تیتر امروز

دستمزد کارگران در روز پنجشنبه چگونه محاسبه می‌شود؟

وحید حاجی زاده، مشاور روابط کار گفت: در صورتی که ساعت کار کارگران در روز‌های شنبه تا چهارشنبه به ۴۴ ساعت برسد، ساعت کاری پنجشنبه و جمعه باید به صورت اضافه‌کار تعیین شود.

کد خبر: ۱۰۶۲۶۱
۱۴:۰۸ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۰

دستمزد کارگران در روز پنجشنبه

دیدارنیوز ـ ساعت کاری و نحوه محاسبه آن در روز‌های پنجشنبه و جمعه یکی از دغدغه‌های کارگران است.

چرا که معمولاً‌ساعات کاری از روز شنبه تا چهارشنبه تعریف می‌شود که طبق قانون کار باید ۴۴ساعت در هفته باشد. در ماده ۵۱ حداکثر ساعات کار روزانه ۸ ساعت تعیین شده و برای تجاوز ساعات کار از این مقدار موارد استثنا پیش بینی کرده است. در تبصره یک ماده ۵۱ قانون کار حداکثر ساعات کار هر هفته ۴۴ ساعت تعیین شده است.

در همین تبصره این مورد نیز پیش بینی شده است که با توافق کارگران و کارفرما ساعات کار روزانه در برخی روز‌ها کمتر و در برخی روز‌ها می‌تواند بیشتر باشد و در مجموع در طول هفته ساعات کار ۴۴ساعت تعیین شده است.

برخی از کارفرمایان مجموع ۴۴ساعت کاری در هفته را در ۵ روز هفته جمع می‌کنند. در این صورت اگر کارگری پنجشنبه و جمعه به محل کار برود، محاسبه آن باید به گونه‌ای دیگر باشد.

وحید حاجی زاده، مشاور روابط کار درباره محاسبه دستمزد کارگران در روز پنجشنبه گفت: مجموعه‌هایی وجود دارد که ساعت کاری آن‌ها از روز شنبه تا روز چهارشنبه تعریف شده که طبق قانون باید ۴۴ ساعت در هفته را پر کنند.

وی ادامه داد: در قانون کار هفته تعریف شده که به این ترتیب به غیر از روز جمعه، کارفرما می‌تواند ساعات کار هفته را در شش روز دیگر تقسیم کند. اما باید به این نکته توجه شود، شرکت‌هایی که از شنبه تا چهارشنبه کار می‌کنند و پنجشنبه اشتغال به کار ندارند، با توجه به اینکه ۴۴ ساعت کاری آن‌ها در هفته تکمیل شده، پنجشنبه آن‌ها اضافه کاری محسوب می‌شود.

همچنین به این نکته توجه شود که ملاک کار در هفته تعداد روز‌های کاری نیست، بلکه ساعات کاری است، ینابراین ممکن است شرکتی ۴۴ ساعت هفتگی را در سه روز یا چهار روز تقسیم کند.

مشاورروابط کار گفت: شرکت‌هایی که تا چهارشنبه روز کاری دارند، پنجشنبه را نیز روز کاری (عادی) محاسبه می‌کنند و می‌گویند که موظف هستند این روز هم کار کنند و جمعه روز تعطیل است. این اشتباه است، چون تا روز چهارشنبه کارگران ساعت کار موظف را پر می‌کنند، روز پنجشنبه از ساعت اول اضافه کار است. یعنی علاوه بر مزد آن روز، ۴۰ درصد فوق‌العاده اضافه کاری محاسبه و پرداخت می‌شود.

منبع: تسنیم
برچسب ها: حقوق کارگران
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر