تیتر امروز

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!
سیاست ورزی به سبک احمدی نژاد

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!

محمود احمدی نژاد این بار با حضور در نمایشگاه اکسپوی دبی به متن فضای سیاسی و رسانه‌ای بازگشته است. حضوری پرحاشیه و جنجال برانگیز. این گزارش مروری دارد بر رفتارهای این سیاستمدار منحصر به فرد و...
خیز استقلال برای قهرمانی با ترکیب سردار و فرهاد!
فوتبال گیت (۲۶) + فایل صوتی

خیز استقلال برای قهرمانی با ترکیب سردار و فرهاد!

به عنوان مقدمه‌ای بر شروع لیگ برتر فوتبال ایران سجاد شجاعی در یادداشت‌های کوتاهی به مرور وضعیت تیم‌های مدعی در آستانه لیگ پرداخته است. فوتبال گیت این فصل با استقلال آغاز شده است!
کارآگاه زن ایرانی می‌تواند موتور سیکلت براند؟!
نگاهی به دو ماجرای مختلف در مورد حضور اجتماعی زنان

کارآگاه زن ایرانی می‌تواند موتور سیکلت براند؟!

پلیس از استخدام و به کار گیری کارآگاهان زن خبر داده است. همزمان گره عجیب راندن موتور سیکلت توسط زنان ایرانی باز نشده است. حالا سوال این جاست که آیا کارآگاهان زن ایرانی حق راندن موتور سیکلت دارند...

قیمت مسکن در ۸ منطقه تهران کاهش یافت

هرچند آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت یک متر آپارتمان در تهران حدود ۱.۲ درصد گران‌تر شده است، اما قیمت خانه در ۸ منطقه تهران ارزان شده است.

کد خبر: ۱۰۵۸۸۵
۰۸:۴۹ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰

کاهش قیمت مسکن در تهران

دیدارنیوز ـ متوسط قیمت مسکن در تهران در تیر ماه نسبت به خرداد حدود ۱.۲ درصد رشد کرده و گرانتر شده. اما قیمت خانه در ۸ منطقه تهران نه تنها گران نشده که ارزان هم شده است. آیا این کاهش قیمت به این معناست که اکنون وقت خرید خانه است؟

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت یک متر آپارتمان در تهران در تیرماه کمی بیشتر شده و به حدود ۳۰ میلیون تومان رسیده است.

رکورد افزایش قیمت مربوط به منطقه ۲۲ تهران است. جایی که قیمت هر متر خانه در آن ۱۵ درصد بیشتر شده است. در مقابل قیمت خانه در منطقه یک تهران ۶.۴ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر منطقه یک تهران، قیمت خانه در ۷ منطقه دیگر ارزان شده است. رکورد کاهش قیمت مربوط به منطقه یک تهران است که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در آن حدود ۶.۴ درصد کمتر شده است.

پس از آن قیمت خانه در منطقه ۱۱ افت ۳.۲ درصدی داشته است. قیمت خانه در منطقه ۱۹ حدود ۲.۸ درصد و در منطقه ۱۷ حدود ۲.۷ درصد ارزانتر شده است. قیمت خانه در منطقه ۱۵ هم حدود ۲ درصد و در منطقه ۱۲ حدود ۱.۶ درصد ارزانتر شده است.

روند کاهش قیمت مسکن شروع شد؟

اما آیا این افت قیمت، آغاز کاهش قیمت مسکن در تهران است؟ براساس اظهارات کازشناسان این افت قیمت مسکن، می‌تواند یکی از نشانه‌های ورود مسکن به دوره رکود چهار تا پنج ساله باشد.

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی پیش از این گفته بود: اصولا بازار مسکن بعد از جهش قیمتی، دچار رکود می‌شود. چون قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد، توان خرید جدید ندارند. مردم شروع به پس‌انداز می‌کنند تا به بازار مسکن بر گردند.

به گفته سعدوندی بازار مسکن در مقایسه با دیگر بازار‌ها حباب عجیبی دارد و پیش‌بینی می‌شود که افزایش قیمت مسکن در چند سال آینده کمتر از رشد تورم باشد. بر این اساس کسانی که در بازار مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند از تورم جا می‌مانند.

این رکود بازار مسکن است که آغاز شده و به گفته سعدوندی بین چهار تا پنج سال ادامه دارد.

بر این اساس به نظر می‌رسد کاهش قیمت مسکن در برخی از مناطق تهران به این دلیل است که قدرت خرید کاهش یافته، معاملات کم شده و فروشندگان می‌خواهند واحد مسکونی خود را به سرمایه دیگری تبدیل کنند حتی با اندکی کاهش قیمت.

منبع: فرادید
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر