تیتر امروز

مجمع تشخیص مصلحت؛ کنترل‌گری که کنترل خواهد شد!
بررسی آثار انتصاب ذوالقدر به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجمع تشخیص مصلحت؛ کنترل‌گری که کنترل خواهد شد!

داستان لوایح مربوط به FATF کماکان خبرساز است، بن‌بستی که ورود به آن با بروز اولین نشانه‌ها از تغییری در روابط نهادهای قدرتمند همراه بود، تغییری که با انتصاب ذوالقدر، پررنگ‌تر از قبل نمایان شده...
آسایش: در میدان حضور داریم اما در  اتاق گفتگو نه!
«دیپلمات»؛ برنامه هشتم

آسایش: در میدان حضور داریم اما در اتاق گفتگو نه!

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محمدجواد آسایش زارچی، سفیر سابق ایران یوگسلاوی، کرواسی، شیلی، عمان و قطر میهمان هشتمین برنامه...
۵۰ میلیون دز واکسن نرسید؛ آقای مخبر «برکت» کجاست؟
امروز ۳۱ شهریور است

۵۰ میلیون دز واکسن نرسید؛ آقای مخبر «برکت» کجاست؟

قرار بود که تا پایان شهریور ۵۰ میلیون دز واکسن برکت تحویل داده شود. وعده‌ای که به آن وفا نشد. این گزارش نگاهی دارد به سیل وعده‌ها در مورد تولید انبوه واکسن داخلی. هزار وعده خوبان که یکی وفا نکرد!

دلتا خطرناک‌تر است یا لامبدا؟

یک متخصص بیماری‌های عفونی ضمن اشاره به اینکه لامبدا سوش جدیدی است که طی یک جهش ژنومی جدید اتفاق افتاده است، افزود: لامبدا به صورت معناداری نسبت به سوش‌های قبلی مهاجم‌تر نشده است و نمی‌توانیم بگوییم این ویروس مرگ‌ومیر و عوارض بیشتری را ایجاد می‌کند.

کد خبر: ۱۰۳۰۸۷
۱۸:۰۹ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

دلتا خطرناک‌تر است یا لامبدا

دیدارنیوز ـ جلال مجدیان  در خصوص ویروس جدید لامبدا و اینکه گفته می‌شود این ویروس بسیار خطرناک است؟، گفت: هنوز اثبات نشده که ویروس لامبدا از نظر میزان آسیب بافتی به ریه و سایر ارگان‌های بدن نسبت به دلتا تهاجمی‌تر باشد، اما از لحاظ شدت بروز و مقدار سرایت پذیری در مقایسه با دلتا ضعیف‌تر است و فعلا این ویروس را به عنوان یک ویروس مهاجم‌تر نمی‌شناسیم.

وی ضمن اشاره به اینکه لامبدا سوش جدیدی است که طی یک جهش ژنومی جدید اتفاق افتاده است، افزود: لامبدا به صورت معناداری نسبت به سوش‌های قبلی مهاجم‌تر نشده است و نمی‌توانیم بگوییم این ویروس مرگ‌ومیر و عوارض بیشتری را ایجاد می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سوال که دلتا خطرناک‌تر است یا لامبدا؟، توضیح داد: ما تنها بر اساس ژنوم ویروس نمی‌توانیم بگوییم که کدام یک خطرناک‌تر هستند چرا که هنگامی که هر ویروسی از جمله دلتا، لامبدا و …وارد بدن می‌شود، دو عامل در شدت بیماری‌زایی آن‌ها آموثر است که یکی از آن‌ها ژنوم ویروس و عامل دیگر ژنوم فرد میزبان و همچنین بیماری‌های زمینه‌ای است.

وی متذکر شد: طی یک سال نیم گذشته که کرونا شیوع پیدا کرده، هنوز ویروسی نیامده که ما بتوانیم بگوییم به صورت معنادار عوارضش نسبت به سوش‌های قبلی جدی‌تر شده است.

منبع: میزان
برچسب ها: کرونای هندی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر