تیتر امروز

کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
افاضات اضافه

ماجرای سیسمونی نوه محمد باقر، تقصیر دامادشان بوده است

یادداشت‌های عوام‌الملک در این هفته، یک سره در حمایت و پشتیبانی از برخی خواص و حتی فرزند یا نوه و نتیجه آنهاست. به هر حال صلاح مملکت را عوام‌الملک بیش از همه می‌داند.

کد خبر: ۱۲۷۸۵۸
۱۳:۳۰ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱

ماجرای سیسمونی نوه محمد باقر، تقصیر دامادشان بوده است

 

دیدارنیوز ـ عوام‌الملک:

 جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱

فیلمی از عاطفه، دکتر تلویزیون بودجه‌بگیر دیدم. درباره سقط نکردن جنین حرف می‌زد. توضیح داد که اگر مادرش او را سقط کرده بود الان نبود. خیلی جمله حکیمانه‌ای گفت. اصولا عاطفه از آن عزیزانی‌ست که اگر قرار باشد اتفاقی برای بقیه عوام بیفتد برای او هم قطعا می‌افتد و با موفقیت تمام می‌شود. همان روزهای اول کرونا، عاطفه هم کرونا گرفت ولی اصلا سخت نبود. ای کاش عاطفه‌ها بیشتر شوند. اینطوری عوام خیالشان راحت می‌شود که تا خواص هستند نباید نگران چیزی باشند. گفتگوی لطف‌اله، خواص‌المله قزوین با تلویزیون بودجه‌بگیر را هم دیدم‌. گفت بعضی از خودروهای ساخت داخل فقط چهار تا چرخ هستند. اشتباه کرد. بوق و صندلی هم دارند. نباید درباره خودروسازان داخلی بی‌انصافی کند. در عصر قدیم که طاغوت بود ماشین‌هایی وجود داشت که نه بوق داشت و نه صندلی. اسنادش هم موجود است.‌ صحبت‌های محمود، رییس خواص‌الدوله مازندران درباره ساخت پتروشیمی در میانکاله را شنیدم. ظاهرا عده‌ای از اهالی هنر که هیچ تخصصی درباره پتروشیمی و محیط‌‌زیست ندارند مقوا دستشان گرفته‌اند و با ساخت پتروشیمی مخالفت کرده‌ و باعث شده‌اند پروژه فعلا متوقف شود‌. واقعا کار بدی کرده‌اند. مگر در این سال‌ها اتفاق افتاده که خواص بگویند فلان کتاب یا تئاتر یا فیلم یا کنسرت نباید از طرف عوام دیده شود؟ عربعلی، بزرگوار بهشهری هم گفت پتروشیمی یک صنعت بدون آلودگی‌ست. او هم راست می‌گوید. هیچکدام از صنعت‌ها آلودگی ندارند. آلودگی اصلی در بخش‌های هنری‌ست که باید زودتر پاک شوند. غروب خبر بستری شدن محسن در بیمارستان را شنیدم. محمدباقر هم به سرعت خودش را بالای سر او رساند. می‌خواستم نگران شوم اما خبر مرخص شدن محسن به دستم رسید. احتمالا بستری شدن محسن، بخشی از یک عملیات فریب بوده است.

شنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۱

عباس، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که آماده صادرات واکسن مازاد تولید داخل و اعزام کادر درمان به چین هستیم. خبر مهمی‌ست. از وقتی غربی‌ها کرونا را در چین راه انداختند این کشور سختی‌های زیادی را تحمل کرده است. ما مشکل زیادی نداشتیم. هم از اول واکسن فراوان بود و هم کادر درمانمان خیلی راحت و بی‌دردسر مشکلات بیماران را حل کردند. حالا که کرونا کاملا شکست خورده است باید به داد کشور دوست و برادرمان برسیم. پیش از خروج از منزل یادداشت روزنامه بودجه‌بگیر را خواندم. پیشنهاد داده حالا که کره‌جنوبی هفت میلیارد دلار طلب ما را نمی‌دهد تنگه هرمز را به روی کشتی‌ها و نفتکش‌های کره‌جنوبی ببندیم‌. کار درستی‌ست. نمی‌شود پول ما را ندهند ولی با خیال راحت از تنگه هرمز رد شوند. می‌شود جلوی عبور تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی را هم از آب یا هوای تنگه هرمز بگیریم تا نتوانند در جام جهانی فوتبال شرکت کنند‌. یک راه هم این است که در اطراف تنگه هرمز کمین کنیم و هر کره‌ای که خواست رد شود را بگیریم و به زبان خوش پول‌هایش را برداریم تا کل ۷ میلیارد دلار وصول شود. مساله گران شدن اینترنت همچنان در برخی رسانه‌ها مورد بحث است. جوسازی‌ست. نباید جدی گرفت. می‌خواهند شیرینی صیانت شدن عوام در فضای مجازی را از بین ببرند. اخباری از شنیده شدن صدایی شبیه انفجار در محدوده سرابله و چرداول منتشر شد. احتمالا صاعقه یا زلزله بوده است. ممکن هم هست جایی کپسول گاز منفجر شده باشد. باید منتظر اعلام نظر بلال‌فروشان محلی بمانیم. امیدوارم جهیزیه صبیه کسی نسوخته باشد. گزارش یکی از خبرگزاری‌های بودجه‌بگیر درباره مشکلات نهضت ملی مسکن را خواندم‌. ظاهرا تامین زمین و هزینه ساخت دو چالش اصلی این طرح هستند. واقعا هم چالش‌های بزرگی هستند. چه خوب که عوام برای تهیه مسکن با این دو چالش بزرگ‌ کاری ندارند. خواص برای حل مشکلات عوام چه چالش‌هایی را پشت سر می‌گذارند. آخر شب یکی از عوام تیتر پنجاه روز پیش خبرگزاری رادیو و تلویزیون بودجه‌بگیر را برایم فرستاد. نوشته بود کی‌یف، پایتخت اوکراین سقوط کرد. درست هم نوشته بود. اوکراینی‌ها در همان زمان اوکراین را گرفته بودند و دوستان روس ما را برای انجام عملیات ویژه نظامی به دردسر انداختند. مهم این است که بعد از پنجاه روز نیروهای دلاور روس از تلاش برای آزاد کردن کی‌یف خسته نشده‌اند. رزمندگان روس باید بدانند که قطعا یک روز خوب می‌آید.

یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

اول وقت تصویر مصوبه سازمان نظام اطبا درباره تعرفه‌های خدمات طبی را دیدم. مبالغ خوبی را در نظر گرفته‌اند. باعث می‌شود آمار مراجعات کم شود و عوام مریض تا جایی که بتوانند سیاست "خودت بمال" را در پیش بگیرند. کار درستی‌ست‌. هم اطبا خیلی خسته نمی‌شوند و هم عوام یاد می گیرند یک سری کارهای خودشان را خودشان انجام بدهند و اینقدر به دیگران وابسته نباشند. بخش‌هایی از جلسه امروز خواص‌المله را شنیدم. اول فکر کردم اشتباهی در حال گوش کردن پادکست‌ یکی از هیات‌ها هستم. ولی بعد فهمیدم خوشبختانه چون تمام مشکلات کشور حل شده است خواص‌المله در اوقات فراغت موجود در جلسات، فعالیت‌های فوق‌برنامه و پرورشی دارند. چقدر خوب است. یکی از عوام تصاویر آخرین قیمت خرید و فروش برنج در بورس کالا را برایم فرستاد. به نظر می‌رسد قیمت‌ها به حرف‌های چند روز پیش عباس گوش نداده‌اند و بالا ایستاده‌اند. حق با ابراهیم است که می‌گوید پشت پرده این قیمت‌های بالا باید معلوم شود. وگرنه افزایش حداقل حقوق کارگر و بالا رفتن قیمت یک سری مواد اولیه در صنعت و کشاورزی و گران شدن دلار، دلیل خوبی برای افزایش قیمت‌ها نیست و اتفاقا درستش این است که قیمت‌ها پایین بیاید تا ثابت شود همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید. محمدباقر هم امروز گفت ریشه این گرانی‌ها در تورم ناشی از عملکرد دولت‌های پیشین است. معمولا حرف راست را باید از دهان خواص فعلی شنید. همیشه هم همه مشکلات تقصیر خواص قبلی به جز محمود است. ابراهیم اعلام کرد چون چینی‌ها قبلا به ما واکسن کرونا داده‌اند الان ما باید تجربیات علمی‌مان را به آن‌ها منتقل کنیم تا با کرونا مقابله کنند. صحیح است. چینی‌ها در ماجرای کرونا قربانی شدند. حتی تا مدت‌ها نمی‌دانستند این بیماری که در کشور آن‌ها آمده کار غربی‌هاست و به همین خاطر به بقیه هم نگفتند. از قول سخنگوی خواص‌البلد تهران اعلام شد که بیشتر پله برقی‌های تهران به خاطر تحریم‌ها خراب‌اند. ظاهرا خبر را بد تنظیم کرده‌اند. درستش این است که بیشتر پله‌ برقی‌های تهران را خودمان خاموش کرده‌ایم تا ثابت کنیم روی پای خودمان می‌ایستیم و از پله بالا و پایین می‌رویم. غربی‌ها هم اینقدر تحریم کنند که تحریم‌دانشان پر شود. آخر شب هزینه‌های ثبت‌نام در یک باشگاه بدنسازی در خیابان فرشته تهران را دیدم. قیمت‌هایش خوب بود. می‌توانم خودروی زیر پایم را بفروشم و معادل دو برابرش هم وام بگیرم و ثبت‌نام کنم تا با ورزش کردن سالم بمانم. چقدر خوب است که هنوز عده‌ای از عوام اینقدر به سلامتی خودشان اهمیت می‌دهند.

دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

سرمقاله حسین در روزنامه بودجه‌بگیرش را خواندم. طبقه‌بندی خواص را به‌روز کرد و از دو گروه جدید خواص با نام‌های خواص اهل لغزش و خواص منحرف اسم برد. فکر می‌کنم باید زیرمجموعه خواص معلق باشند که خودم چند روز پیش نوشتم. در خبری خواندم که مدلی از گردشگری ارزان با نام گردشگری تعالی‌بخش در دسترس قرار خواهد گرفت که باعث می‌شود امکانات در اختیار عوام قرار بگیرد. خبر خوبی‌ست. هم ارزان است و هم امکانات را در اختیار می گذارد. از اسمش معلوم است که باعث تعالی هم می‌شود. تصویری از فهرست بدهی‌های عبدالله، از کارآفرینان موفق و بزرگ که می‌خواهد در میانکاله پتروشیمی بسازد اما عده‌ای عوامل مشکوک و معلوم‌الحال و جمعی از هنرمندان غیرمتخصص مانع شدند به دستم رسید‌. در مقابل خدماتی که به همه جا می‌کند رقمی نیست. باید از این افراد حمایت کنیم‌. حالا اگر بدهی‌ها را هم ندهند عیبی ندارد. فدای سرشان‌. مهم این است که خیلی‌ها را سر کار می‌گذارند و به خیلی‌ها نان می‌رسانند. حالا چند تا پرنده هم نتوانستند تخم بگذارند و چند تا بوته هم خشک شدند به درک‌. علیرضا، خواص‌المله شیراز اعلام کرد وضعیت حجاب عوام در ملاء عام اصلا خوب نیست و لازم است برای نسوان یارانه چادر در نظر گرفته شود و به نسوان دبیرستانی چادر رایگان داده شود. روش‌های بدیعی‌ست. قطعا مثل همیشه موثر است و باعث می‌شود مشکل حجاب از ریشه حل شود. دلیل اصلی بدحجابی هم همین عدم تمکن مالی نسوان برای خرید چادر است. تصاویر حضور عزت در مخزن موزه ملی را دیدم. کاسه سفالی معروف ۴۵۰۰ ساله‌ای که می‌گویند اولین انیمیشن تاریخ روی آن نقاشی شده است را در دست گرفته بود و تماشا می‌کرد. نوع دست گرفتن کاسه نشان می‌داد عزت در خانه خیلی ظرف می‌شوید. چون کاسه را حرفه‌ای به دست گرفته بود.  بعضی‌ها نگران بودند که اگر کاسه از دست عزت می‌افتاد و می‌شکست چه می‌شد؟ نگرانی بیهوده‌ای‌ست. قطعا نمی‌افتاد. اگر هم می‌افتاد چیزی نمی‌شد. عین همان را برادران چینی برایمان درست می‌کنند و می‌فرستند. صحبت‌های علیرضا، رییس بلدیه تهران را خواندم. گفته اگر در هر محله یک پارک باشد بخشی از آن پارک را به نسوان و اطفال اختصاص می‌دهند. معلوم است شلوغ‌کاری عده‌ای که می‌گفتند بلدیه تهران در حال تفکیک جنسیتی پارک‌هاست صحت ندارد. چون برای اطفال و نسوان یک بخش مشترک در نظر گرفته‌اند و کاری ندارند که اطفال از ذکور هستند یا از اناث. این همه جوسازی و سیاه‌نمایی علیه بلدیه تهران بی‌سابقه است.

سه‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱

صبح، یکی از عوام تصویر سوابق مسئول جدید موسسه پژوهشی تامین اجتماعی را برایم فرستاد. فعالیت‌های مهمی کرده است. در حال‌ پیگیری طرح برقراری ارتباط با سایر موجودات و سخن گفتن با آن‌هاست و پیشرفته‌ترین خودروی جهان را هم تولید کرده است. عجیب است که قبل از عصر ابراهیم از این خواص خاص استفاده نمی‌شد. نتیجه‌اش همین وضعیتی‌ست که بانیان وضع موجود درست کرده‌اند. در دوران حسن، خواص‌الدوله حتی بلد نبودند با عوام ارتباط برقرار کنند اما در عصر ابراهیم دنبال برقراری ارتباط با سایر موجودات هم هستند. تصویر دستور مهم مدیر دفتر رییس یکی از دانشگاه‌ها را دیدم. به همه معاونین و مدیران دستور داده بود تا پایان ماه رمضان در ابتدای نامه‌هایشان سلام کنند و آرزوی قبولی طاعات و عبادات داشته باشند. دستور اثرگذار و مهمی‌ست. بار علمی و آموزشی زیادی هم دارد. خبر تعطیلی باشگاه بدنسازی خوب و جدید خیابان فرشته تهران را شنیدم. عجیب است. پس عوام پولدار کجا باید اوقات فراغتشان را پر کنند؟ نکند خواص فکر کرده‌اند این گروه از عوام می‌توانند با بقیه گروه‌های عوام یک جا ورزش کنند؟ اصلا بوی عرق‌هایشان هم با عوام عادی فرق دارد و نباید با هم مخلوط شود. شب تصاویری از سالن فرودگاه استانبول به دستم رسید. متعلقه و صبیه و داماد محمدباقر آنجا بودند. خوشبختانه حجاب مناسبی داشتند. از ظواهر امر برمی‌آید که محمدباقر قرار است پدربزرگ شود. خبر خوبی‌ست. یکی به جمع خواص خاص اضافه می‌شود و از حالا پشتوانه خوبی برای آینده مدیریت کشور فراهم خواهد شد. گویا عده‌ای از عوام در این چند ساعت اخیر شلوغ کرده‌اند که چرا خانواده محمدباقر برای خرید به ترکیه رفته‌اند. اصلا اتفاق مهمی نیفتاده است. عملیات فریب بوده. خانواده محمدباقر عمدا به استانبول رفته‌اند و ادای خریدکنندگان را درآورده‌اند تا بتوانند اطلاعات کافی از شرایط زندگی چهار درصدی‌ها به دست بیاورند. لازم است محمدباقر خیلی خوب با این طبقه زالوصفت آشنا شود تا در انتخابات بعدی ریاست خواص‌الدوله رسوایشان کند. فیلم مستند "ف-الف" را تماشا کردم‌. سعی داشت وانمود کند خیلی از چیزهای عادی که در اقتصاد وجود دارد فساد است.‌ سیاه‌نمایی بود. نباید کسانی را که به خاطر خدمت به عوام زحمت می‌کشند و ارز ارزان یا تسهیلات بانکی می‌گیرند زیر سوال برد.

چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱

امروز آخرین روز طولانی‌ترین ماه سال بود. مساله سفر خانواده محمدباقر به استانبول در اخبار مورد توجه بود.‌ الیاس پسر محمدباقر به جای پدرش از عوام عذرخواهی کرد و گفت همشیره‌اش و دامادشان خطای نابخشودنی کرده‌اند. احتمالا هم مقصر اصلی داماد خانواده بوده است و گرنه خانواده محمدباقر هم مثل بقیه خواص علاقه‌ای ندارند برای هیچ کاری به خارج از کشور بروند. ظاهرا مادر الیاس هم در این خطا نقشی نداشته و فقط مراقب صبیه و دامادشان بوده که بیش از این دست از پا خطا نکنند. همینطوری هم با کاری که کردند باعث شدند کل خاندان قالیباف درگیر خرید سیسمونی شوند. فعلا بس است. محمدسعید مشاور محمدباقر نوشت که نباید خطای فرزند را به نام پدر نوشت. حرف درستی‌ست. معمولا هم رسم بوده که فرزندان تقاص خطاهای پدرانشان را بدهند. برعکسش قبول نیست. ابراهیم اعلام کرد که مشکلات فقط با دستور دادن حل نمی‌شوند و باید اقدام عملی و جدی هم کرد. راست هم می‌گوید. از روزی که‌ عباس، معاون خواص‌الدوله دستور داد قیمت‌ها ارزان شوند هنوز خیلی از قیمت‌ها به حرف عباس گوش نداده‌اند. جدی نگرفته‌اند. نیاز به اقدام عملی و جدی دارد. یک راه این است که عباس خودش وارد مغازه‌ها شود و برچسب قیمت‌های جدید را با خط خودش بنویسد. قطعا اینطوری قیمت‌ها کم می‌شوند. خبر کاهش مصرف زولبیا و بامیه را خواندم. بعضی‌ها می‌خواهند برای سیاه‌نمایی بگویند که به خاطر قیمت‌های بالا عوام نمی‌توانند بخرند. ولی دلیل اصلی آن است که قیمت بالای زولبیا و بامیه به درستی طوری تعیین شده که عوام قبل از خرید به فکر سلامتی خودشان هم بیفتند و نخرند تا آمار ابتلا به دیابت و چربی خون بالا نرود. معلوم نیست عوام کی قرار است به خاطر این همه خدمات خواص تشکر کنند.

پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

سر صبح دو عکس از مهدی، که در دوره حسن در یکی از بانک‌ها به عوام خدمت می‌کرد و در عصر ابراهیم در بانک دیگری همین کار را می‌کند دیدم. تاثیرات معنوی تغییرات دوران در چهره‌اش مشخص بود. در دوره حسن بیشتر شبیه مدیران غربزده و طاغوتی بود ولی خوشبختانه در عصر ابراهیم صاحب محاسن موجه و زیبایی شده و آثار عباداتش از پیشانی‌اش بیرون زده بود. شکر کردم. قبل از ظهر فیلم‌هایی از یک سری تجمعات غیرقانونی در شهرهای تهران و اصفهان و مشهد دیدم. در مورد سیسمونی شعار می‌دادند. ادعا می‌کردند معلم هستند. بعید است. معلم‌ها هم مثل بقیه اقشار مشکل خاصی ندارند که لازم باشد تجمع کنند. درباره سفر خانواده محمدباقر به استانبول هنوز بحث است. محمد، مشاور محمدباقر اعلام کرد که شناسایی داماد و صبیه و متعلقه محمدباقر با ماسک کار عادی نبوده است و باید معلوم شود چه کسی برای آن‌ها طوری بپا گذاشته که حتی متوجه بارداری صبیه مذکوره هم شده است. حرف مهمی‌ست. اگر چه واقعا نباید مساله را ادامه داد. چون قبلا هم نوشتم که این سفر احتمالا ماموریتی برای وطن بوده و محمدباقر می‌خواهد از جزئیات زندگی چهار درصدی‌ها سر دربیاورد.‌ به هر حال تا انتخابات بعدی ریاست خواص‌الدوله فقط سه سال مانده و محمدباقر باید باز هم بیاید. به ویژه حالا که محسن کسالت دارد و معلوم نیست بیاید. یکی از خواص‌المله اعلام کرد که‌ قرار است تا پایان شهریور جلوی واردات محصولات اپل گرفته شود. خبر خوبی‌ست. ضربه بزرگی به حیثیت آمریکایی‌ها می‌زند. مخصوصا که آمریکایی‌ها اخیرا در روسیه فروشگاه‌های اپل را تعطیل کردند. حالا این ما هستیم که اصلا اجازه نمی‌دهیم محصولاتشان به کشورمان وارد شود. البته اگر قول بدهند نام محصولشان را عوض کنند و به جای "اپل" از "پل" یا حتی "سیب گازیده" استفاده کنند و عوارض بیشتری بدهند شاید بتوان به طور مشروط اجازه واردات داد. حساب کار هم دستشان می‌آید. شب در اخبار خواندم که قرار است در مشهد کنسرت برگزار شود. نگران حال احمد، بزرگوار مشهدی شدم. با چند نفر از عوام مشهدی تماس گرفتم. گفتند خوشبختانه حال احمد خوب است. فهمیدم که کنسرت‌ها مربوط به گروه حزب‌الله لبنان و دو گروه از پاکستان و افغانستان است. خیالم راحت شد. فکر کردم از آن کنسرت‌های ناجور است. این‌ها خوب است‌. اشکال هم ندارد. یک آوازی هم تلاوت می‌شود. بالاخره عوام گاهی به شادی هم نیاز دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی