهترین شهردار جهان؛ رقیب اردوغان از شهرداری آنکارا می آید؟

این هفته در ستون از «سعدآباد تا توپکاپی» به معرفی یک سیاستمدار با سابقه ترک پرداخته شده است. مردی که اکنون شهردار آنکارا است و احتمالا مهم‌ترین رقیب اردوغان در سال‌های آینده: منصور یاواش!
سرقت ماشین در ایران؛ از صفر تا صد!

سرقت ماشین در ایران؛ از صفر تا صد!

همین چند وقت پیش دوربین تلویزیون با سارقی مصاحبه کرد که مدعی بود هر ماشینی که دلش بخواهد را می‌دزدد و برای صاحبش دست تکان بدهد! آیا سرقت ماشین در ایران به همین سادگی است؟ این گزارش را از دست...

سنگسار خلبان زن ارتش افغانستان؛ ناشنیدنی‌هایی درباره صفیه فیروزی

امروز روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود خبرداد صفیه فیروز خلبان زن افغانستانی، به دست طالبان سنگسار شد.

کد خبر: ۱۰۶۶۸۷
۱۳:۰۷ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۰

خلبان زن ارتش افغانستان

دیدارنیوز ـ این دختر افغانستانی توانسته بود بیش از یک هزار پرواز را انجام دهد. حدود سه سال پیش سایت افغانستانی هم‌صنفی با این زن موفق گفت‌وگویی انجام داده بود که در ادامه می‌آید.

خلبان محجبه

ملبس با لباس پرواز و حجاب، اعتماد به نفس او زمانی که در مقابل مرکز فرماندهی هوانیروی افغان در پایتخت راه می‌رفت، می‌توانست احساس شود. با وجود قد و قامت کوچکش، کاپیتان صفیه فیروزی یک بانوی شجاع بود.

سنگسار خلبان زن ارتش افغانستان

فیروزی می‌گفت: من افتخار می‌کنم و از این که یک پیلوت هستم نهایت خوشحالم. من به کشور و مردمم خدمت می‌کنم.»

الهام از آگهی تلویزیونی

فیروزی بعد از آن که یک آگهی را در تلویزیون که در آن از زنان برای پیوستن به مبارزه علیه تروریزم درخواست شده بود، مشاهده کرد در آکادمی نظامی ثبت نام کرد. در آنجا او متوجه شد که فرماندهی نیرو‌های هوایی افغانستان در جستجوی دخترانی است که در بخش خلبانی آموزش و خدمت کنند. ۱۳ دختر در آن برنامه درخواست دادند، اما تنها او بود که امتحانات را سپری کرده و بعدتر خودش را به عنوان خلبان در هوانیروی افغانستان یافت؛ نیروی که کمتر افغان توانایی پیوستن به آن را داشته و در عین حال در آن زنان در شمار اندک حضور داشته اند.

فیروزی می‌گفت: من افتخار می‌کنم و از این که یک پیلوت هستم نهایت خوشحالم. من به کشور و مردمم خدمت می‌کنم.

سنگسار خلبان زن ارتش افغانستان

خلبان ترابری

فیروزی با هواپیمای c-۲۰۸ پرواز می‌کرد و او بیش از ۱۰۰۰ ساعت پرواز داشت. هواپیمای ترابری در هنگام جنگ علیه دشمن بسیار مهم است، به ویژه در کشور کوهستانی مثل افغانستان. این هواپیما‌ها برای انتقال تجهیزات به نیرو‌های زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استحکام افغانستان

ایجاد نیروی هوایی افغان یکی از عناصر کلیدی برای استحکام افغانستان به شمار می‌رفت. این چیزی است که فیروزی می‌خواست زنان دیگر نیز بخشی از آن باشند.

خودباوری

فیروزی از زنان می‌خواست که راه خود را انتخاب کنند. فیروزی گفته بود: «من از دیگر زنان می‌خواهم که خلبان، پزشک و یا هر آنچه دوست دارند، شوند.»

این پیامی ست که او آن را به دختر خودش نیز خواهد گفت. فیروزی گفته بود: «من از او نمی‌خواهم که آرزو‌های مرا دنبال کند. من امیدوارم که او خواست‌های خودش را دنبال نماید. زمانی که بزرگتر شود کمکش می‌کنم تا به هر آنچه می‌خواهد برسد.»

همسر خلبان

فیروزی همسرش را در زمان تمرینات خلبانی ملاقات کرد. او هم یک خلبان است و در عین واحد مصروف خدمت می‌باشد. او می‌گفت که همسرش او را در رسیدن به آرزوهایش حمایت می‌کند و یکی از بهترین معلمانش است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۲
پ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۷
0
0
پس چی میگن ما عوض شدیم
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
0
0
نمیدانم چه کلمه ای را باید راجع به طالبان بکار ببرم که سنگسار کردن زن خلبان افغانستان را انجام داده فقط میتوانم بگوییم خیلی وحشی هستید.حیوان های کثیف
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر