تیتر امروز

واریانت‌های اژدهاتر از لامبدا در ایران!

دکتر شروین شکوهی، رئیس بخش عمومی بیمارستان لقمان گفت: ساز و کاری برای شناسایی واریانت‌های موجود در ایران وجود ندارد. در ۲ ماه گذشته بیشترین میزان انتقال بیماری کرونا در ایران رخ داده است که نشان می‌دهد جهش جدیدی در این منطقه وجود دارد.

کد خبر: ۱۰۷۰۷۴
۱۱:۱۰ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۰

واریانت‌های اژدهاتر از لامبدا

دیدارنیوز ـ دکتر شروین شکوهی رئیس بخش عمومی بیمارستان لقمان گفت: ویروس لامبدا همان ویروسی است که در حال حاضر شیوع دارد، اما تغییرات کوچکی دارد و هیچ چیز عجیب و غریبی هم نیست.

او با بیان اینکه اگر ما خودمان در ایران دنبال جهش‌های جدید ویروسی بگردیم، ویروس‌هایی خطرناک‌تر از لامبدا داریم، افزود: هرجا که انتقال بیماری زیاد باشد، جهش ویروس نیز اتفاق می‌افتد. در ۲ ماه گذشته بیشترین میزان انتقال بیماری کرونا در ایران رخ داده است که نشان می‌دهد جهش جدیدی در این منطقه وجود دارد، اما ما دنبال آن نمی‌گردیم.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان تصریح کرد: از واریانت لامبدا و بقیه نترسید. چرا که ما در ایران واریانت‌هایی اژدهاتر از این موارد را داریم.

شکوهی ادامه داد: ساز و کاری برای شناسایی واریانت‌های موجود در ایران وجود ندارد، اما در کمیته کشوری حرف‌هایی زده شد که شاید بتوانیم در ایران واریانت‌های ایرانی را جدا کنیم که مطمئنا ما هم این واریانت‌ها را به دیگر کشور‌های دنیا صادر می‌کنیم.

او گفت: اینکه عنوان می‌شود بعد از تزریق دوز دوم واکسن، افراد بیمار می‌شوند صحت ندارد، اما چون میزان ابتلا و بیماری زیاد است، ایمنی زایی واکسن شاید جوابگو نباشد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان ادامه داد: کار درست این بود که تعداد بیماران را با قرنطینه‌های سفت و سخت کاهش می‌دادیم و در دو سه ماه واکسیناسیون با سرعت انجام می‌شد که این وضعیت بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت ممکن می‌شد. در حال حاضر این اقدام شدنی نیست و بهترین گزینه واکسیناسیون است.

شکوهی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد بدون آنکه اطلاع داشته باشند، بیمار هستند و واکسن دریافت می‌کنند، تصریح کرد: تزریق واکسن برای این افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما به مثابه این است که واکسن را در جوی آب ریخته باشیم؛ هیچ اثری برای دریافت‌کننده ندارد.

او ادامه داد: اینکه قبل از واکسیناسیون از تمامی افراد تست کرونا دریافت شود، درست نیست چرا که از لحاظ هزینه‌ای مقرون به صرفه نیست و از طرفی تست کرونای ۴۰ درصد مردم مثبت می‌شود و مابقی جواب منفی کاذب دارد.

شکوهی گفت: میزان روند کاذب شدن تست‌های منفی تغییر نداشته است و زمانی که از تغییر در محل ویروس صحبت می‌شود به این معنی است که بسیاری از تست‌های پی سی ار محل‌های تغییر ویروس را نمی‌سنجند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان افزود: عدد و رقم‌های میزان ابتلا و بیماری در روند رو به بالایی متوقف شده است، اما به نظر می‌آید احتمالا سیر بیماری کمی رو به نزول است که در چند روز آینده آمار دقیق آن مشخص می‌شود.

او گفت: اگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم محقق نشود ما در آستانه ورود به پیک ششم بیماری قرار می‌گیریم.

استفاده خودسرانه دارو عوارض وحشتناکی دارد

دکتر شکوهی در ادامه با اشاره به اینکه درمان‌های خودسرانه در مبتلایان به کووید ۱۹ در بیشتر موارد وضعیت بیمار را وخیم‌تر می‌کند، اظهار کرد: بهترین و مؤثرترین درمان کرونا عمل به توصیه‌های پزشک، استراحت و مصرف مایعات فراوان است.

وی ضمن انتقاد از انجام خودسرانه یا اصرار نابجای برخی مبتلایان به کرونا مبنی بر انجام سی تی اسکن، خاطرنشان کرد: کرونا مثبت‌ها تنها در صورت تنگی نفس یا پایین آمدن اکسیژن خون نیاز به انجام سی‌تی‌اسکن دارند. آن هم با نظر پزشک.

به گفته این متخصص عفونی، بیماران مبتلا به کرونا خصوصاً افرادی که در منزل تحت درمان هستند و علامت‌های جدی و خطرناک ندارند به هیچ عنوان نیاز به سی تی اسکن، تجویز آنتی بیوتیک، کورتن، دارو‌های ضد ویروسی و دگزامتازون و… ندارد.

وی با بیان اینکه مراجعه بیماران در دو یا سه روز اول ابتلا به کرونا به بیمارستان و درخواست سی تی اسکن غیرضروری است، گفت: غالباً با هر سی تی اسکن به اندازه ۱۷۰ تا ۱۸۰ عکس ساده اشعه به بیمار وارد می‌شود، این عمل بی مورد ضرر‌های بی شماری مانند سرطان سینه و تیروئید را در پی دارد.

شکوهی ادامه داد: درگیرشدن ریه‌ها، ماهیت اصلی ویروس کرونا است که در بیشتر مبتلایان وجود دارد و عوارض جدی هم ندارد؛ بنابراین به هیچ عنوان انجام سی تی اسکن در افرادی که مبتلا به کووید بوده و در منزل تحت درمان هستند، کاربرد ندارد.

وی تاکید کرد: اکسیژن خون است که مشخص می‌کند بیمار نیاز به مداخلات درمانی دارد یا خیر؛ بنابراین درمان در منزل، خودسرانه و با دارو‌های مختلف کاملاً اشتباه است.

شکوهی بار دیگر استفاده خودسرانه از دارو در مبتلایان به کووید ۱۹ را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: این موضوع که باب شده و مردم به دنبال داروی رمدسیویر هستند، کاملاً اشتباه است. این دارو در درمان بیمارانی که در منزل هستند هیچ اثربخشی ندارد و اگر این دارو در منزل استفاده شود می‌تواند عوارض وحشتناکی به دنبال داشته باشد.

تجویز بی رویه کورتون توسط پزشکان و یا استفاده خودسرانه آن یکی دیگر از مواردی بود که وی از آن انتقاد کرد.

کرونا درمان اختصاصی ندارد

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان تاکید کرد: برخی از بیماران تصور می‌کنند هر پزشکی که داروی بیشتری تجویز می‌کند، از تجربه و سواد بالاتری برخوردار است و به محض ابتلاء به کرونا و یا علامت آن اصرار به استفاده از دارو دارند در حالی که کرونا درمان اختصاصی ندارد و بهترین درمان استراحت در منزل و استفاده از مایعات است.

شکوهی با بیان اینکه استفاده از مکمل‌های دارویی در بیماران کرونایی هیچ ضرورتی ندارد، ادامه داد: متأسفانه استفاده بی رویه از مکمل‌های دارویی نیز مورد انتقاد است.

او گفت: کمبود ریزمغذی‌ها منجر به کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود، ولی این موضوع را باید پیش از ابتلاء به کرونا رعایت کنیم، بنابراین در زمان بیماری به هیچ عنوان استفاده از مکمل‌های دارویی اثربخش نیست و اگر کسی از قبل این دارو را مصرف نمی‌کرده در پی ابتلاء به کرونا استفاده از این مکمل‌ها به هیچ عنوان در دوره درمان اثربخش نخواهد بود.

منبع: برنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر