تیتر امروز

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...
محمدعلی مهدوی‌راد در پنجمین شب از سلسله نشست‌های «عاشورا و امروز ما»:

جریان اموی نه ربطی به تشیع دارد و نه به تسنن

به تعبیر مرحوم شریعتی، خداوند عاشورا را رقم زد که به اعتراض ملائکه در آفرینش انسان پاسخ بدهد و عاشورا از زیباترین و والاترین صحنه‌های انسانی است. بنابراین شاید آیه «لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم، ثم رددناه اسفل سافلین»، بهترین آیه برای این است که از  تجلی قرآن در عاشورا صحبت کنیم.

کد خبر: ۱۰۱۷۴
۰۰:۳۹ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۷

‎دیدارنیوز - حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد در پنجمین شب از سلسله نشست های «عاشورا و امروز ما» که به همت انجمن اندیشه و قلم، خانه اندیشمندان علوم انسانی و بنیاد اندیشه و احسان توحید برگزار شد، با اشاره به قرار داشتن در شب عاشورا گفت: حادثه شب عاشورا، شب عجیبی در تاریخ بشریت است و آیه «لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم، ثم رددناه اسفل سافلین» یکی از بهترین آیات برای بیان تجلی قرآن در عاشورا است.

 

جریان اموی نه ربطی به تشیع دارد و نه به تسنن

 

 وی عنوان کرد: به تعبیر مرحوم شریعتی، خداوند عاشورا را رقم زد که به اعتراض ملائکه در آفرینش انسان پاسخ بدهد و عاشورا از زیباترین و والاترین صحنه های انسانی است. بنابراین شاید آیه «لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم، ثم رددناه اسفل سافلین»، بهترین آیه برای این است که از  تجلی قرآن در عاشورا صحبت کنیم.‎

مهدوی راد از علاقه خود به مرحوم شریعتی یاد کرد و دراین باره توضیح داد: اخیرا در یک گفت و گو از علاقه ام به مرحوم دکتر شریعتی گفتم و اشاره کردم که در نوجوانی تحت تاثیر ایشان بودم، اما بعضی علما از من انتقاد کردند که چرا این حرف را زده ای و من هم پاسخ دادم که واقعیت بوده و واقعیت را هم نمی شود زیر پا گذاشت.

‎** یاران امام، بهترین نماد احسن تقویم‎

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود گفت: خداوند در قرآن قوانین و مقرراتی برای هدایت انسان بکار برده است و همه این موارد در وجود امام و پیامبر متجلی است. از همین رو وقتی از ام سلمه پرسیدند تو  که عمری است با پیامبر زندگی کرده ای، در چند کلمه ایشان را توصیف کن، گفت که پیامبر تجلی قرآن است.به گفته ‎مهدوی راد، در حادثه کربلا، سپاه امام حسین(ع) در مقابل  سپاه  دشمن کوچک بود، اما همین تعداد تجلی عینی احسن تقویم و سپاه یزید، تجلی عینی اسفل سافلین بودند. انسان از یک سو می تواند از هر پلنگ و گرگی درنده تر شود  و در ستم کردن مرز نشناسد و از سوی دیگر نیز می تواند انقدر اوج بگیرد که حتی خودش را نبیند. 

‎**  کلید امام حسین، عزت است

‎این استاد قرآن پژوه  با بیان اینکه «یاران امام حسین بهترین نماد احسن تقویم هستند»، اضافه کرد: بالاترین و بهترین درجات عرفان، آزادگی، ایثارگری، کرامت و بخشندگی ها در اصحاب امام حسین(ع) ظهور می کند و پست ترین درجات و اسفل السافلین در لشگر کوفه بروز می یابد مانند سفاکی، پلیدی، درنده خویی، دنیا طلبی و خشونت.‎

وی با بیان اینکه «هرانسانی کلیدی دارد و کلید امام حسین نیز عزت است» توضیح داد: روزی فردی نزد امام می رسد و می گوید از جدت پیامبر یک حدیث نقل کن. امام باوجود اینکه زمان مرگ پیامبر کم سن و سال بوده اند، می گوید از ایشان شنیده ام که فرازمند باشید و خودتان را با چیزهای ریز و پست مشغول نکنید. بنابراین امام حسین نیز حتی تا آخرین لحظات و در قتلگاه  عزتمند است.

‎مهدوی راد در ادامه سخنان خود، با طرح این پرسش که «حرف زدن بهتر است یا سکوت کردن؟» توضیح داد: حیرت آور است که حضرت عباس تنها پنج سخن دارد، مانند زمانی که امام حسن (ع) امام بود و امام حسین (ع) سکوت می کرد. بنابراین آنچه در کتابی با عنوان خطیب کعبه به ایشان نسبت داده اند، دروغ است و عجیب است که شرح حال نویسان اهل سنت این کتاب را نوشته اند.

‎** اردوگاه یزید، اردوگاه مسخ شدگان و فرصت طلبان‎

وی در ادامه با اشاره به اینکه «اردوگاه یزید، اردوگاه فرصت طلبان بود»، تصریح کرد: ما انسان ها حافظه تاریخی بدی داریم و مرتب رنگ عوض می کنیم. افراد زیادی بودند که مرتب به امام نامه نوشتند اما بعد آن را رد کردند.

‎مهدوی راد  با بیان اینکه «سپاهیان یزید را می توان به تعبیر امام حسین گروه مسخ شدگان نامید» افزود: نقل شده است فردی درحالی که برخود می لرزید و می گریست، از گوش دختربچه ای گوشواره ای می کشید، از او پرسیدند چرا می لرزی؟ گفت این دختر پیغمبر است، گفتند خب تو که می دانی، اصلا چرا این کار را انجام می دهی؟ پاسخ داد اگر من این کار را نکنم فرد دیگری می کند. آنها عمامه و انگشتر امام را هم دزدیدند. این ها گروه مسخ شدگان هستند و گرایش انسانی ندارند. 

‎وی ادامه داد: شمر در جایی صراحتا به امام حسین گفت: من تو، پدر و مادر و جدت را می شناسم شما از پاک ترین انسان ها هستید. سنان نیز به ابن زیاد گفته بود گام های مرا از طلا بگیر، زیرا سر بهترین انسان ها را برایت آوردم.‎

این استاد دانشگاه با بیان اینکه  «جریان اموی ربطی به اسلام ندارد» تاکید کرد: اکثر سپاه کوفه از روی ترس و طمع به کربلا آمده بودند، نه از روی اعتقاد! سرچشمه همین جریانهای ارهابی و داعش نیز از امویان است. زیرا به پول و بوجود آوردن ترس تکیه دارند. اخیرا، امویان دو کتاب نوشتند و گفتند که شیعیان، خودشان امام حسین را کشتند! این درحالی است که سران و فرماندهان لشکر کوفه کسانی بوده اند که عثمانی و اموی بودند و در زمان معاویه به کوفه آورده شدند.

‎وی همچنین بیان کرد: سپاه امام حسین(ع) از ۲۷ نفر از اعراب بنی هاشم، ۱۷ نفر از اصحاب امیرالمومنین و تعدادی موالی (بندگان آزاد شده) و برخی هم از اهالی یمن هستند، همه اینها احسن تقویم هستند و قدرت ایمان، باور و ایستادگی که در آن موج می زند.

‎این استاد قرآن پژوه با بیان این که نقش زنان در حادثه کربلا باعظمت و شکوهمند است، گفت: در مجلس یزید وقتی همه را دعوت کرده بودند و سر امام حسین را جلوی یزید گذاشتند، خانمی از جا برخاست و نزدیک شد و سر امام را بلند کرد و گفت حسین جان من فراموشت نمی کنم این نیزه بدکاران بود که بدن تو را تکه تکه کردند. این زن، رباب همسر امام بود که در این جمع بدون گریه و زاری و با وقار حاضر شد.‎

 ‎** یاران امام حسین و مکالمه شب عاشورا‎

مهدوی راد در بخش دیگری از سخنان خود به مکالمات شب عاشورا در خیمه امام  اشاره کرد و گفت: در شب عاشورا، امام اصحابش را جمع کرد و به آنها گفتند که قسم می خورم از شما مومن تر و مخلص تر وجود ندارد، اما از تاریکی شب استفاده کنید و بروید. این دشمنان، صبح که مرا دیدند هرکاری بخواهند می کنند اما دیگر با شما کاری ندارند. با این حال، هیچ کدام حسین را تنها نگذاشتند. در تاریخ دروغی وجود دارد که گفته می شود عده ای دست امام را بوسیدند و رفتند که این روایت صحت ندارد. اولین کسی که برخاست و سخن گفت ابوالفضل است و اینجا از معدود زمان هایی است که ایشان سخن گفت. در آخر نیز یکی از یاران گفت که ما شما را تنها نمی گذاریم ما در کنار شما، بیدار شدیم و بصیرت یافتیم.

‎مهدوی راد ادامه داد: سعید بن عبدالله هنگام نماز به امام گفت من اندکی از مرگ نمی ترسم، شما به نماز بایستید و من پشت سرشما می ایستم تا اگر تیری به سمت شما آمد، دفع شود. شهید مطهری می گوید یکی از عظمت های حادثه کربلا این است که خود کسانی که در حادثه کربلا بودند این صحنه را گزارش داده اند. سعید بن عبدالله آنقدر مانند سپری جلوی امام ایستاد که  بدنش پر از تیر بود و به زمین افتاد. امام سرش را روی زانویش گرفت، خون از چشمانش پاک کرد امام به او گفت فردا در قیامت من و تو باهم وارد شویم و توی جلوی من می ایستی. آیا اینها احسن تقویم نیستند؟

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی