تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.

اقتصاد افغانستان و درآمد طالبان؛ آیا فاجعه ای در راه است؟

از زمان پیشروی‌های اخیر طالبان، ارزش افغانی- پول ملی افغانستان- مقابل دلار بیش از هفت درصد کاهش یافته و حالا با توجه به اخبار منع دسترسی طالبان به ذخایر ارزی افغانستان در خارج این کشور توسط آمریکا، کار برای اداره کشور سخت‌تر نیز خواهد شد.

کد خبر: ۱۰۵۹۶۵
۱۳:۵۶ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰

اقتصاد افغانستان و درآمد طالبان

دیدارنیوز ـ موسسه رتبه بندی فیچ در گزارشی با اشاره به کنترل طالبان بر بخش وسیعی از خاک افغانستان نوشت در سناریو بدبینانه، اقتصاد افغانستان امسال حدود ۲۰ درصد کوچک خواهد شد. پس از دو دهه، نیرو‌های نظامی آمریکا و متحدان این کشور در حال ترک خاک افغانستان هستند و این مساله، عرصه را برای جولان طالبان باز گذاشته است.

انیتا باسو- مدیر ریسک بخش کشور‌های آسیایی در موسسه فیچ- در همین رابطه گفت: احتمالا شاهد کوچک شدن شدید اقتصاد افغانستان در سال جاری خواهیم بود. قبلا این اتفاق در کشور‌هایی با شرایط مشابه نظیر میانمار و سوریه تجربه شده بود و این کشور‌ها رشد منفی ۱۰ تا ۲۰ درصدی را به ثبت رسانده بودند. این اتفاق در مورد افغانستان هم احتمالا خواهد افتاد چرا که دیگر جریان اصلی سرمایه ورودی به این کشور شامل کمک‌های خاجی وجود نخواهد داشت.

از زمان پیشروی‌های اخیر طالبان، ارزش افغانی- پول ملی افغانستان- مقابل دلار بیش از هفت درصد کاهش یافته و حالا با توجه به اخبار منع دسترسی طالبان به ذخایر ارزی افغانستان در خارج این کشور توسط آمریکا، کار برای اداره کشور سخت‌تر نیز خواهد شد. پیشتر سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده بود گروه طالبان در سال حدود ۱.۶ میلیارد دلار درآمد دارد.

نظام بهداشتی که بر اثر سال‌ها جنگ تا حد زیادی با خلا‌های جدی مواجه است حالا جواب سرعت شیوع کرونا را نمی‌دهد و این ریسک وجود دارد که کرونا در افغانستان از کنترل خارج شود.

فیچ در بخش دیگر گزارش خود با اشاره به ریسک‌های قدرت گیری طالبان برای منطقه نیز نوشته است: همسایگان افغانستان با ریسک‌هایی فوری مواجه هستند و نااطیمنانی‌های ایجاد شده در افغانستان باعث افزایش ریسک آن‌ها در نظر سرمایه گذاران خارجی خواهد شد. از طرف دیگر این کشور‌ها باید خود را آماده مواجهه با موج جدید مهاجران و پناهجویان کنند.

افغانستان همچنین با در اختیار داشتن منابع غنی اورانیوم، بوکسیت، زغال سنگ، آهن، لیتیوم، کروم، روی و سولفور دارای اهمیت زیادی برای قدرت‌های جهانی نظیر چین است و سرعت رشد بخش معدن این کشور در دوره طالبان احتمالا کاهش زیادی خواهد داشت.

منبع: ایسنا
برچسب ها: افغانستان
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر