تیتر امروز

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

جنگ سه جانبه بقا در هفته پایانی؛ سازمان لیگ وارد عمل می‌شود؟

سه تیم در هفته پایانی رقابت حساسی برای ماندن در لیگ برتر دارند و فقط دو تیم موفق خواهد شد.

کد خبر: ۱۰۲۱۸۱
۱۲:۵۹ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰

بقا در لیگ برتر

دیدارنیوز - هفته بیست و نهم رقابت‌های لیگ برتر هم با انجام ۸ دیدار همزمان به پایان رسید و با وجود نتایجی که رقم خورد، تکلیف قهرمانی لیگ و یکی از دو تیم سقوط کننده به لیگ دسته اول همچنان مبهم باقی مانده و باید تا پایان هفته سی‌ام و پایانی لیگ صبر کرد تا این دو معادله مشخص شود و معلوم شود چه تیمی قهرمان خواهد شد و چه تیمی به همراه ماشین سازی راهی لیگ دسته یک می‌شود.

روز گذشته ذوب‌آهن اصفهان در دربی این شهر مقابل سپاهانی قرار گرفت که برای قهرمانی می‌جنگد و رقابت حساسی با پرسپولیس دارد و در این دیدار حساس و دشوار با نتیجه ۲ بر صفر تن به شکست داد و یک پنالتی هم از سوی وحید محمدزاده از دست رفت.

از سوی دیگر سایپا هم برابر آلومینیوم اراک نیاز به برتری داشت که با تک گل مجید علیاری به این مهم دست پیدا کرد و ۳ امتیاز ارزشمند گرفت تا از لحاظ امتیازی به ذوب آهن برسد.

نفت مسجد سلیمان هم با هدایت فکری سومین تیمی بود که خطر سقوط را احساس می‌کرد و شکست این هفته مقابل گل گهر سیرجان باعث شد این خطر بیش از قبل احساس شود و کار به هفته پایانی کشیده شود.

در حال حاضر ذوب آهن و سایپا هم امتیاز در رتبه‌های چهارده و پانزده جدول قرار دارند و فقط تفاضل گل میان آن‌ها حکم به برتری ذوب آهن داده و نفت مسجد سلیمان هم با دو امتیاز بیشتر سومین تیمی است که احتمال سقوط دارد.
سایپا در هفته پایانی به مصاف تراکتوری می‌رود که مدعی عنوان چهارمی و حفظ شانس سهمیه است و کار سختی در این دیدار دارد.

ذوب آهن باید مقابل مس رفسنجان قرار بگیرد و به نظر می‌رسد روی کاغذ کارش در هفته پایانی ساده‌تر از سایپا باشد.
در نهایت نفت مسجد سلیمان هم باید در اراک مقابل آلومینیومی قرار بگیرد که این هفته سه امتیاز به سایپا داد.

نفت مسجد سلیمان در صورت پیروزی در هفته پایانی فارغ از اتفاقات بازی‌های ذوب آهن و سایپا ماندنش قطعی خواهد شد و اگر به تساوی در این بازی رضایت دهد مشروط به اینکه از بین دو تیم دیگر حداقل یک تیم پیروز نشود یا برتری سایپا با تفاضل بیش از یک گل رقم نخورد بازهم تیمی به جز نفت سقوط خواهد کرد. در صورت شکست نفتی‌ها هم این تیم در صورتی سقوط خواهد کرد که هم ذوب آهن و هم سایپا در هفته پایانی پیروز شوند و یک تساوی هم از سوی هر یک از دو تیم برای ماندن شاگردان محمود فکری کافی است.

اما جنگ اصلی بین سایپا و ذوب آهن هم امتیاز است. اگر سایپا در صورت تساوی ذوب آهن پیروز شود و یا در صورت شکست ذوب آهن به تساوی یا پیروزی مقابل تراکتور دست یابد، این نارنجی پوشان هستند که در لیگ می‌مانند. اگر سایپا مقابل تراکتور تن به شکست دهد هم شانس بقا دارد مشروط به اینکه با تفاضل -۲ بیشتر از سایپا تن به شکست بدهد. برای مثال اگر سایپا با اختلاف یک گل مقابل تراکتور شکست بخورد، ذوب آهن باید همین اتفاق با تفاضل ۳ گل برایش رقم بخورد تا سایپا ماندنی شود.

اما در صورت رخ دادن نتایج مشابه، در برتری دو تیم هم در صورتی که سایپا بتواند در مقایسه با ذوب آهن ۲ تفاضل گل به حساب خود اضافه کند ماندنی است و تساوی هر دو تیم هم تغییر در تفاضل گل‌ها ایجاد نمی‌کند و از همین رو این سایپاست که سقوط می‌کند.

اتفاق ویژه: سازمان لیگ وارد می‌شود

یک حالت ویژه ممکن است در هفته پایانی رخ دهد.
اگر ذوب آهن در بازی اخر با اختلاف یک گل پیروز شود و سایپا ۲-۰ برنده شود و نتیجه بازی نفت مسجد سلیمان ۰-۰ شود، سه تیم با ۲۹ امتیاز و تفاضل گل -۹ در انتهای جدول خواهیم داشت.

این اتفاق وقتی جذاب‌تر میشود که بدانید ذوب آهن بدلیل گل زده بیشتر در لیگ خواهد ماند، اما سایپا و نفت مسجدسلیمان گل زده و خورده یکسانی خواهند داشت و باید منتظر ماند و دید تصمیم سازمان لیگ در این صورت چه خواهد بود.

اگر کار به بازی رو در رو نیز بکشد باز هم مساوی خواهند بود و احتمالا به سراغ شمارش کارت‌های قرمز میرسد که باز هم دو تیم برابرند و باید به سراغ شمارش کارت زرد‌ها برویم، اتفاقی بسیار نادر و جذاب که شاید اتفاق افتد.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی