تیتر امروز

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!
چکیده گزارش رییس جمهوری به مردم در برنامه زنده:

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!

رییس جمهوری اسلامی ایران در برنامه زنده نه تحفه و دستاورد مهمی از روسیه به مردم ارائه داد و نه در سیاست‌های داخلی -جز افتخار به کاهش آمار فوتی‌های کرونا- کار انجام شده‌ای را به استودیو خبر آورد....

افزایش قیمت واکسن کرونا با ورود بخش خصوصی

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با انتقاد از بخش خصوصی گفت: زمانی که سفارت ایران در حال خرید واکسن بود، هر دوز ۱۶ دلار بود، اما هنگامی که تجار ایران به بازار وارد شدند، قیمت هر دوز به ۲۰ دلار رسید.

کد خبر: ۱۰۶۰۰۶
۱۶:۵۰ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰

افزایش قیمت واکسن کرونا و بخش خصوصی

دیدارنیوز ـ رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین قیمت واکسن سینوفارم برای ایران را فاش کرد و از بخش خصوصی برای ورود به حوزه واردات واکسن کووید ۱۹ انتقاد کرد.

مجیدرضا حریری در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ترند گفت به دلیل تحریم‌های آمریکا و حضور سرمایه گذاران آمریکایی در شرکت دارویی تولیدکننده واکسن سینوفارم، شرکت‌های سینوفارم برای اعلام جزئیات فروش واکسن به ایران با محدودیت‌هایی روبرو هستند.

وی خاطرنشان کرد: «تاکنون کمترین قیمت واکسن سینوفارم به ازای هر دوز ۱۰ دلار بوده است، اما مقداری از این واکسن‌ها به عنوان هدیه برای ایران ارسال شده است.»

وی ادامه داد چین ۸۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم را به صورت رایگان به ایران هدیه داده است و در حال حاضر چین تخفیف‌های قابل توجهی به ایران ارائه می‌دهد.

«تاکنون کمترین قیمت واکسن سینوفار به ازای هر دوز ۱۰ دلار بوده است، اما مقداری از این واکسن‌ها به عنوان هدیه برای ایران ارسال شده است.»

وی گفت: «پیش بینی شده بود که ۴۰ میلیون دوز واکسن توسط چین به ایران عرضه شود.»

وی با انتقاد از بخش خصوصی ایران برای ورود به خرید واکسن، گفت زمانی که سفارت ایران در حال خرید واکسن بود، هر دوز ۱۶ دلار بود، اما هنگامی که تجار ایران به بازار وارد شدند، قیمت هر دوز به ۲۰ دلار رسید.

وی افزود: «وقتی سفیر کشوری از تعامل سیاسی برای مذاکره استفاده می‌کند، قیمت پایین‌تر است.»

انتظار می‌رود، اتاق بازرگانی تهران، ۶ میلیون دوز واکسن وارد کند؛ حریری در ادامه از بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: اگر واردکنندگان بخش خصوصی ۲۵ سنت بیشتر دریافت کنند، سود آن‌ها ۱.۵ میلیون دلار خواهد بود که رقم قابل توجهی است؛ وزارت بهداشت می‌خواست از این سوء استفاده‌ها جلوگیری کند.

وی افزود: «واکسن در کشور‌هایی مانند آمریکا رایگان است و وظیفه دولت تامین آن است.»

حریری افزود: «ما سالانه ۲.۲ میلیارد دلار برای واردات دارو پرداخت می‌کنیم و هزینه ۷۰ میلیون دلار برای واردات واکسن کرونا، هزینه زیادی برای کل کشور نیست و دولت باید هزینه آن را بپردازد.»

اگر واردکنندگان بخش خصوصی ۲۵ سنت بیشتر دریافت کنند، سود آن‌ها ۱.۵ میلیون دلار خواهد بود که رقم قابل توجهی است.

از ماه فوریه تاکنون، مجموع واکسن‌های کرونا وارداتی ایران از ۲۵.۵ میلیون دوز فراتر رفته و بیست و یکمین محموله واکسن سینوفارم چین روز جمعه ۳۰ مرداد وارد ایران شد.

به نوشته این گزارش، تاکنون ۱۸ میلیون دوز در ایران واکسن کرونا تزریق شده است که حدود ۱۲ میلیون واکسن سینوفارم چین، ۴ میلیون واکسن آکسفورد - آسترازنکا و یک میلیون واکسن کوبرکت ایران بوده است.

روزانه بیش از نیم میلیون دوز تزریق می‌شود و حدود ۱۷ درصد از جمعیت ۸۵ میلیونی ایران اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

منبع: فارس
برچسب ها: واکسن کرونا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر