تیتر امروز

ایران ۱ ـ آمریکا ۲؛ مبارزه به جای مذاکره!
المپیک توکیو (۱۱)، روز شکست‌های بزرگ

ایران ۱ ـ آمریکا ۲؛ مبارزه به جای مذاکره!

در ششمین روز از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، بخت از ورزشکاران ایرانی روگردان شد و تقریبا هیچ یک از شرکت‌کنندگان ما نتوانستند در حد انتظار به موفقیتی دست پیدا کنند.
"دیدارنیوز" برخی ادعا‌های مرتبط با سارینا بابایی را بررسی کرد؛

سارینای فرانابغه؛ از ادعا تا واقعیت

مثل نقل و نبات در این مملکت نابغه و فرانابغه یافت می‌شود، رسانه‌ها بدان می‌پردازند تا مخاطبان بیشتری جلب کنند و پس از اندکی به محاق می‌روند. جدیدترین نمونه از این نوابغ، دختر ۱۲ ساله‌ای به نام سارینا بابایی است که خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و ... بدان پرداخته‌اند. سارینا مدعی است بین ۵ تا ۷ سالگی ۳۱ جلد کتابچه نوشته و اکنون به سراغ علم بیونیک رفته و در پی ساخت کلیه و اندام‌های بدن است؛ ادعا‌هایی که امیدواریم از جنس سنگ بزرگ نباشند.

کد خبر: ۳۷۶۵۶
۱۱:۱۴ - ۱۸ مهر ۱۳۹۸

سارینای نابغه؛ از ادعا تا واقعیت

دیدارنیوز ـ مسلم تهوری: ۱. هدف رسانه نه اطلاع‌رسانی که جذب مخاطب است و ظاهرا رسانه‌ها بر سبیل ماکیاول گام برمی‌دارند و در این مسیر شهرام بهرام هم ندارد و از هر وسیله‌ای سود می‌برند. هر از چند گاهی رسانه‌ها یکی از کودکان و نوجوانان را به‌عنوان نخبه و فرانخبه معرفی می‌کنند و چندی سر ملت را بدان گرم می‌کنند و پس از مدتی چراغ به دست نیز هیچ خبری از آنان یافت می‌نشود و هیچ کسی از روز‌های بعد از مطرح شدن‌شان چیزی نمی‌داند.

 

هنوز حرف‌های رئیس‌جمهور پیشین را در مورد غنی سازی اورانیوم توسط دختر نوجوان در زیرزمین خانه‌شان از یاد نبردیم. آن روز‌ها رئیس‌جمهور وقت که شعار «ما می‌توانیم» را سر می‌داد گفت: «یه خانوم دبیری چند وقت پیش با من تماس گرفت که آقای فلانی، ما در مدرسه‌مون یه دختر بچه سیزده سا... [حرفش را تصحیح می‌کند] شونزده ساله، کلاس سوم دبیرستان، رشته ریاضی فیزیک اومده میگه خانوم دبیر، من تو خونه‌مون انرژی هسته‌ای رو کشف کردم؛ اینو یه کاریش بکن! من گفتم تو مدرسه جلسه بذارین یه مقدار سوال کنین ببینین چقدر جدی‌ست. جلسه گذاشتن، پرسیدن دیدن مثل اینکه جدی‌ست. خبر دادن، من زنگ زدم به رئیس سازمان انرژی هسته‌ای [؟!]؛ گفتم آقای عزیز! یک دختر خانوم دبیرستانی یه همچین حرفی میزنه؛ شما بررسی کنین اگر صحت داره حمایتش کنین. دعوت کردن، دانشمندان هسته‌ای ما ـ که متوسط سنشون کمتر از ۲۵ سال است‌ـ نشستن جلسه گذاشتن، این دختر خانم رو دعوت کردن پرس‌وجو. دیدن درست میگه! گفتن خب بیاییم تو خونه‌ت ببینیم چکار داری می‌کنی. اومدن در منزل دیدن این دختربچه سوم دبیرستان با کمک برادر بزرگترش رفته یه سری قطعاتی رو از بازار گرفته، به هم نصب کرده [و] واقعا انرژی هسته‌ای تولید کرده؛ که خب الان برداشتن [دختر را] بردن اونجا [سازمان یاد شده] و بالاخره یه دانشمند هسته‌ای شده؛ براش اسکورت گذاشتن، برو بیا، ماشین و راننده و...؛ این خودباوری است»! البته چنین طنازی کردن مختص به رؤسای جمهور نیست و مردم نیز دستی بر آتش دارند. احمدی نژاد گفت ما می‌توانیم و رضا مقصودی نیز با فیلم خجالت نکش ثابت کرد ما می‌توانیم.

 

نخبه‌هایی از این دست هر از چند گاهی در رسانه‌ها ظاهر می‌شوند؛ یک روز آرش آمرزش ۵ ساله و روزی دیگر حسین عطایی ۱۱ ساله که مدعی می‌شوند مورد توجه دو شرکت بزرگ خودروسازی جهان قرار گرفته و بعد از اینکه این ادعا‌های بی اساس در بوق و کرنا می‌شود چاره‌ای نمی‌ماند الا تکذیب و ماست مالی‌های بعدی.


۲. چرخه معیوب نخبه پروری چندی است به سراغ دختری ۱۲ ساله به نام سارینا بابایی رفته است. توانایی‌های او هوش از سرمان می‌برد. رسانه‌ها گفت‌وگو‌های رنگ و وارنگ از او و پدرش منتشر می‌کنند. تسنیم چند روز پیش به نقل از فارس تیتر زده بود «روایت فرانخبه ۱۲ ساله ایرانی برای ساخت کلیه و اندام‌های بدن»؛ و تابناک از «استعداد‌های عجیب یک فرانخبه» گفت.


ادعا‌های سارینا بابایی و پدرش یکی دو تا نیست. فارس به نقل از سارینا آورده:


ـ در شش سالگی کتاب‌های «حقوق شهروندی» و «حقوق آپارتمان‌نشینی» را نوشته‌ام؛ 
ـ ۳۱ جلد کتابچه در فاصله پنج تا هفت سالگی نوشته‌ام؛
ـ سه عنوان کتاب در زمینه پزشکی به زبان لاتین با عناوین «بیونیک در پزشکی»، «ژنتیک» و «ژنتیک جدید» گردآوری کرده‌ام. برای گردآوری کتابم از منابع دانشگاه هاروارد استفاده کرده و با دانشمندان این دانشگاه آمریکایی ارتباط علمی دارم؛
ـ از چند کشور اروپایی برای ادامه تحصیل و همکاری پیشنهاد دارم؛
ـ در سال ۱۳۹۵ طرحی برای کودکان کار به مجلس ارائه کرده‌ام؛
ـ مشاور نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هستم؛
ـ در هفت سالگی با دیدن یک برنامه تلویزیونی، به فکر ساخت «کلیه» مصنوعی با الهام از طبیعت (بیونیک) افتادم. بعد از تحقیق و پژوهش به نتیجه رسیدم که می‌شود کشت اندام از دست‌رفته بدن را از طریق علم بیونیک انجام داد و دیگر نیاز نیست وقت‌مان را در آزمایشگاه هدر بدهیم؛
ـ از شش، هفت سالگی شروع به خواندن زبان انگلیسی کرده و مقالات خارجی ترجمه کرد‌ه‌ام؛
ـ در همایش پیشگیری از جرم، طرحی درباره حقوق شهروندی به معاون قوه‌قضائیه دادم و برای تدوین شش کتاب در حوزه حقوق شهروندی برای دانش‌آموزان پایه اول تا ششم دبستان اعلام آمادگی کردم؛
ـ کتاب تست هوش را خودم طراحی کردم، تست هوش‌های قبلی تقریبا ضریب هوشی ۱۲۰ تا ۱۳۰ را می‌سنجد، اما من ۱۰ گویه به آن اضافه کردم.


پدرش که گفته می‌شود دکترای روانشناسی دارد، در خصوص دخترش مدعی است:


ـ سارینا دو سال و نیمه بود که روی مبل نشسته و کتاب در دستش بود. احساس کردم این کودک جور دیگری است. ۷۲ ساعت نخوابیدن او نیز برای ما حجتی شد که این کودک با دیگران فرق دارد؛
ـ همکارانم ضریب هوشی او را سنجیدند و اعلام کردن که ضریب هوشی او از ۱۴۸ بالاتر است، یعنی سارینا «سرآمد» است؛
ـ پروفسور صباحی از دانشگاه لوئیزیانای آمریکا جزو پنج شیمیدان برتر دنیاست که در سال ۱۳۹۶ به ایران آمد و با سارینا ملاقات ۳ ساعته داشت و گفت: سارینا با توجه به استعداد خدادادی دنباله‌رو هیچ دانشمندی نخواهد بود و آنچه من دیدم، بازکردن دریچه علم در آینده توسط او خواهد بود؛ همان کاری که افلاطون و یا انیشتین انجام داد.

 


۳. بررسی ادعا‌های انجام شده شائبه‌هایی برایم ایجاد کرد و صد البته سؤال‌هایی که جواب درستی برای آن نیافتم. اولین نکته که توجهم را جلب کرد این بود که ادعا شده سارینا مشاور نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس است. وقتی به سراغ نمایندگان خانه ملت رفتم دکتر الهیار ملک شاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت سارینا بابایی را نمی‌شناسم و کلا ابراز بی اطلاعی کرد. خیلی عجیب نبود که دکتر ملک شاهی نشناسد، چون سارینا خانم نابغه، خود را مشاور نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خوانده بود نه رئیس کمیسیون.

 

در تماس با محمد کاظمی نایب رییس دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، وی گفت: «این دختر همشهری ما و اهل ملایر است، دو سه باری دیدمش، نابغه است و حرف‌هایی راجع به حقوق شهروندی می‌زد.» گفتم ادعا کرده مشاور شما است، ادعا را رد کرد؛ پرسیدم این دختر خانم ادعا کرده بین ۵ تا ۷ سالگی ۳۱ کتابچه نوشته، شما نوشته‌های او را دیدید گفت: «خیر من از تألیفاتش خبری ندارم.»

 

در تماسی که با پدر سارینا داشتم وی مدعی شد آقای کاظمی در مورد تصویب لایحه کودکان کار از سارینا مشاوره خواسته بود.

 

داستان سارینای فرانخبه برایم جذاب‌تر شد، حقیقتا اگر نابغه است باید حمایتش کرد و مسئولان ذی‌ربط نه تنها برای سارینا بلکه برای تمامی نوابغ این مرز و بوم باید سازوکاری تدارک ببینند که سریع‌تر به آنچه شایستگی‌اش را دارند برسند و اگر دکانی باز کرده‌اند باید برخورد شود تا دیگر هر دم از این باغ بری نرسد.

 

با خبرگزاری فارس تماس گرفتم و خبرنگار مصاحبه مذکور را پیدا کردم. وی معتقد بود این دختر خانم نابغه است. گفتم کتاب‌هایش را دیدی؟ گفت: «دو تا از کتاب‌هایش در حوزه پزشکی را آورده بود و صدالبته نه تنها کتاب‌های پزشکی‌اش چاپ نشده بلکه ۳۱ جلد کتابچه‌اش نیز به زیور طبع آراسته نشده.» ظاهرا آن طور که آقای خبرنگار می‌گفت جزوه‌هایی نوشته، اما ادعا کرده از آن فضا خارج شده‌ام و به دنیای پزشکی ورود پیدا کرده‌ام و قصد دارم از طریق علم بیونیک، کلیه و اندام پزشکی را بازسازی کنم. پس نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس منکر شد که سارینای نابغه مشاور اوست. آقای خبرنگار نیز کتاب که نه، کتابچه‌های او را نیز ندیده است.


۴.  خبرگزاری فارس به نقل از سارینا نوشته است که وی قرآن را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و این در حالی است که پدرش این ادعا را رد کرد و گفت: سارینا قرآن را به زبان انگلیسی ترجمه نکرده بلکه ترجمه انگلیسی قرآن را حفظ کرده است. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که وی مدعی شده سه کتاب در حوزه پزشکی و علم بیونیک نوشته و برای تدوین این کتاب‌ها از مقالات خارجی استفاده کرده است اما پروفسور صباحی سال ۹۶ در آن دیدار کذایی، به سارینا نصیحت کرده «اگر می‌خواهی به اهدافت برسی زبان انگلیسی بخوان.» مشخص نشده که وی بالاخره به زبان انگلیسی مسلط بوده؛ آن هم زبان تخصصی پزشکی که سه کتاب در حوزه پزشکی نوشته یا نه؛ اما ظاهر امر نشان می‌دهد تسلط او به زبان انگلیسی آنقدر ناچیز بوده که پروفسور صباحی صلاح دیده وی زبان انگلیسی بخواند.

 

۵. بد نیست بدانیم نابغه بودن بدین معنی نیست که کودکان و نوجوانان کم سن و سال در قامت یک اندیشمند و پروفسور ظاهر شوند، همین قدر که قدرت گیرایی و درک‌شان از هم سن و سال‌های خودشان بیشتر و بالاتر باشد کافی است که بدان‌ها کمک شود تا در آینده به آنچه استحقاقش را دارند دست پیدا کنند. به هر حال داستان سارینای نوجوان إن‌قلت‌های زیادی دارد، کما اینکه داستان دختر نوجوانی که در زیرزمین خانه‌شان در پی غنی سازی اورانیوم بود. بد نیست من‌بعد سازوکاری مشخص شود که هر کسی صرفا ادعا نکند و بداند اگر بوق زد باید سوار کند و تا انتها نیز برود. رسانه‌های حرفه‌ای نیز کاش بیش از اینکه به دنبال جلب مخاطب باشند سعی کنند مستندات ادعا‌ها را بررسی کنند، بعد خوراک به مخاطب بدهند. به لطف گوشی‌های هوشمند هر فردی در نقش شهروند خبرنگار هر آنچه به ذهنش خطور می‌کند به اشتراک می‌گذارد؛ در این بلبشوی خبر، رسانه‌های رسمی دیگر آتش بیار معرکه نشوند.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
كيوان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
0
21
اين بابا همه رو احمق فرض كرده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
1
17
من اصولا هر چیزی که تابناک بعنوان نابغه می خواهد به خورد ما بدهد رو از بیخ و بن بش شگ میکنم
سروش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
0
17
همه مارو گیرآوردن
اینقددیگه مملکت بی صحاب شده که هرکسی میادهرادعایی میکنه بدون تحقیق منتشرمیشه
تشکرازدیدارنیوز به خاطر راست ازمایی
سلام
|
Germany
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
1
33
نابغه مردانی هستند که با این وضع اقتصادی خرج خانواده شان را میدهند و دست جلوی کسی دراز نمی کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
22
1
تو چرا مي سوزي
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
1
5
یعنی همش دروغ بوده
.
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
2
0
ای بابا! بالاخره دروغه یا راس؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
دروغه
معلوم نیست مردم رو چی فرض کردن!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
0
1
به نظرمن ارش امرزنده از این بهتره بچه 6سالشه
مونا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
مهر امسال آرش ۹ سالش میشه
الیزابت
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
0
0
چی میگه این دختره واسه خودش . همه بچه ها خیال بافی میکنند خوب بزرگترها می تونند همین خیال بافی هاشونو به صورت نوشته در بیارند و بگن آآآ اینم کتاب داستان مگه چیه ؟؟؟ خوب حالا هر چی که هست باشه در هر صورت وجودش فرقی به حال ما نکرده پس بهتره همون خبرگزاری فارس همچین بچه هایی رو به رخ ما نکشه ما چیکار کنیم خوب؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
0
0
کلا 15 تا کتاب از ایشان در کتابخانه ملی ثبت شده که هر کتابش در حدود 10 صفحه است!!! در کل تمام کتابها یه چیزی در حدود 100 تا 150 صفحه بیشتر نمیشه !!! جالب آنکه آنهم در سنین نوجوانی ایشان در کتابخانه ملی ثبت شده!!!