پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

به مناسبت یکم مهر، زادروز خسرو آواز ایران

صدای استاد شجریان؛ هفتاد رنگ جادویی بر بوم زندگی ایرانیان

صدای استاد شجریان با عمر و ایام بسیاری از ما در آمیخته است. نغمه‌هایی که گویی همزمان از درون تاریخ و سویدای جان ما سر می‌کشند، به حوادث دوران گره می‌خورند و بر گوش دل می‌نشینند. خسرو آواز ایران امروز ۸۰ ساله می‌شود. ۸۰ سالگی‌ای که حالا به جاودانگی پهلو می‌زند. وحید جلایی، حقوقدان است و از خیل آنانی که عمرشان را با موسیقی ایرانی گره زده‌اند. او در نوشته‌ای کوتاه از صدای استاد گفته است که چگونه هفتاد رنگ جادویی آن بر بوم عمرش نشسته است.
کارخانه‌های آرد یا نانوایی‌ها؛ کدام مقصرند؟

سقوط کیفیت آرد و نان

سقوط کیفیت آرد و نان
مهم‌ترین علت پایین بودن کیفیت نان، نامرغوبی آرد تولیدی است، نان در فرهنگ ایرانی‌ها جایگاه والایی دارد، نان برکت سفره است و به عنوان مهم‌ترین جزء سبد غذایی خانوار و یکی از خرید‌های همیشگی و روزانه هر خانواده ایرانی محسوب می‌شود، اما همیشه با حاشیه‌های فراوانی مانند نان سبوس‌دار و تیره یا نان خمیر و سفید، بالا رفتن قیمت‌ها، پایین آمدن وزن، کم شدن کیفیت و عدم مرغوبیت، اضافه شدن افزودنی‌های غیرمجــاز به خمیر و چالش پخت و نگهداری صحیح همراه بوده است.

نگاهی به آمار تکان‌دهنده سقط جنین در ایران؛ مصائب بارداری‌های ناخواسته

یک متخصص زنان می‌گوید: از سال ۹۳ به این سو ما را مجبور کرده‌اند مدام به زوجین بگویم باردار شوید. این توصیه در حالی است که زن‌ها به این اینجا می‌آیند و التماس می‌کنند که مثل گذشته به آن‌ها قرص و کاندوم بدهیم و یا دستگاه «ای یو دی» بگذاریم. دولت از سال ۹۳ به این سو توزیع این وسایل ضدبارداری در خانه‌های بهداشت را ممنوع کرده است.
گزارشی از زیستن در جوار چاه‌های خشک آب در روستای «آپک سیاهان» سیستان و بلوچستان

دختران دبه‌های آب

دختران دبه‌های آب
هشت آبادی آپک‌سیاهان نام چشمه‌ای را روی خود دارند که در نزدیک مرز شهرستان سراوان و خاش، از دل کوه می‌جوشد، آبی تیره و کدر، اما شیرین دارد، آب چشمه را سال‌هاست که «آب سیاه» می‌خوانند، حالا این چشمه و هشت چاه این روستا به اندازه نم دور چشم‌های آبی «ماه‌ملک» آب ندارد. «ماه‌ملک» را «بی‌بی» روستا می‌دانند، می‌گویند شاید ۹۰ سال داشته باشد و شاید ۹۵ می‌گویند تمام پسرهایش از نبی‌آباد رفتند، می‌گویند شوهرش که مرد، هفت سال خشکسالی شد، همه رفتند  و بعد چشم‌های  ماه‌ملک  دیگر  ندیدند.

حسن روحانی؛ نوید ‌پیروزی و گشایش، هیاهویی آشنا؟!

حسن روحانی؛ نوید ‌پیروزی و گشایش، هیاهویی آشنا؟!
جایگاه مشورت و مشاوران در بدنه دولت کجاست و چرا کسی نیست بگوید این رفتار رییس جمهور بر اساس تشخیص و اجتهاد شخص ایشان است یا ریشه در مشورت‌های غلط حلقه نزدیکان او دارد؟ به هر روی به نظر می‌رسد نوید‌های روحانی برای پیروزی‌ها و گشایش‌های قریب‌الوقوع هیاهویی برای هیچ است و نه تنها او که همه افراد اطراف رییس جمهور که برای کمک به دولت و مشورت از خزانه حقوق می‌گیرند باید به تاریخ و آینده پاسخ بدهند و باید مشخص شود سازمان سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس کدام معیار و میزان متعارف اداره می‌شود.
گزارش "دیدار" از وضعیت کارکنان مخابرات؛

کارمندی دیگر حال و هوای قدیم را ندارد

گزارش حاضر نگاهی دارد به وضعیت معیشتی کارکنان شرکت مخابرات ایران پس از خصوصی سازی این شرکت. چالش‌هایی که می‌تواند نمونه‌ای از مسائلی باشد که باید در خصوصی سازی نهادها و شرکت‌های دولتی مد نظر قرار بگیرد.
دیدار آدینه ۱۴

خبرخوانی هفتگی دیدار: وفات آیت الله صانعی، حبس طبری، اعدام افکاری!

خبرخوانی هفتگی دیدار: وفات آیت الله صانعی، حبس طبری، اعدام افکاری!
در هفته‌ای که گذشت آیت‌الله العظمی صانعی مرجع عالیقدر شیع درگذشت، کرونا تعداد بیشتری از هموطنان را مبتلا و از بین برد، بورس تلاش کرد خود را از ورشکستگی نجات دهد، افکاری اعدام و طبری به ۳۱ سال حبس محکوم شد، طالبان و دولت افغانستان مذاکره کردند و تیم‌های فوتبال ایرانی در جام باشگاه‌های آسیا بردند و باختند.  
ترجمه اختصاصی دیدار از مقاله استفان والت در فارین پالیسی

ده رویکرد دیکتاتورمآبانه ترامپ

ده رویکرد دیکتاتورمآبانه ترامپ
وقتی یک رئیس‌جمهور و دولتش با برخورداری از مصونیت، برخی قوانین را نقض می‌کنند، دلیلی ندارد که تصور کنیم قوانین مهم‌تری را نقض نخواهند کرد؛ به‌ویژه اگر حس کنند مجازات نخواهند شد. اما به مفهوم واقعیِ این مساله کاملا دقت کنید. در آن زمان، همه‌ ما از جمله کسانی که احتمالا به او رای داده‌اند، در برابر هرآنچه که آن‌ها بخواهند انجام دهند، آسیب پذیر خواهیم بود.
گاهی به آتش‌سوزی‌های توقف‌ناپذیر در پناهگاه حیات وحش میانکاله

آتش تعارض منافع در میانکاله

آتش تعارض منافع در میانکاله
پیش از این نام میانکاله با خبر مرگ مشکوک هزاران پرنده همراه بود، پرندگانی که تنها انتشار عدد دقیق آن از سوی سازمان محیط‌زیست مدت‌ها زمان برد و علت و چگونگی تلف شدن چنین حجم گسترده‌ای از پرندگان پس از ورود گسترده رسانه‌ها ممکن شد.

گزارش دیدار از موج جدید گرانی؛ سفره‌ها در حال ناپدید شدن است!

گزارش دیدار از موج جدید گرانی؛ سفره‌ها در حال ناپدید شدن است!
بعد از حذف گوشت کیلویی ۱۱۰ هزار تومان از سفره ۲۲ هزار خانوار و عدم دسترسی تعداد بیشتری از خانوار‌ها به مرغ کیلویی ۱۸ هزار تومان، شاهد پر کشیدن کالاهایی، چون تخم مرغ به‌عنوان ارزان‌ترین منبع پروتئین از سفره کم در آمد‌ها هستیم. قیمت تخم مرغ در یک هفته گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته و قیمت یک شانه تخم مرغ از ۲۰ هزار تومان به ۴۲ هزار تومان رسیده است.
گفتگو
یادداشت
پرونده ویژه
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم