تیتر امروز

خواسته فرهنگیان رتبه بندی معلمان است نه بازی با ارقام!
گفتگو با یک فعال صنفی معلمان

خواسته فرهنگیان رتبه بندی معلمان است نه بازی با ارقام!

لایجه رتبه بندی معلمان سرانجام قرار است که به صحن مجلس برود. لایحه‌ای که قرار است حقوق معلمان را به ۸۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی برساند. اما به نظر بازی ارقام در لابی‌های مجلس پیچیده‌تر از این...
درگیری‌های بیروت: در لبنان چه می‌گذرد؟
از چشم جهان (۱۸)

درگیری‌های بیروت: در لبنان چه می‌گذرد؟

هجدهمین شماره ستون از چشم جهان به درگیری‌های مرگبار در بیروت اختصاص دارد. درگیری‌هایی که به مرگ چند شهروند منجر شد و تنها نوک کوه یخ بحران در لبنان است.

بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از پشم سنگ

کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها به یک دغدغه مهم در این صنعت مبدل شده است. مطلب حاضر که توسط شرکت پشم سنگ اصفهان تهیه شده است به مزایای استفاده از پشم سنگ در بهینه سازی مصرف انرژی اختصاص دارد.

کد خبر: ۱۰۶۹۸۷
۱۴:۱۸ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰

دیدارنیوز:

بسمه تعالی

مطابق با ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی کشور، مسیولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان‌ها برعهده وزرات کشور و شهر سازی است.

شرکت پشم سنگ اصفهان نظر شما را به ادامه مطلب جلب می‌نماید: وزارت مسکن برمبنای این ماده اقدام به انتشار مقررات در ۲۰ مبحث نموده است، که مبحث ۱۹ آن مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان می‌باشد. این قانون در سال ۱۳۷۰ به تصویب هیات دولت رسید و اجرای آن در ساختمان‌های کشور الزامی می‌باشد. مطابق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در حال حاضر رعایت موارد زیر در ساختمان الزامی است:

بهینه سازی مصرف انرژی پشم سنگ

  • عایق کاری دیواره‌های خارجی ساختمان
    - نصب پنجره‌های دو جداره با قاب‌های ترمال بریک، چوبی یا pvc
    - نصب سیستم‌های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به سنسور اندازه گیری محیط
    ما در این مقاله نحوه استفاده از پشم سنگ و نقش صرفه جویی آن در ساختمان سازی می‌پردازیم.

عایق حرارتی چیست؟

واژه عایق حرارتی به موادی اطلاق می‌شود که مانع هدر رفتن و اتلاف انرژی حرارتی می‌شود.

جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی موجب صرفه جویی در انرژی و پول می‌گردد، و از طرفی زمینه‌های ایمنی و آسایش را فراهم می‌سازد. عایق کاری سطوح داغ یکی از ساده‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های افزایش بازدهی انرژی است. درجه حرارت سطح لوله‌ها می‌تواند بسیار متغیر باشد. ولی به طور تقریب مدت زمان برگشت سرمایه عایق کاری حرارتی لوله ها، کمتر از یک سال است.

مواد عایق کاری عمدتا در سه محدوده دمایی ذیل قرار می‌گیرند:
۱- عایق دما‌های سرمازا، که عمدتا کمتر از منهای ۷۳ درجه سانتی گراد می‌باشد.
۲- عایق حرارتی که در برگیرنده محدوده دمای منهای ۷۳ تا ۹۸۲ درجه سانتی گراد می‌باشد.
۳- عایق‌های نسوز که برای دما‌های بیش از ۹۸۲ درجه سانتی گراد بکار میرود.
در ساختار بدنه کوره‌های سیمان، فولاد و زباله سوز‌ها از عایق‌های دیرگذر و نسوز استفاده می‌گردد.

معمولا مواد عایق نسوز باید در برابر سایش مقاوم باشند تا عملکرد خوبی در دما‌های بالا از خود نشان دهند. پوشش‌های عایقی در انواع صفحه‌های، تخته ای، بلوکی، آجری، ورقه‌ای، نواری و لوله‌ای به بازار عرضه می‌گردد. انتخاب نوع عایق حرارتی به حقیقت، دمای مورد نظر، کاربرد آن و ایمنی و شرایط محیط بستگی دارد. ضخامت عایق حرارتی باید دقیقا بر اساس ضخامت بهینه اقتصادی مورد محاسبه و ارزیابی قرار گیرد، تا هزینه‌های خرید و نصب عایق در برابر صرفه اقتصادی سودحاصل از صرفه جویی انرژی در حد مطلوب تعیین گردد.

بهینه سازی مصرف انرژی پشم سنگ

ساختمان صفر انرژی چیست؟

امروزه ضرورت ساخت ساختمان‌هایی هستند به نام ساختمان صفر انرژی که برای بهینه سازی مصرف طراحی شده اند و مصرف انرژی در ساختمان آن‌ها تقریبا صفر است. زیرا این ساختمان یک کار زیر بنایی است و ترتیبی می‌دهد که دیگر صرفه جویی به شکل کنونیش دیگر آن قدر‌ها لازم نباشد.

جالب است بدانید ساختمان‌هایی هستند به نام ساختمان صفر انرژی که برای بهینه سازی مصرف طراحی شده اند که خودشان انرژی لازم خود را تامین می‌کنند. ساختمان صفر انرژی در واقع نیاز ساختمان را کاهش می‌دهد و بعد با تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، مصرف انرژی را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

عایق خارجی ساختمان بودن، صرفه جویی در منابع انرژی، کاهش بهای مصرف انرژی، بازدهی بالای انرژی، افزایش ارزش ساختمان و احساس راحتی بیشتر به دلیل دمای یک نواخت محیط از جمله مزایای داشتن عایق خارجی ساختمان است

عایق خارجی ساختمان با استفاده از سازه

این روش برای عایق‌های حرارتی معدنی "مثل پشم سنگ تخته‌ای، عایق لحافی یا همان پشم سنگ رولی و پشم سنگ پتویی مناسب است، که انعطاف پذیری بالایی دارند. با توجه به خاصیت انعطاف پذیری عایق‌های حرارتی نمی‌شود نما را مستقیم روی آن قرار داد. یک قاب فلزی یا یک قاب چوبی لازم است تا عایق حرارتی در سازه قرار گیرد و نما روی سازه کار شود.

بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از پشم سنگ

عایق کاری با پشم سنگ، استفاده از بهینه از انرزی را در تمام قسمت‌های ساختمان مانند پشت بام و دیوار‌ها را ضمانت می‌می کند. هم چنین پشم سنگ بررای عایق کاری لوله‌ها و دیگ‌های بخار و مخازن آب گرم به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها، تاسیسات صنعتی، نیروگاه‌ها، کشتی‌ها، دکل‌های نفتی و... بسیار مناسب است. عایق کاری هم برای آب و هوا سرد و هم گرم مناسب است.

در مناطق سرد عایق کاری ساختمان را گرم نگه میدارد و نیاز به مصرف انرژی برای گرمایش را کاهش می‌دهد و در مناطق گرم همان سیستم عایق کاری، گرما را در خارج نگه داشته و نیاز به مصرف انرژی برای تهویه را کاهش می‌دهد.

۳ قابیلت ارزشمند عایق کاری ساختمان

۱- عایق حرارت پشم سنگ:

قابلیت رسانایی حرارتی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این عایق معدنی است. از نظر ترمودینامیک انرژی حرارتی هموازه تمایل دارد از طریق یک، دو، سه پدیده همرفت هدایت و تابش از منبع گرم به منبع سرد جریان یابد. این جریان حرارتی به سه روش فوق جلوگیری کرده و در نهایت جریان انرژی را به حداقل می‌رساند.
به همین دلیل است که در ساختمان‌های مسکونی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی از عایق کاری استفاده می‌کنند.
لازم به ذکر است که ضریب رسانایی حرارتی پشم سنگ کمتر از چهل هزارم وات بر متر درجه کلوین می‌باشد؛ که آن را در زمره عایق‌های بسیار مطلئب قرار می‌دهد.

۲- عایق صدا:

ساختار فیبری در هم تنیده و الیافی این عایق مورد استفاده قرار گرفته است. از خاصیت جذب صدا برخوردار است، به همین دلیل در دسته یکی از بهترین انواع عایق‌های صوتی قرار دارد. عایق صوتی از ورود صدا‌های روزانه که در اطراف خانه یا محل کار باعث سلب آرامش می‌شود جلوگیری می‌کند. در داخل عایق پشم سنگ تخته‌ای رابطه مستقیم با دانسیته و ضخامت آن دارد و طبق بررسی ها، مشخص شده است که درصد جذب صوت آن بالاتر از ۸۰ درصد می‌باشد.

۳- عایق آتش:

عایق‌های پشم سنگ که پایه تشکیل دهنده آن نیز رشته فیبر‌های سنگی است به هیچ وجه نمی‌سوزد و از این رو می‌توانند تا دمای هزار درجه سانتی گراد را بدون ذوب شدن، تحمل کنند و بنابراین بهترین ماده مقاوم در برابر آتش هستند که در ساختمان‌ها، کشتی‌ها و مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی بالا می‌باشد مانند پالایشگاه‌ها استفاده می‌شود.

اگر تا به حال دقت کرده باشید، در میان سازه‌های فولادی از پشم سنگ استفاده می‌کنند. علت این می‌باشد که فولاد‌ها در بررابر آتش قدرت و استحکام خود را از دست می‌دهند و از این رو احتمال ریزش آن‌ها بسیار بالا خواهد بود، در نتیجه استفاده از این عایق به عنوان جلوگیری کننده در برابر ذوب شدن و تخریب بسیار موثر خواهد بود.

آکوستیک نمودن استودیو به وسیله پشم سنگ

برای آکوستیک نمودن استدیو ضبط صدا و موسیقی می‌توان از پشم سنگ مناسب برای استدیو استفاده نمود.

عایق پشم سنگ از دو طریق به کاهش صدا کمک میکند، با کاهش انتقال صدا در میان اجزاء متشکله سازه و یا جذب صدا در سطح.

عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد به همین دلیل در استودیو‌های صدابرداری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات از این عایق ضد صدا استفاده میکنند. با طراحی و نصب این عایق صوتی می‌توان ضریب جذب عایق صوتی پشم سنگ را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

در بحث عایق‌های صدا برای دیوار‌ها، عایق پشم سنگ تخته‌ای با ضخامت ۵ سانت و چگالی ۵۰ الی ۱۲۰ کیلوگرم برمتر مکعب استفاده می‌شود.

در صورتی که حجم صدا بیشتر از حد معمول باشد، مانند اتاق‌های صوت یا بیت کوین و .. باید از پشم سنگ تخته‌ای با ضخامت ۱۰ سانتی متر و دانسیته ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب استفاده نمود.

چنانچه از ضخامت کمتری بخواهیم استفاده کنیم باید چگالی پشم سنگ را بالاتر در نظر بگیریم. به طور مثال برای پشم سنگ ضخامت ۳۰ میلی متر، چگالی ۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب به بالا مناسب است.

نتیجه گیری در مورد بهینه سازی مصرف انرژی

بیشترین میزان مصرف انرژی در ساختمان است.

با صرفه جویی در تغییر الگوی مصرف انرژی در خانه، تنها میزان ناچیزی از مصرف انرژی در ساختمان کنترل می‌شود. این امر اگرچه ضروری است، اما راهکار اساسی به شمار نمی‌آید.

عایق کاری ساختمان بهترین روش تغییر الگوی مصرف انرژی است.

عایق کاری ساختمان شامل عایق کردن دیوار‌ها و سقف از مهم ترنی اقداماتی است که برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان انجام می‌شود.

در یک خانه صفر انرژی یا یک خانه عایق کاری شده نه تنها میزان مصرف انرژی در ساختمان به پایین‌ترین سزح خود می‌رسد، بلکه از انرژی‌های تجدید ناپذیر هم استفاده می‌شود.

اگر حین ساخت برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان تدابیر لازم اندیشیده نشده باشد می‌توان بعد از ساخت با یک بازسازی عایق خارجی ساختمان را انجام داد.

عایق کاریساختمان راهکار موثری است برای یک نواخت نگه داشتن دمای داخل منزل، به ترتیبی که مصرف انرژی در ساختمان بهینه می‌شود. یعنی دیوار‌ها و سقف در تابستان گرما را منتقل نمی‌کنند و در زمستان سرما را.

شرکت پشم سنگ اصفهان

۰۳۱۹۵۰۱۵۴۸۲
۰۳۱۹۵۰۱۵۴۸۳
۰۳۱۳۴۴۸۲۱۰۲

برچسب ها: بازرگانی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر