مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: طرح کاشت گیاهان دارویی در مناطق عشایری براساس اهداف و سیاست‌های کلی سازمان امور عشایر کشور و در راستای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق عشایری و تنوع‌بخشی به تولیدات و افزایش درآمد عشایر انجام می‌شود.

کد خبر: ۴۵۰۳۸
۱۱:۴۳ - ۲۴ آذر ۱۳۹۸

کاشت گیاهان دارویی و اشتغال پایدار در مناطق عشایری خراسان جنوبی

دیدارنیوز ـ حسین حسین‌پور، امروز یکشنبه ۲۴ آذر در جمع خبرنگاران بیان کرد: یکی از اهداف اداره‌کل ارائه خدمات پروژه‌های عمرانی در قالب آبرسانی سیار، مرمت ایلراه، گازرسانی، نفت‌رسانی، مرمت و بهسازی چشمه، چاه مالداری و ... در شهرستان‌ها است که از محل اعتبارات استانی تامین اعتبار می‌شود.
 
وی با اشاره به جمعیت ۸۱ هزار نفری عشایر استان که ۱۳.۲ درصد جمعیت عشایر کشور را شامل می‌شوند، ادامه داد: از ابتدای دولت یازدهم شاخص‌های برخورداری جامعه عشایری از آب بهداشتی سالم و دسترسی به راه مناسب تا سال ۹۷ رشد ده درصدی داشته است.
 
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی افزود: در زمینه اختصاص اعتبارات نیز مجموع منابع ملی اختصاص یافته و اعتبارات سایر دستگاه‌های اجرایی استان جهت خدمت‌رسانی به جامعه عشایری از سال ۸۴ (ابتدای تشکیل اداره کل) تا پایان سال ۹۷ مبلغ ۷۴ میلیارد و ۶۸۲ میلیون ریال بوده است.
 
حسین پور یادآور شد: طی سال جاری مبلغ ۱۸۲ میلیارد ریال نزدیک به ۲.۵ برابر کل اعتبارات ۱۳ سال گذشته به این اداره‌کل اختصاص یافته است.
 
وی، نقش توسعه کاشت گیاهان دارویی را به عنوان یکی از راه‌های حفظ مراتع در سطح استان دانست و افزود: در سنوات اخیر، دولت اقدامات جدی برای ارتقاء وضعیت معیشت جامعه تلاشگر عشایر انجام داده که از آن جمله می‌توان به تسهیلات با کارمزد چهار درصد برای خانوار‌های عشایری اشاره کرد.
 
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: طرح کاشت گیاهان دارویی در مناطق عشایری براساس اهداف و سیاست‌های کلی سازمان امور عشایر کشور و در راستای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق عشایری و تنوع بخشی به تولیدات و افزایش درآمد عشایر انجام می‌شود.
 
حسین پور بیان کرد: به دلیل ظرفیت بالای کشت گیاهان دارویی استان، تفاهم نامه‌ای بین اداره کل امور عشایر و مرکز آموزش تحقیقات و آموزش کشاورزی در استان به منظور آموزش صحیح کاشت، داشت، برداشت و فرآوری گیاهان دارویی در سال ۱۳۹۸ منعقد شده و تاکنون در پنج شهرستان سربیشه، بشرویه، خوسف، بیرجند و قاین برگزار شده است.
 
وی یادآور شد: تاکنون ۱۱۵ نفر از عشایر متقاضی تسهیلات درصد پنج ساله به مبلغ ۱۲.۵۱۰ میلیون ریال به بانک کشاورزی معرفی شده‌اند که ۲۳ نفر از آنان به مبلغ ۲.۶۳۰ میلیون ریال بهره‌مند شده‌اند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: